Regióny posilňujú spoluprácu v klimatickej a energetickej oblasti

zdroj: flickr, trcyburr

Za autora myšlienky novej regionálnej spolupráce, ktorá je známa pod názvom „R20“, je považovaný kalifornský guvernér Arnold Schwarzenegger.

Po tom, čo minuloročné klimatické rokovania v Kodani skončili pre mnohých sklamaním (štáty sa dohodli iba na právne nezáväznej dohode), Schwarzenegger prišiel s iniciatívou, v ktorej vyzval predstaviteľov svetových regiónov, aby v boji proti klimatickým zmenám postupovali spoločne a vlastnými silami.

Zmyslom iniciatívy „R20“, ktorá má združovať regióny a provincie z celého sveta, je teda predstaviť a následne implementovať klimaticko-energetický balíček pre regióny (CCERP, z anglického Climate Change and Energy Regional Package).

Minulý týždeň v stredu (15. septembra) sa plány guvernéra Schwarzeneggera zrealizovali. Stalo sa tak pri príležitosti Svetového energetického kongresu v kanadskom Motreale.

Myšlienkou vzniku zoskupenia R20 (po vzore pravidelných stretnutí najväčších ekonomík sveta – G20) podporili aj zástupcovia Rozvojového programu OSN (UNDP) a vplyvné spoločnosti ako napr. GE Energy, ktorá sa zaraďuje popredným svetovým dodávateľom technológií, produktov a služieb pre energetický priemysel.

Podporu iniciatíve vyjadrila aj Michèle Sabban, predsedkyňa Asociácie európskych regiónov (AER), ktorá je presvedčená, že nová regionálna spolupráca nebude iba „ďalším diskusným klubom“, ale môže byť naopak veľkým prínosom. A to obzvlášť pri očakávaných vrcholných klimatických rokovaniach, ktoré sú naplánované na december tohto roka v Cancúne.

Zatiaľ čo úloha predstaviteľov štátov a vlád je jasná – dospieť k záväznej klimatickej dohode, ktorá by nahradila Kjótsky protokol, regióny prichádzajú na rad až potom – pri jej implementácii.

Spolupráca a ochota politikov na regionálnej úrovni je žiaduca napr. v prípade schvaľovania podpory projektov v oblasti nízkoemisných alebo bezemisných technológií či inteligentných energetických sietí (smart grids). Je tiež zásadná pri komunikácii a vysvetľovaní nutných energetických úspor občanom.

Oficiálne zahájenia novej regionálnej spolupráce „R20“ sa uskutoční na budúci mesiac.