Rusi dodávajú Ukrajine lacnejší plyn, Kyjev si poistili

Zdroj: Kancelária ruského prezidenta, Kremlin.ru

Ukrajinská štátna energetická spoločnosť Naftogaz a ruský koncern Gazprom podpísali dodatok ku kontraktu o dodávkach plynu pre Ukrajinu na 1. štvrťrok tohto roka. Cena za ruský plyn sa podľa dodatku znižuje oproti tej z roku 2013 približne o tretinu.

Rusko a Ukrajina sa na znížení ceny zo $400 na úroveň $268 (cca €197) za 1000 kubických metrov dohodli už v decembri, krátko po tom, čo Kyjev koncom novembra odstúpil od podpisu asociačnej dohody s Európskou úniou. To vyvolalo na Ukrajine masové protesty.

Na základe súčasnej dohody však cenu plynu bude potrebné potvrdzovať každý štvrťrok, čím Moskva získava dostatočné finančné páky na to, aby sa Ukrajina nesnažila o obnovenie vzťahov s EÚ.

Prezidenti Vladimir Putin a Viktor Janukovyč sa v decembri dohodli aj na tom, že Moskva nakúpi ukrajinské dlhopisy v hodnote  15 miliárd amerických dolárov a podpísali asi 14 rôznych dohôd o spolupráci v oblasti strojárenstva, obrany, obchodu a vesmírnej spolupráce.  

Ukrajina je „nepochybne našim plnohodnotným strategickým partnerom,“ uviedol vtedy Putin. Zdá sa, že ukrajinská vláda naplno využije výhodnejšie podmienky spolupráce, ktoré jej Moskva ponúkla.

V minulom roku dovážala Ukrajina plyn aj z Európskej únie, konkrétne z Maďarska a Poľska, ale po uzatvorení finančne priaznivejšej dohody s Rusmi tieto dovozy od začiatku roka 2014 pozastavila.

Ukrajina sa usilovala získať financie aj z úverového programu Medzinárodného menového fondu. V súvislosti s ich poskytnutím ale fond Kyjevu odporučil viaceré ekonomické reformy,  okrem iného zavedenie flexibilného výmenného kurzu, posilnenie bankového systému, fiškálnu konsolidáciu či výrazné zlepšenie podnikateľského prostredia.

Najväčší odpor zo strany Ukrajiny však súvisel najmä s odporúčaním zrušiť dotované ceny zemného plynu pre domácnosti a najväčšie priemyselné podniky, ktoré premiér Mykola Azarov označil za „poslednú kvapku“.

(EurActiv/TASR/Reuters)