Rakúsko sa stalo druhou krajinou Únie, ktorá skončila s uhlím

Rakúsko opúšťa uhlie. [Global 200 / Flickr]

Rakúsko oficiálne zatvorilo svoju poslednú uhoľnú elektráreň. Stala sa tak po Belgicku, ktoré s uhlím skončilo ešte v roku 2016, druhou krajinou Únie bez tohto fosílneho paliva. 

Konečné uzavretie elektrárne spoločnosti Verbund v okrese Mellach oznámili minulý rok po neúnavnej kampani klimatických aktivistov z Global 2000.

Elektráreň ukončila svoju činnosť po skončení vykurovacej sezóny.

Koniec elektrárne je „historickým krokom“, uviedla rakúska ministerka pre opatrenia v oblasti klímy, životného prostredia, energetiky a mobility Leonore Gwessler. „Výroba elektriny bude na sto percent zelená do roku 2030,“ uviedla.

Rakúsko sa tak stalo druhou krajinou Únie, ktorá zastavila spaľovanie uhlia na výrobu elektriny. Belgicko uzavrelo svoju poslednú uhoľnú elektráreň v roku 2016.

„Rakúsko ukončuje spaľovanie uhlia a zároveň podporuje využívanie obnoviteľnej obnoviteľnej energie a Európsky ekologický dohovor,“ uviedla Kathrin Gutmann, riaditeľka kampane Europe Beyond Coal.

„Rakúsko sa vzdalo uhlia, čo ukazuje, že momentum opúšťania uhlia sa aj napriek vážnym zdravotným a hospodárskym výzvam, ktorým čelíme (v súvislosti s COVID-19, pozn. red.) neoslabilo,“ uviedla vo vyhlásení Gutmann.

Aktivisti upozorňujú, že Rakúsko ešte predsa len neopustilo uhlie úplne. Hutnícke pece železiarní Voestalpine v Linzi sú stále najväčším rakúskym znečisťovateľom a emitentom CO2, pripomína aktivista klimatického think-tanku Dave Jones.

Očakáva sa, že do roku 2025 bude Rakúsko nasledovať ďalších sedem krajín vrátane Francúzska (2022), Švédska (2022), Slovenska (2023), Portugalska (2023), Británie (2024), Írska (2025) a Talianska (2025).

Nasledovať by malo Grécko (2028), Holandsko (2029), Fínsko (2029), Maďarsko (2030) a Dánsko (2030).