Rusko a Ukrajina chcú spoločne modernizovať plynovody

FOTO TASR/AP/Dmitry Lovetsky

„Trojstranný prístup k modernizácii si predstavujeme takto: účasť Ruska, EÚ a ukrajinskej strany,“ vyhlásil 2. apríla v Kyjeve ukrajinský predseda vlády Mykola Azarov.

„Rusko je po celý čas naklonené v prospech takejto spolupráce,“ reagoval včera (6. apríla) v Bruseli ruský veľvyslanec pri EÚ Vladimír Chizchov. Doplnil, že po roky sa uvažovalo o spoločnom konzorciu Ruska, Ukrajiny a Nemecka. „Teraz, ak je to Ukrajina, Rusko a EÚ, je to tým lepšie,“ vysvetlil.

Podľa ruského diplomata sa musia veľké energetické projekty riešiť tak, aby sa zapájali všetky strany: „Keď sa minulý [rok] v marci podpísala medzi Európskou komisiou a vládou Ukrajiny deklarácia o modernizácii plynárenského tranzitného systému Ukrajiny bez akejkoľvek účasti Ruska, vyvolalo to mnoho otázok. Zámerom bolo zvýšenie kapacity, ale nik sa Ruska nespýtal, či má toľko plynu. Nik sa nespýtal spotrebiteľov v Európe, či toľko plynu potrebujú. Bolo to umelé úsilie,“ povedal Chizchov.

Na otázku, či projekty Južný tok a Severný tok, ktoré obchádzajú Ukrajinu, strácajú v kontexte nových vzťahov medzi Kyjevom a Moskvou svoj strategický význam, ruský veľvyslanec odpovedal: „Žiadny projekt sa nedizajnoval tak, aby obišiel Ukrajinu. Nik v Rusku nepovedal, že prepravný systém Ukrajiny by sa mal odpojiť a demontovať. Naopak, reagovali sme na dlhodobú prognózu zvýšenia spotreby zemného plynu v západnej Európe.“

Dlhodobá prognóza

Súčasný prepad dopytu po zemnom plyne je „dočasným“ dôsledkom svetovej hospodárskej krízy. Rusko počíta s predpokladom, že v dlhodobom horizonte bude spotreba energetickej suroviny v Európe rásť.

„V Európe zemnému plynu v plynovodoch nemôže nič konkurovať. Môžeme nekonečne diskutovať o [skvapalnenom plyne] LNG, ale v Európe bude plyn z plynovodu vždy lacnejší,“ vyhlásil Chizchov.

Ruský diplomat je tiež skeptický, pokiaľ ide o potenciál zemného plynu, ktorý sa ťaží z bridlicových vrstiev. Takáto technológia ťažby sa rozvíja najmä v USA, s cieľom znížiť cenu komodity.

„Existujú špekulácie o takzvanom ‘objavovaní’ bridlicového zemného plynu, najmä v USA. Ale nie je toho veľa na objavovanie, pretože bridlicový plyn tu je po celý čas a technológie rovnako. Novinkou je, že so zvyšujúcimi sa cenami plynu sa stáva ekonomicky relevantnou možnosťou, ktorá tiež odpovedá na úsilie USA obmedziť svoju závislosť na dovoze energie,“ uzavrel ruský diplomat.

Pozície

Európska komisia na žiadosť portálu EurActiv o reakciu na vyhlásenie ukrajinského premiéra poskytla nasledovné stanovisko:

„Komisia si je vedomá nového dôrazu na takúto myšlienku – aj pokiaľ ide o Ukrajinu. Jasne je to téma, v  ktorej musí rozhodnúť Ukrajina. Ak sa bude myšlienka realizovať, musí zahŕňať ako širokú politickú dohodu na Ukrajine a medzi zúčastnenými stranami, tak i technickú dohodu medzi firmami.“

„Bez ohľadu na riešenie, Komisia tomu rozumie tak, že ukrajinská ústava v súčasnej podobe hovorí, že ukrajinský tranzitný systém zostane v ukrajinskom vlastníctve.“

„Ak sa budú všetky strany, vrátane plynárenského priemyslu v EÚ, chcieť uberať týmto smerom, Komisia je pripravená zohrať pro-aktívnu rolu.“