Rakúšania napadli Paks II: „Atómová energia nemá čo hľadať v Európe“

Protest proti Paks II [EPA/Balázs Móhai]

Maďarsko si nemyslí, že rakúska žaloba ohrozí stavbu novej jadrovej elektrárne.

Pred uplynutím príslušnej lehoty napadlo Rakúsko na Súdnom dvore Európskej únie rozhodnutie Európskej komisie o prípustnosti štátnej podpory pre rozšírenie atómovej elektrárne v juhomaďarskom Paksi.

Podľa agentúry MTI o tom informovala vo štvrtok 22. februára rakúska ministerka životného prostredia Elisabeth Köstingerová.

„Atómová energia nemá čo hľadať v Európe. Z tohto nášho postoja neustúpime ani o krok,“ uviedla ministerka vo vyhlásení.

Maďarsko sa nenechá rušiť

Maďarsko aj napriek dávnejšie avizovanému rakúskemu protestu začne s výstavbou dvoch nových blokov atómovej elektrárne v Paksi podľa pôvodného plánu vo februári.

Pre agentúru TASS to 24. januára uviedol maďarský minister zahraničných vecí a vonkajších ekonomických vzťahov Péter Szijjártó.

Maďarskú atómku, ktorú financujú Rusi, „už nič nezastaví“

Výstavba Paks II sa môže začať v januári 2018, oznámil v Budapešti ruský prezident.

„Všetko je už rozpracované, vrátane investícií, všetko ide v súlade s určenými termínmi. Iste viete, že rakúska strana namieta voči rozhodnutiu Európskej komisie v otázkach investícií – to však nebude mať vplyv na dodržanie pôvodného plánu,“ povedal šéf maďarskej diplomacie.

Priame zadanie zákazky na Paks II ruskému Rosatomu kritizovala maďarská opozícia. Nepáči sa jej ani, že vládny Fidesz v parlamente odhlasoval utajenie zmluvy počas 30 rokov.

Spoločný európsky záujem?

Rakúska spolková vláda 22. januára avizovala, že rozhodnutie Komisie, ktoré dalo zelenú rozšíreniu jadrovej elektrárne v Paksi, napadne súdnou cestou.

Hlavným dôvodom pokusu o vyhlásenie neplatnosti rozhodnutia Komisie je jej konštatovanie, že dotovanie výstavby dvoch nových reaktorov v Paksi, ktoré by mali nahradiť štyri z 80. rokov minulého storočia, je v záujme Európskej únie. Komisia sa odvolala na zmluvu o Euratome.

Maďarský europoslanec: Naša nová atómka je proti energetickej únii

BENEDEK JÁVOR privítal rozhodnutie Rakúska súdiť sa pre maďarskú atómku Paks II. Pre EURACTIV.sk hovorí, že nejde o ekonomický, ale politický projekt.

Viedeň chce na súde spochybniť, že podpora takéhoto charakteru slúži spoločným záujmom, pretože iba v takom prípade by dotovanie jadrovej energie bolo prípustné.

Komisárka pre hospodársku súťaž Margrethe Vestager už v januári povedala, že rakúske rozhodnutie zažalovať Komisiu berie „veľmi vážne“.

Priorita pre Putina aj Orbána

Dva nové bloky elektrárne by mohli podľa maďarskej vlády vyrábať elektrickú energiu už v roku 2026. Prípravné investície sa majú začať tento rok.

Ruský prezident Vladimir Putin na pracovnej návšteve v Budapešti vlani 2. februára povedal, že s maďarským premiérom Viktorom Orbánom venovali projektu výstavby dvoch nových blokov atómovej elektrárne v Paksi mimoriadnu pozornosť.

Macronov poslanec príde na Slovensko: Stredná Európa je zaujímavý trh pre náš jadrový priemysel

Republike vpred! chýba ukotvenie v regiónoch, priznáva v rozhovore pre EURACTIV Slovensko francúzsky poslanec XAVIER BATUT.

„Tento projekt v hodnote 12 miliárd eur vytvorí 10 tisíc nových pracovných miest,“ podčiarkol vtedy Putin.

Pre financovanie Paks II dostane Maďarsko z Ruska pôžičku 10 miliárd eur.