Rusko a Ukrajina sa dohodli na jadre, na plyne nie

Kyjev si od návštevy Vladimira Putina, ktorý sa v máji vrátil na post prezidenta, veľa sľuboval. Avšak ani tentoraz nedošlo k veľkému prelomu v otázke ceny plynu.

 „Sú tu záležitosti, v ktorých sme zatiaľ nedosiahli dohody, ale…budeme sa o to usilovať,“ reagoval Putin na Jalte na otázku novinárov, ktorá sa týkala zmluvy o dodávkach ruského plynu.

Agentúra RIA Novosti informovala, že prezidenti podpísali memorandum o využití jadrovej energie na mierové účely, ktoré predpokladá vytvorenie dvoch spoločných podnikov v oblasti jadrového palivového cyklu a energetického inžinierstva.

Rusko je aj naďalej hlavným dodávateľom jadrového paliva pre ukrajinské jadrové elektrárne a aktívne sa zúčastňuje na projekte výstavby 3. a 4. bloku Chmeľnyckej jadrovej elektrárne, povedal poradca ruského prezidenta Jurij Ušakov. Moskva tiež uzavrela s Kyjevom zmluvu na výstavbu závodu na výrobu jadrového paliva ruskými technológiami.

Ukrajina a Rusko sa dohodli na spolupráci pri dokončení dvoch blokov chmeľnyckej elektrárne na stretnutí premiérov oboch krajín v apríli 2010 v Soči. V júni 2010 obe krajiny podpísali medzivládnu dohodu.

Lídri tiež podpísali predbežnú dohodu o delimitácii spornej vzájomnej hranice v Kerčskom prielive medzi Čiernym a Azovským morom, ktorá vyvolávala roztržky od čias rozpadu Sovietskeho zväzu.

Rusko: Buď – alebo

Kyjev považuje súčasnú cenu $425 (asi €340) za tisíc metrov kubických plynu za nespravodlivú a rád by ju znížil na $250 (€200). Aktuálna cena sa vyjednala v roku 2009 za vlády bývalej premiérky Julie Tymošenkovej.

Moskva podmieňuje udelenie zľavy tým, že Kyjev umožní ruským firmám kapitálový vstup do ukrajinskej prepravnej siete alebo že Ukrajina vstúpi do colnej únie s Ruskom.

Pred stretnutím s Putinom Viktor Janukovyč informoval miestne médiá, že je ochotný vstúpiť do konzorcia na prepravu plynu, ak v ňom Ukrajina bude mať 34 percentný podiel, a po 33 % bude mať Rusko a Európska únia.

Vo štvrtok (12.7.) uviedol, že stále zvažuje členstvo v colnej únii.

„Nehovoríme nie, dôkladne a seriózne študujeme tieto integračné procesy,“ uviedol Janukovyč.

Na ukrajinského prezidenta tlačí hlavne čas. Vysoká cena plynu zaťažuje štátny rozpočet, a to najmú preto že štát značne dotuje ceny plynu pre domácnosti a teplárne. V októbri sa budú na Ukrajine konať parlamentné voľby a prieskumy verejnej mienky hovoria o klesajúcej podpore Janukovyčovej Strany regiónov.

Ukrajina sa v zásade dohodla s Európskou úniou na dohode o voľnom obchode, avšak jej realizáciu zmarilo Tymošenkovej uväznenie po procese, ktorý Brusel považuje za politicky motivovaný.

(EurActiv/Reuters/TASR)