Putin sľúbil dodať Európe viac plynu, dodávky namiesto toho klesli

Výstavba plynovodu v Hankovciach. [TASR/Milan Kapusta]

Po víkendovom prerušení prepravy ruského plynu do Európy cez severný plynovod Jamal sa objemy plynu vrátili do októbrového normálu. Jeho cena však v reakcii na prerušenie dodávok stúpla o 11 percent.

Preprava ruského zemného plynu do Európy sa dostala pod drobnohľad po víkendovom prerušení dodávok cez severný plynovod Jamal. Ten cez Bielorusko a Poľsko zásobuje najmä Nemecko. Dodávky cez Ukrajinu a Slovensko merané na vstupe vo Veľkých Kapušanoch sa v prvých dvoch novembrových dňoch tiež výrazne znížili na 42 a 49 miliónov m3 z priemernej októbrovej úrovne 74 miliónov m3 denne.

„Plyn prepravujeme presne podľa požiadaviek našich zákazníkov,“ uviedol hovorca Eustreamu Pavol Kubík. Pološtátny prepravca plynu nemá aktuálne žiadne informácie o dôvodoch čiastočného zníženia prepravy. Kubík však technické poruchy na prepravnej sieti predbežne vylúčil.

Zvrat na trhu s plynom: Slovensko bude kľúčové pre odvrátenie energetickej krízy na Ukrajine

Ukrajine hrozí odrezanie od dodávok ruského plynu, čo môže spôsobiť krajine nedostatok paliva. Európska komisia jej chce zaistiť stabilné dodávky tým, že Slovensko sfunkční reverzný tok plynu a bude ho dodávať na Ukrajinu.

Výkyvy cien

Zemný plyn prestal do Európy cez plynovod Jamal tiecť v sobotu (30. 10.). V reakcii na prerušenie dodávok jeho veľkoobchodná cena v pondelok (1. 11.) vzrástla o 11 percent a vrátila sa nad úroveň 70 eur za megawatthodinu (MWh).

V minulom týždni pritom klesla pod úroveň 65 eur za MWh, čo bolo najmenej od polovice septembra. Ruský prezident Vladimir Putin totiž sľúbil, že Rusko začne viac plynu dodávať po 8. novembri. Jamal vedie cez Bielorusko a Poľsko do Nemecka a zaisťuje približne pätinu pozemných dodávok ruského plynu do Európy.

Objem prepravovaného ruského plynu cez územie Slovenska sa po poklese zo začiatku novembra vrátil na októbrovú úroveň. Na stredu je naplánovaná preprava 67 miliónov metrov kubických a vo štvrtok (4.11.) by malo cez Slovensko pretiecť približne 73 miliónov kubíkov zemného plynu, uviedol Eurstream.

Z prepravovaného plynu zostáva na Slovensku v súčasnosti iba necelých 14 miliónov metrov kubických. Väčšina zemného plynu smeruje do Rakúska.

 

Partner