Rusko a Ukrajina rokovali o preprave plynu v budúcom roku. Zatiaľ sa nedohodli

Eurokomisár Maroš Šefčovič informuje o výsledkoch rokovaní. [EPA-EFE/Olivier Hoslet]

Ďalšie kolo trilaterálnych rokovaní o tranzite plynu sa bude konať na konci októbra. Európska únia ani Ukrajina sa vďaka naplneným zásobníkom nemusia obávať výpadkov dodávok.

Vo štvrtok (19. septembra) sa konalo už tretie kolo trojstranných rokovaní medzi Európskou komisiou, Ruskom a Ukrajinou, zamerané na dlhodobé dodávky plynu do Európy.

K dohode však nedošlo a ešte počas súčasnej európskej exekutívy sa vyjednávania zopakujú. Predstavitelia všetkých troch strán zavítajú do Bruselu aj koncom októbra. Uviedol to pre TASR podpredseda Európskej komisie pre energetickú úniu Maroš Šefčovič.

Rokovania pod veľkým tlakom

Slovenský eurokomisár ocenil konštruktívne rokovania, ktorých bol hostiteľom, a na ktorých sa zúčastnili ruský a ukrajinský minister energetiky Alexander Novak, respektíve Olexij Oržeľ.

Na podujatí boli aj najvyšší predstavitelia spoločností Gazprom a Neftohaz, pričom ukrajinská strana prišla už aj so šéfom novovznikajúcej spoločnosti LLC, ktorá bude výsledkom „unbundlingu“ (rozdelenia energetického monopolu Neftohazu), a ktorá bude mať na starosti tranzit ruského plynu cez Ukrajinu do Európy.

Európsky súd sťažil podmienky pre prepravu ruského plynu cez Nemecko

Súdny dvor EÚ zrušil rozhodnutie Európskej komisie o zmene výnimky pre plynovod OPAL.

„Všetci si uvedomujeme, že sme pod veľkým tlakom, a preto aj to rozhodnutie, ktoré prijala v stredu ukrajinská vláda o unbundlingu a vzniku novej firmy, bolo kľúčové. Rovnako ako aj schválenie všetkých európskych zákonov na prepravu plynu,” opísal situáciu Šefčovič.

Privítal tiež, že do ukrajinskej delegácie bola začlenená aj šéfka nezávislého regulátora energetického trhu na Ukrajine Oxana Krivenková, ktorá ruskej strane vysvetlila, ako bude postupovať pri stanovovaní taríf na prepravu ruského plynu.

Šefčovič dodal, že všetky strany súhlasia s tým, že rozhodnutie o budúcom kontrakte bude závisieť od toho, ako sa podarí nájsť vyvážený prístup k objemom prepravovaného plynu, prepravným poplatkom a aj to, či Kyjev bude nakupovať ruský plyn pre potreby ukrajinských zákazníkov a nebude sa zameriavať len na iné trhy.

Komisia navrhuje 60 BCM

„Tým najkonkrétnejším výsledkom je to, že budú pokračovať rokovania medzi ruskou a ukrajinskou stranou aj na komerčnej úrovni. My za európsku stranu sme sľúbili, že urobíme maximum pre to, aby Ukrajina presne aplikovala všetky európske normy, aby unbundling prebehol v súlade s európskymi pravidlami a aby nová firma LLC bola plne certifikovaným operátorom už v decembri tohto roku a bola schopná podpísať novú dohodu s Gazpromom tak, aby platila od 1. januára 2020,” vysvetlil podpredseda Komisie.

Súčasná zmluva medzi ruským Gazpromom a ukrajinským Neftohazom vyprší 31. decembra.

Kontroverzný ruský plynovod Nord Stream 2 smeruje na súdy

Spoločnosť Nord Stream 2 AG sa obrátila na Súdny dvor EÚ a zvažuje arbitráž v rámci Energetickej charty. Sekretariát energetickej charty vyzýva obe strany na zmierovacie rokovanie.

Komisia v januári tohto roku predložila návrh v súlade s pravidlami európskej energetickej politiky, podľa ktorého by nová dohoda na prepravu plynu mala platiť najmenej desať rokov, pričom Brusel chcel prepravné kapacity vo výške 60 miliárd kubických metrov (m3) plynu ročne s dodatočnou flexibilitou 30 miliárd m3. Objem 60 miliárd m3 predstavuje 75 percent z množstva, ktoré Ukrajina prepravila do EÚ vlani.

Šefčovič priznal, že tento jeho návrh je stále „na stole“ a ukrajinská strana ho veľmi podporuje, hoci Kyjev by si želal čo najdlhšie zazmluvnené obdobie. Spresnil, že ruská strana zas hovorí, že každý z uvedených parametrov bude závisieť od ďalších rokovaní o objemoch a prepravných tarifách.

„Teraz pôjde o to, nájsť tú komerčnú rovnováhu, ale za dôležití považujem politickú atmosféru, ktorá bola pozitívna,” skonštatoval eurokomisár. Priznal, že Kyjev príjemne prekvapil konštruktívnym prístupom, veľkými reformnými krokmi a prispôsobením svojho prepravného systému na európske normy. Ďalšie kolo rokovaní sa podľa neho „s najväčšou pravdepodobnosťou“ uskutoční posledný októbrový týždeň.

Výpadky dodávok nehrozia

Rokovania v Bruseli rovnako potvrdili aj skutočnosť, že EÚ sa nemusí tejto zimy obávať výpadkov v dodávkach plynu.

Šefčovič spresnil, že všetky zásobníky, ktoré v Únii máme, sú naplnené na 96 percent a aj ukrajinská strana koná tohto roku zodpovedne a má vo svojich zásobníkoch takmer 20 miliárd m3 plynu, čo je o štyri miliardy viac ako pred rokom. „Verím, že sa podarí vyriešiť všetky zostávajúce záležitosti tak, že začneme nový rok s novou dohodou a bez nejakých dramatických situácií na európskom trhu,” uviedol na záver.

Preprava plynu cez Ukrajinu a Slovensko bude pokračovať, ukázal expert

V roku 2022 majú naplno fungovať Nord Stream 2 a Turk Stream. Napriek tomu Gazprom nedokáže uspokojiť svojich európskych zákazníkov bez ukrajinskej sústavy. Kyjev a Moskva sa preto zrejme dohodnú na pokračovaní prepravy.

Ukrajine ide vo vyjednávaniach o tri miliardy dolárov v poplatkoch, ktoré zvyčajne inkasuje od Ruska za prepravu plynu na západ. Súčasné zásoby plynu však podľa premiéra Oleksija Hončaruka stačia krajine na celú zimnú sezónu.

„Prečo tak veľa? Pretože je pred nami veľa rizík spojených s tranzitnými vyjednávaniami s Rusmi,“ povedal Hončaruk podľa Reuters pred štvrtkovým rokovaním.

Ukrajina skladuje podľa neho dosť plynu, aby minimalizovala svoju zraniteľnosť „voči akýmkoľvek pokusom tlačiť na nás počas vyjednávaní“. Veríme si, skonštatoval Hončaruk.