Putin má predstavu o budúcnosti energetiky

Foto: www.mmisso.com

„Právo na využívanie dlhodobých výhod energetického trhu si zaslúžia len tie firmy, ktoré si striktne plnia svoje záväzky a ktoré investujú peniaze do výstavby nových prevádzok, do modernizácie a zabezpečenia bezpečnosti,“ uviedol ruský premiér Vladimír Putin včera (24.2.) pri príležitosti podpísania rezolúcie o princípoch fungovania ruského energetického trhu v budúcnosti.

V tomto smere priamo spomenul energetické firmy OGK-3, TGK-2, TGK4 a Complex Energy Systems, ktoré sa podľa jeho slov snažia vyhýbať plneniu investičných záväzkov, ktoré na seba prevzali.

V súčasnosti sa energetický trh riadi krátkodobým modelom. Ministerstvo energetiky plánuje prejsť na nový, dlhodobý model od roku 2011, informuje agentúra RIA Novosti. V tejto súvislosti podpísal Putin vyššie uvedený dokument počas konferencie o investovaní do energetiky, ktorá sa uskutočnila vo Východnej Sibíri v priestoroch hydroelektrárne v Sajano-Šušenskaja.

Rusko sa chce v budúcnosti viac zamerať aj na jadrovú energetiku. Niekoľko dní po tom, ako americký prezident Barack Obama vyzval na „reštartovanie“ jadrovej energetiky v USA, ruský premiér Putin učinil podobne a vyhlásil, že z verejných zdrojov sa vyčlení 1,7 mld. dolárov ako dotácia na podporu jadrových energetických projektov.