Ropovod medzi energetickými lídrami v prevádzke

Dosiaľ bola ruská ropovodná sieť v dĺžke 50 tisíc kilometrov sústredená prevažne na západnej Sibíri. V roku 2009 smerovalo 81% dodávok do Európy a 12% do Ázie. Do Číny sa ruská ropa dovážala po železnici (asi 9 miliónov ton ropy ročne). Vzhľadom na nový ropovod tento spôsob dopravy podľa Sergeje Tsyplakova, ruského obchodného zástupcu v Číne, prudko poklesne. Celková dodávka ropy z Ruska do Číny sa pritom oproti roku 2010 zdvojnásobí.

Budúci najdlhší ropovod na svete

Výstavba trvala od roku 2009 do konca septembra 2010. Po dvojmesačnej testovacej fáze bol ropovod úspešne spustený 1. januára 2011. Ropovod začína v meste Skovorodino, prechádza cez čínsku oblasť Mohe a končí v meste Daqing. Na ruskom území má dĺžku 72 km, v Číne 927 km.

Do roku 2014 by mala byť dokončená aj druhá fáza rusko-čínskeho projektu. Predĺžený východosibírsko-tichomorský ropovod sa s dĺžkou 4070 km stane najdlhším na svete a bude najväčším infraštruktúrnym projektom v postsovietskom Rusku.

Doterajšie náklady na výstavbu ropovodu boli 18,7 miliárd eur ($25 mld), čiastočne sa financovala z čínskych pôžičiek.

Podľa plánu by malo každoročne do Číny pritiecť 15 miliónov ton ropy, čo je 7% čínskej spotreby v roku 2009. Kapacita ropovodu umožňuje dodať ročne až 30 miliónov ton ropy. Len v prvých 24 hodinách od spustenia do prevádzky dosiahli dodávky objem asi 42 tisíc ton.

„V januári plánujeme prečerpať 1,3 milióna ton ropy,“ uviedol Igor Dyomin, hovorca ruskej spoločnosti Transneft.

Svetoví giganti

Rusko sa stalo v roku 2009 najväčším svetovým producentom ropy, keď predbehlo Saudskú Arábiu.

V roku 2010 stúpla jeho produkcia ropy o 2,2%, na rekordných 10,1 milióna barelov denne. Väčšina analytikov pritom očakávala rast len o 1,1%. Jednou z hlavných prekážok výraznejšieho rastu ruskej ropnej produkcie sú vysoké dane, ktorými petrochemický priemysel prispieva na zníženie deficitu moskovského štátneho rozpočtu.

Produkcia ropy v Saudskej Arábii bola 8,25 miliónov barelov ropy, a to hlavne kvôli kvótam, ktoré v decembri 2008 zaviedla organizácia OPEC z dôvodu zvýšenia vtedajších klesajúcich cien komodity.

Čína predbehla v roku 2010 USA a stala sa najväčším svetovým energetickým spotrebiteľom. Nové dodávky ropy majú v dlhodobom horizonte nahradiť zdroje zo západnej Ázie a Afriky (najmä z Angoly, Saudskej Arábie a Iránu), ktoré v súčasnosti tvoria takmer 80% čínskeho dovozu ropy.

Nová fáza spolupráce

Ruský premiér Vladimír Putin, rovnako ako minister energetiky Sergej Šmatko, už v minulosti poukázali na plán Ruskej federácie nespoliehať sa na export ropy do jedinej oblasti (Európy), snahu diverzifikovať jej predaj a záujem predovšetkým o ázijské trhy.

„Prevádzka čínsko-ruského ropovodu je začiatkom nové fázy energetickej spolupráce medzi Čínou a Ruskom,“ povedal pri spustení ropovodu Yao Wej, generálny manažér filiálky ropovodu spoločnosti Petro China.

Podľa Sergeja Tsyplakova je dokončenie projektu „míľnikom“ v rozvoji oboch krajín.

Yhang Shibin, zástupca riaditeľa podniku Petro China v Daqingu, uviedol, že napriek úspešnej testovacej prevádzke ropovodu, bude potrebné prijať ďalšie opatrenia proti možným májovým poruchám, kedy nastane topenie snehu.

EurActiv v spolupráci s Reuters