Rusko a Ukrajina budú rokovať ďalej, zatiaľ sa nedohodli

Zdroj: TASR

Rusko už skôr pohrozilo, že ak Ukrajina do utorku nezaplatí svoj dlh, tak zastaví dodávky plynu. To môže mať negatívny dopad aj na Európu, do ktorej prúdi práve cez Ukrajinu viac než polovica objemu ruského plynu.

Na ďalšom kole rokovaní v Bruseli, ktoré sa uskutočnilo tento pondelok, sa zúčastnili ruský minister energetiky Alexander Novak, ukrajinský minister energetiky Jurij Prodan, generálny riaditeľ Gazpromu Alexej Miller a generálny riaditeľ Naftogazu Andrij Kobolev. Rokovanie sprostredkoval komisár EÚ pre energetiku Günther Oettinger.

Po tom, čo Kyjev na prelome mesiacov máj a jún zaplatil Moskve časť dlhu vo výške 786 miliónov dolárov, prišiel Gazprom s oznámením, že predlžuje Ukrajincom lehotu na zaplatenie dlhu do 9. júna, ktorú následne posunul o jeden deň na 10. júna.

Nezhody stále panujú ohľadom nastavenia ceny za plyn. Kyjev tvrdí, že cenu na úrovni 485 dolárov za 1000 metrov kubických si nemôže dovoliť a chce naspäť cenu, na ktorej sa obe krajiny dohodli v minulosti (pozn. 268,5 dolárov za 1000 metrov kubických). Komisár EÚ pre energetiku Günther Oettinger pred časom povedal, že sa uvažuje o cene, ktorá bude niekde medzi vyššie spomínanými hodnotami.

Ukrajinský minister energetiky Jurij Prodan novinárom prezradil, že rokovania sa zasekli na ruskom návrhu cenového mechanizmu, ktorý by prepojil nižšie ceny s vývozným clom.

"Bohužiaľ ruská pozícia sa v otázke cenového mechanizmu zmenila," povedal ďalej novinárom.


Ruský minister energetiky Alexander Novak je názoru, že navrhol podľa vlastných slov „veľmi konštruktívny plán, ktorý by mohli a mali prijať všetky zúčastnené strany."

Jeho plán navrhuje spôsob, ako by Kyjev mohol k 10. júnu zaplatiť dlžnú sumu za november a december minulého roka a navyše časť z dlhu za apríl a máj.

Posun v rozhovoroch do istej miery komplikuje aj ruské odhodlanie pretlačiť projekt plynovodu Južný tok, ktorý by dopravoval ruský plyn do Európy trasou mimo územie Ukrajiny.

Európska komisia je názoru, že Južný tok porušuje pravidlá Únie a preto požiadala Bulharsko aby pozastavilo práce na plynovode. Moskva obvinila EÚ, že týmto spôsobom na ňu uvalila „skryté ekonomické sankcie“.

Hovorkyňa Európskej komisie Sabine Berger pre agentúru Reuters potvrdila, že rozhovory budú pokračovať buď v utorok večer alebo v stredu ráno.

EurActiv/Reuters