Radšej predať plynovody, než dostať z Bruselu pokutu

Zdroj: TASR, AP Photo/Bela Szandelszky

Talianska spoločnosť Eni oznámila, že je otvorená myšlienke predať plynovody Transitgas a TENP iným súkromným firmám a plynovod TAG niektorej zo štátnych spoločností. Uplynulý týždeň (4.2.) to vyhlásil Paolo Scaroni, výkonný riaditeľ Eni.

Hodnota spomenutých plynovodov je spolu približne 1,5 mld. eur. Eni je siedmou najväčšou spoločnosťou na svete, ktorá podniká v oblasti uhľovodíkov. V pozornosti Európskej komisie a jej úradov pre hospodársku súťaž je od roku 2007, kedy sa konkurencia v Bruseli sťažovala na komplikovaný prístup do energetickej infraštruktúry.

Ak by Komisia spoločnosti preukázala, že zneužíva dominantné postavenie na trhu, mohla by ju pokutovať až do výšky 10 percent z príjmov, ktoré vykázala za uplynulý rok. Talianska a európska tlač píše, že pokuta by mohla dosiahnuť až pol miliardy eur.

Brusel už na oznámenie o možnosti predaja plynovodov reagoval. Komisia v stanovisku uviedla, že ponuku preskúma z hľadiska konkurencie na trhu. Ak nebude v rozpore s princípmi konkurencie, prijme ponuku firmy ako právne záväznú a bez pokuty.

Eni môže byť v poradí štvrtou energetickou spoločnosťou, ktorej by sa podarilo zahladiť spor s Európskou komisiou bez pokuty. V minulosti sa obdobne Brusel dohodol so spoločnosťami E.ON, RWE a GDF Suez.

„Takéto opatrenia majú potenciál zlepšiť prístup k talianskemu plynárenskému trhu a prispieť tak k integrovanému a konkurenčnému jednotnému európskemu trhu,“ vyhlásila na spoločnej tlačovej konferencii s výkonným riaditeľom Eni komisárka pre hospodársku súťaž Neelie Kroes.

„Našou obavou bolo, že Eni koncentruje plynovody a úmyselne investuje menej do prepravnej kapacity aj napriek zjavnému dopytu tretích strán [firiem prevádzkujúcich tankerovú prepravu],” doplnila komisárka. Podľa nej obava Bruselu „priamo pramení z konfliktu záujmov, ktorému čelí Eni“ ako operátor siete a súčasne predajca zemného plynu.

Kontrola nad ruským plynom

Štátom kontrolovaná spoločnosť Eni vlastní 89 percent plynovodu TAG, cez ktorý sa do Talianska dováža plyn z Ruska. Vláda v Ríme preto túto prepravnú dráhu považuje za strategickú. Preto je Eni ochotná predať ju len inej štátom kontrolovanej firme.

Eni tiež vlastní 49 percent v potrubí TENP a 46 percent v Transitgas. Prostredníctvom nich sa do Talianska dováža plyn zo severnej Európy.

„Hodnota týchto troch plynovodov v regióne je 1,5 mld. eur, väčšina [hodnoty] je v plynovode TAG,“ vyhlásil na tlačovej konferencii Scarone. Samotný plynovod TAG má podľa neho hodnotu 800 mil. eur.

Eni nečelí iba tlaku z Bruselu. V Taliansku firmu tamojší regulačný úrad núti predať jej 52,54-percentný vlastnícky podiel v sieťovom transmisnom operátorovi Snam Rete Gas. Problémom je, že talianska vláda považuje i toto vlastníctvo za strategické.

EurActiv/Reuters