Rakúsky kancelár sa pripája k protijadrovej križiackej výprave

Jadrová elektráreň, zdroj: flickr, autor: C. Tyson Photography

„Jadrová lobby má viac peňazí ako my, viac finančných zdrojov ako my, ale my chceme vytvoriť humánnu budúcnosť bez jadrovej energie v Európe!,“ vyjadril sa v pondelok Faymann na demonštrácii proti nukleárnej energii vo Viedni.

Sociálnodemokratický kancelár sa dlhodobo snaží o zatvorenie atómových elektrární v okolitých krajinách, predovšetkým na Slovensku a v Českej republike.

Okrem Rakúšanov sa do protestov pri príležitosti 25. výročia černobyľskej havárie zapojilo aj asi 12.000 ľudí v Nemecku a na francúzsko-nemeckých hraniciach.

Hovorca kancelára Leopold Szemeliker pre EurActiv uviedol, že dúfa v mobilizáciu európskej verejnej mienky proti atómovej energii, ktorá by mohla „viesť smerom k občianskej iniciatíve“.

Tento mechanizmus zaviedla Lisabonská zmluva. Po vyzbieraní milióna podpisov aspoň zo siedmych členských krajín, umožňuje občanom EÚ navrhnúť legislatívu, ktorou sa musí Komisia vážne zaoberať.

Podľa Szemelikera by bola takáto iniciatíva o jadrovej energii právoplatná. Dodal, že „na to pracujeme a sme si takmer istí, že nájdeme možnosť“. Uviedol, že by to bol podstatný „politický nástroj“, ktorý by ukázal, že „väčšina ľudí naprieč Európou má iný názor od väčšiny vlád“.

Vo februári 2007, dávno pred haváriou v japonskej Fukušime, vydala Komisia výsledky prieskumu Eurobarometra zameraného na jadrovú bezpečnosť. Vyplynulo z neho, že podľa 53% Európanov „riziká jadrovej energie prevažujú nad jej výhodami“.

Únia má obmedzené právomoci pri určovaní energetických politík členských štátov a pre úspech Faymannovej kampane tak bude kľúčové skôr presviedčanie, a nie centrálne rozhodnutie.

Szemeliker uviedol, že nemeckí sociálni demokrati sa k rakúskym pripoja. Spolupracovať chcú aj s environmentálnymi mimovládnymi organizáciami a ďalšími protijadrovo zameranými politickými stranami v európskych krajinách.

Potrebná je integrácia sietí

Fabian Zuleeg, analytik European Policy Centre, uviedol, že odklon od jadra smerom k obnoviteľným zdrojom bude pre EÚ veľkou výzvou.

„Ak chceme využívať obnoviteľné zdroje, potrebujeme oveľa integrovanejšiu elektrickú sieť,“ povedal. Dodal, že energetická politika nemôže zostať čisto v národnej právomoci, pretože veľa jadrových elektrárni je blízko vzájomných hraníc, ktoré sa navyše kvôli klimatickým zmenám a energetickej závislosti stávajú menej významné.

Ekologické organizácie prístup Rakúska teší. Patricia Lorenz, kampanierka Priateľov Zeme, poznamenala, že občianska iniciatíva musí byť starostlivo formulovaná, aby bola právoplatná. Pripojila dokonca odporúčanie, aby vlády, ktoré sú proti jadrovej energetike, navrhli zrušenie Európskeho spoločenstva pre atómovú energiu (Euratom).

„Teraz, keď viac väčšina nie je za jadro, myslím, že je načase tak urobiť,“ povedala. Podľa nej už Euratom neslúži „žiadnemu účel“ okrem symboliky, na ktorej lipnú krajiny ako Francúzsko či Fínsko.

Priechodnosť návrhov je otázna

Avšak akákoľvek zmena zmluvy o európskej jadrovej politike je nepravdepodobná. Samotný rakúsky kancelár v septembri v odpovedi k finančnej a menovej reforme povedal, že „nič, čo by znamenalo zmenu zmlúv si neviem – najmä keď si spomeniem na Lisabonskú zmluvu – počas nasledujúcich dvoch rokoch predstaviť.“

Čo sa týka priechodnosti rakúskych protinukleárnych plánov, možnosť podobnej občianskej iniciatívy už predseda Komisie José Manuel Barroso zamietol koncom marca.

„Občianska iniciatíva o otázke, či sa má v EÚ využívať jadrová energia alebo nie, nie je v súlade so Zmluvou [o fungovaní EÚ],“ povedal Barroso v rozhovore pre rakúsky denník Kurier.

„Komisia ani EÚ nie je oprávnená predpisovať členským štátom, aký druh energie majú používať. Zmluva v tomto hovorí jasne,“ pokračoval. „Občianska iniciatíva je možná len v oblastiach kompetencií EÚ. Podľa Zmluvy majú členské štáty právo stanovovať podmienky pre využívanie svojich energetických zdrojov.“

Kancelár Faymann však aj po stretnutí s Barrosom koncom marca, kedy sa diskutovalo o uskutočnení záťažových testov v elektrárňach, uviedol, že sa „nenechá odradiť právnickým chytráctvom.“

Ďalšie kroky

1. apríl 2012: možnosť zaregistrovať prvú európsku občiansku iniciatívu