Putin ponúka riešenie, ak sa s Ukrajinou nedohodne na preprave plynu

Vladimir Putin na moskovskom energetickom fóre. [EPA-EFE/Sputnik/Kremeľ/Alexey Nikolsky]

Ruský prezident sa vyslovil za predĺženie súčasnej zmluvy o tranzite zemného plynu, ak Európska únia neprivedie Rusko a Ukrajinu k dohode na novom kontrakte.

Ruský prezident Vladimir Putin uviedol, že je pripravený ponúknuť dočasné predĺženie kontraktu na dodávky plynu na Ukrajinu a tranzit cez jej územie, ak by sa súčasné rokovania skončili neúspechom.

V utorok (2. októbra) to uviedla agentúra DPA.

Desaťročný kontrakt končí

Ako Putin povedal na okraj energetickej konferencie v Moskve, k dočasnému predĺženiu súčasnej dohody by mohlo dôjsť v prípade, že zástupcovia Ruska, Ukrajiny a Európskej únie nedokážu v dohľadnom čase dospieť k dohode.

Zástupcovia Ruska, Ukrajiny a EÚ sa už niekoľko mesiacov usilujú dosiahnuť novú dohodu o tranzite ruského zemného plynu cez Ukrajinu do strednej a západnej Európy, ako aj o dodávkach pre samotnú Ukrajinu.

Rusko a Ukrajina rokovali o preprave plynu v budúcom roku. Zatiaľ sa nedohodli

Ďalšie kolo trilaterálnych rokovaní o tranzite plynu sa bude konať na konci októbra. Európska únia ani Ukrajina sa vďaka naplneným zásobníkom nemusia obávať výpadkov dodávok.

Dohoda je pre EÚ kľúčová, keďže viacero členských štátov je závislých od dodávok suroviny z Ruska. Terajší desaťročný kontrakt však platí len do konca tohto roka.

„Ukrajina sa v súčasnosti usiluje o implementáciu európskeho energetického balíčka,“ povedal Putin. Ak sa to do konca tohto roka podarí, Rusko je pripravené podpísať dohodu o tranzite na základe pravidiel Európskej únie. Ak by k dohode nedošlo, čo je pravdepodobné, potom by bolo možné súčasný kontrakt predĺžiť, dodal.