Rast európskej fotovoltiky „nemôže trvať večne“

Odvetvie solárnej energetiky sa minulý rok tešilo z rastu na úrovni 21,9 gigawattov (GW) pokiaľ ide o výkon nových fotovoltických zariadení v Európe. Rok predtým bol rast na úrovni 13,4 GW. Európska asociácia fotovoltického priemyslu (EPIA) predstavila v utorok (9.5.) nový výhľad pre globálny trh do roku 2016.

Vzhľadom na celkové spomalenie hospodárstva, silnú globálnu konkurenciu, určitým spôsobom nepredvídateľné regulačné prostredie a neochotu bánk poskytovať úvery na projekty, fotovoltické (FV) združenie varuje: „Nemožno očakávať, že takýto rýchly rast bude trvať večne.“

„Európske trhy, kde sa v posledných rokoch FV energicky rozvíjala, dosiahla, aspoň na určitý čas, úroveň, ktorú bude v nasledujúcich rokoch ťažké udržať,“ píše sa v správe.

Dnes sa fotovoltika podieľa na dopyte po elektriny v EÚ asi 2 %, v čase špičky dosahuje necelé 4 %.  

„FV priemysel teraz krátkodobo prechádza obdobím neistoty,“ priznal prezident združenia Winfried Hoffmann. „Ale strednodobo a dlhodobo sú vyhliadky pre pokračujúci silný rast dobré.“

EPIA verí, že súčasné spomalenie v sektore solárnej energetiky – ktoré vyústilo do bankrotov až štyroch veľkých svetových výrobcov fotovoltických zariadení – nebude v blízkej budúcnosti tak výrazné ako rast odvetvia mimo Európy.

„V nasledujúcej dekáde sa budú musieť po svete otvárať nové trhy, aby hnali rozvoj FV, tak ako to dosiaľ robila Európa,“ konštatuje EPIA. Európske firmy sa tak začínajú čoraz viac realizovať v projektoch mimo Európy.

Dumpingová debata

EÚ momentálne rieši aj možnosť podniknúť právne kroky proti Číne, ktorá svojmu sektoru solárnej energetiky poskytla pôžička vo výške 30 miliárd dolárov. V otázke týchto neférových „dumpingových postupov“ ale nie sú jednotní ani samotní európski producenti FV zariadení.

Začiatkom tohto roku nemecká spoločnosť Solarworld AG oznámila, že pripravuje antidumpingovú žalobu proti čínskym firmám pôsobiacim na európskom trhu. Iní ale veria, že úloha Pekingu pri znižovaní cien inštalácií, a teda nákladov na výrobu elektriny zo slnka, bude v dlhodobej perspektíve pre celé odvetvie požehnaním.

„Bez globálnej konkurencie a lacných čínskych FV modulov, by sme neboli tak blízko grid parite, ako sme dnes,“ uviedol Reinhold Buttgereit, generálny tajomník asociácie EPIA, v apríli pre Euractiv v súvislosti s momentom, kedy sa OZE stanú cenovo konkurenčné s fosílnymi palivami.

Podľa údajov za rok 2011 to bola práve Čína, kde sa nainštalovalo najviac fotovoltických zariadení s celkovou kapacitou 2,2 GW mimo trhov EÚ. Na druhom miesto boli USA s 1,9 GW.

Alessandro Cremonesi z talianskej fotovoltickej asociácie IFI uviedol:  „Zvažujeme, či požiadame Európsku komisiu, aby spustila antidumpingovú žalobu.“ Zároveň ale dodal: „Je to veľmi dlhý proces…bude trvať najmenej dva roky a priemysel nemôže čakať 24 mesiacov.“

Američania už v marci zaviedli na solárne panely z Číny dovozné clá, ktorých súčasná úroveň sa pravdepodobne  ešte zvýši. Tento krok by mohol podľa niektorých odborníkov inšpirovať aj európskych politikov.

Taliani pribrzdia

Absolútnou jednotkou v novo nainštalovanej kapacite bolo minulý rok práve Taliansko – 9,3 GW. Na konci roku 2011 tak bolo v krajine nainštalovaných asi 12.700 MW solárnej elektriny.

EPIA očakávala tento rok v Taliansku rast medzi 3000 až 6000 MW čo do výkonu nových FV zariadení.

Vzhľadom na plánované obmedzenie stimulov pre OZE, ktoré vláda obhajuje snahou znížiť finančné bremeno za podporu, ktoré nesú talianski spotrebitelia, ale tento rok možno očakávať na talianskom trhu oveľa strmšie spomalenie.

Gerardo Montanino z agentúry GSE, ktorá riadi stimuly pre zelenú energiu, odhadol tohtoročný rast „medzi 1500 až 2500 megawattov“.

„Je veľmi ťažké robiť presnejšie predpovede, keď sa menia pravidlá pre tento sektor,“ citovala ho agentúra Reuters. Montanino priznal, že viacero podaných žiadostí o inštaláciu bolo kvôli neistote na trhu neskôr stiahnutých.

 „V REC sa pripravujeme na to, presunúť sa z európskych trhov do Ázie,“ uviedol John Andersen, výkonný viceprezident nórskej Spoločnosti pre obnoviteľnú energiu REC, pre ktorú bolo Taliansko doteraz hlavným trhom pre svoj rozvoj. „Znamená to, že v našich plánoch sa viac a viac zameriavame na Spojené štáty a Áziu.“

Taktiež viacero talianskych zelených energetických spoločností – od najväčšej spoločnosti Enel Green Power po oveľa menšiu firmu TerniEnergia – naplno rozvíjajú solárne projekty za hranicami Európy, kde ich láka stabilnejší regulačný režim než majú doma. Smerujú na Blízky Východ, do Južnej Afriky, Maroka či do Čile.