Rokovania o preprave ruského plynu cez Ukrajinu pokročili, dohodu má dosiahnuť Šefčovič

Maroš Šefčovič. [EPA-EFE/Kimmo Brandt]

Ohľadom tranzitu plynu po 31. decembri 2019 sa predstavitelia Gazpromu a Naftohezu stretávali v posledných týždňoch bez Európskej komisie. Dohodli sa na možnej štruktúre kontraktu.

Ďalšie kolo trojstranných rokovaní na ministerskej úrovni o dodávkach plynu medzi Ruskom, Ukrajinou a EÚ sa uskutoční vo štvrtok (19. decembra).

V utorok (17. decembra) to na svojom účte na Twitteri uviedol podpredseda Európskej komisie pre medziinštitucionálne vzťahy a strategický výhľad Maroš Šefčovič.

Šefčovič pre TASR spresnil, že k rokovaniam na politickej úrovni dôjde v Berlíne. Podľa jeho slov „je najvyšší čas vyslať pozitívny signál pre trhy a spotrebiteľov“.

Ani len predbežná dohoda

Posledné kolo trojstranných rokovaní sa konalo 28. októbra, keď bol ešte Šefčovič zodpovedný za oblasť energetickej únie. Hoci októbrové kolo rokovaní sa skončilo neúspechom, jeho snahou – podobne ako aj počas predošlej série rokovaní s Moskvou a Kyjevom – bolo dosiahnuť dohodu o tranzite ruského plynu do konca tohto roka a vyriešiť patovú situáciu v oblasti prepravy ruského plynu cez územie Ukrajiny od roku 2020.

Šefčovič v tejto súvislosti podporoval bilaterálne rozhovory medzi ruskou a ukrajinskou stranou, ku ktorým za posledných niekoľko týždňov aj došlo.

Brusel varoval Washington pred sankciami proti ruským plynovodom

Sankcie proti Nord Streamu 2 a Turk Streamu schváli americký Senát pravdepodobne ešte pred koncom roka. Prezident Donald Trump sa ich chystá podpísať.

Hoci v piatok (13. decembra) sa objavili správy, že bilaterálne rokovania dospeli ku kompromisu, Neftohaz to musel podľa portálu S&P Global Platts v pondelok (16. decembra) poprieť. Vysokopostavený manažér ukrajinskej firmy Jurij Vitrenko nevedel o „žiadnej, ani len predbežnej dohode.“

„Máme predbežnú dohodu na možných nástrojoch (štruktúra kontraktu), ktoré možno použiť, ak dospejeme k dohode (v podobe zmluvy – pozn. red.),“ citoval Vitrenka S&P Global Platts. Na dokončení právnej štruktúry treba podľa neho pracovať „extrémne tvrdo“.

Pomohla parížska schôdzka

Súčasná dohoda o dodávkach a tranzite plynu medzi ruským koncernom Gazprom a ukrajinskou spoločnosťou Neftohaz uplynie na konci decembra 2019 a EÚ má obavy, že bez novej zmluvy, ktorá by mala nadobudnúť účinnosť od 1. januára, by sa mohol prerušiť tranzit ruského plynu do Európy cez územie Ukrajiny.

Hoci v novej Európskej komisii portfólio pre energetiku pripadlo estónskej eurokomisárke Kadri Simson, minimálne na decembrovom kole rokovaní bude za Európsku úniu rokovať Šefčovič.

Šéf Eustreamu: Nord Stream 2 nie je pre Slovensko problém

Hoci dokončenie plynovodu z Ruska do Nemecka sa posúva na polovicu roka 2020, odborníci nepredpokladajú, že Moskva a Kyjev sa dohodnú na novej prepravnej zmluve po roku 2019. Podmienky dodávok do Európy sú tak v budúcom roku neisté.

Podľa informácií z prostredia exekutívy EÚ cieľom Bruselu je dosiahnuť v Berlíne politickú dohodu, ktorá bude základom pre dlhodobý kontrakt o dodávkach ruského plynu, a to vrátane trvania dodávok, prepravy, objemov dodávaného plynu a taríf. Snahou je aj nájsť riešenie pre štokholmskú arbitráž o minulých dodávkach medzi Gazpromom a Neftohazom.

Podľa nemenovaných diplomatických zdrojov EÚ silným momentom pre pokračovanie trojstranných rozhovorov o plyne boli aj rokovania v takzvanom normandskom formáte z 9. decembra v Paríži, kde o tejto otázke nemecká kancelárka Angela Merkelová hovorila s ruským prezidentom Vladimirom Putinom a ukrajinským prezidentom Volodymyrom Zelenským.