Fico je pri dohode o reverznom toku plynu zdržanlivý

Ukrajinský premiér Arsenij Jaceňuk v piatok (21.3.) zdôraznil, že pre EÚ a Ukrajinu je najnaliehavejšou výzvou nájsť spôsob, ako prestať byť závislý na ruskom plyne a zaistiť, aby Moskva prestala používať svoje energetické zdroje ako „jadrové zbrane“.

Podčiarkol pritom význam záväzku Únie dodávať ešte do konca tohto roka plyn na Ukrajinu prostredníctvom reverzného toku cez Slovensko.

Európska komisia sa už niekoľko mesiacov podieľa na dohode, ktorou sa majú zabezpečiť dodávky plynu zo západnej Európy na Ukrajinu cez Slovensko. Po udalostiach na Kryme sa toto úsilie ešte zintenzívnilo.

„Som vcelku optimistický, že k dohode by sme mohli dospieť do konca apríla," uviedol v stredu (19.3.) eurokomisár pre energetiku Günther Oettinger po diskusii s ukrajinským ministrom energetiky Jurijom Prodanom.

Rokovania so Slovenskom by mali podľa neho pokračovať na budúci týždeň.

Oettinger verí, že práce na plynovode sa po uzatvorení dohody začnú čo najskôr. Dokončiť by sa mali ešte v tomto roku tak, aby sa preprava mohla spustiť s nástupom zimnej vykurovacej sezóny.

Prepravný potenciál projektu má byť až 10 miliárd metrov kubických ročne.

Biznis či strategický projekt?

„Neviem, o čom pán komisár rozpráva,“ reagoval premiér Robert Fico počas cesty na bruselský summit. „Nemyslím si, že má k tomu toľko informácii ako ja.“

Aj po summite premiér poukázal na to, že dosiaľ sa nepodpísalo ani memorandum o spolupráci, ktoré malo byť právnym základom tohto projektu.

„Je to otázka investície vo výške 21 miliónov eur, ktoré musí urobiť spoločnosť Eustream. Ako mám ja presvedčiť komerčnú firmu na Slovensku, aby ich zainvestovala, keď na otázku, ktorú som dal ukrajinskému premiérovi, či si Ukrajina bude platiť svoje záväzky, či bude riadne platiť, nejako špeciálne s veľkým nadšením neodpovedal,“ uviedol Fico na margo stretnutia s Arsenijom Jaceňukom na začiatku marca.

Ukrajina navyše čaká, na výmenu vedúcich predstaviteľov svojich veľkých plynárenských spoločností.

Ukrajinská polícia v piatok zadržala Jevhena Bakulina, riaditeľa štátneho energetického podniku Naftogaz, ktorý je zodpovedný za dovoz a distribúciu ruského zemného plynu na Ukrajine. Je podozrivý z korupcie, v dôsledku ktorej mal štát prísť takmer o tri miliardy eur. Do čela spoločnosti ho vymenovali v roku 2010, za éry zosadeného prezidenta Viktora Janukovyča.

„Sme pripravení pomôcť Ukrajine spätným tokom plynu, ale musia platiť. Zadarmo to nedostanú,“ dodal premiér Fico.

Odlišná situácia by bola, ak by EÚ zhodnotila, že dodávky plynu cez spätný chod zo Slovenska majú strategický a nie len komerčný význam. Vtedy Slovensko očakáva, že Únia by sa finančne zaangažovala pri dobudovaní meracej stanice a iných technických zariadení, potrebných pre zabezpečenie dodávok plynu.

(EurActiv/Reuters/TASR)