Rozdielne názory na „klauzulu Gazprom“

„Ak bude firma chcieť kúpiť podiel v TSO [sieťový operátor – pozn.] na akciových trhoch, musí dokázať, že vláda [štátu, kde podniká] sa stavia k požiadavkám rovnako, ako naše členské krajiny,“ povedala Marie-Christine Jalabert z Energetického riaditeľstva EK.

Recipročnú klauzulu vnímajú jednotlivé členské krajiny rôzne. Pre tie, ktoré podpísali s Ruskom strategické energetické dohody, má kontroverzný charakter. Jalabert dodáva: „Mnoho členských štátov za ňu nie je; v Rade neexistuje jasné stanovisko. Nezastáva ju Nemecko, rovnako ani Rakúsko, takže v Rade [sa o nej vedie] otvorená diskusia.“ Jalabert vystúpila 16. apríla na konferencii, ktorú organizovalo Európske hnutie s mediálnou podporou portálu EurActiv.

Paul Rübig (EPP-ED, AT) taktiež „nie je veľkým priateľom“ tzv. klauzuly Gazprom, ako ju hovorovo pomenovali bruselskí úradníci (EurActiv 20/09/07). Podľa neho je potrebné „zamerať sa zabezpečenie fungovania vnútorného trhu.“ Rübig si myslí, že polmiliardová skupina spotrebiteľov energie dáva EÚ dostatočnú váhu pre rokovania s akýmkoľvek energetickým dodávateľom vrátane Gazpromu. „Plynovod je ako manželstvo. Ak máte plynovod, je v záujme oboch strán mať v budúcnosti dobrý vzájomný vzťah“, povedal v rozhovore pre Blogactiv, blogový portál EurActiv-u.

Zdroj blízky EPP-ED pre EurActiv potvrdil, že väčšina členov parlamentnej frakcie sa bude snažiť oddialiť ďalšiu liberalizáciu energetického trhu. Podľa poslancov, je otázka geopoliticky citlivá. „Každý si je vedomý, že v otázke plynu sa musí nájsť stredná cesta.“

Poľsko na druhej strane ostro kritizuje úzke nemecko-ruské energetické partnerstvo. Nie je mu po vôli predovšetkým dohoda o plánovanom plynovode, ktorý pôjde cez Baltské more. Územie Poľska, ktoré je úplne závislé od ruských energetických dodávok, bude plynovod obchádzať.

O liberalizačnom energetickom balíčku, ktorého súčasťou je aj klauzula reciprocity, budú ministri energetiky hlasovať 6. júna 2008. Nie je však isté, či dospejú k dohode.