Rusko-bieloruský plynárenský spor: Ukrajina ponúkla EÚ pomoc

zdroj: flickr, autor: rickz

Dôsledky cenového plynárenského sporu Bieloruska s Ruskom pre krajiny EÚ by sa dali vyriešiť „v priebehu dní alebo dokonca hodín“, vyhlásil včera (23.6.) ukrajinský minister energetiky Jurij Bojko po stretnutí s komisárom pre energetiku Güntherom Oettingerom. Podľa ministrových slov, Ukrajina ponúka EÚ možnosť zvýšenia denného objemu plynu, ktorý tak Gazprom môže doručiť svojim odberateľom.

„Súčasne dúfame, že konflikt sa čoskoro vyrieši,“ doplnil Bojko.

Minister tiež vylúčil možné opakovanie sa plynárenských sporov, aké sa v minulosti vyskytli medzi Ruskom a Ukrajinou. Ubezpečil, že nové vedenie na Ukrajine si usporiadalo vzťahy s Gazpromom tak, aby nebol ďalší január 2009 možný: „My platíme za plyn včas a Gazprom poctivo platí za tranzit. [..] V našich vzťahoch s Ruskom dnes existujú efektívne mechanizmy, ktorú sú pre našich európskych partnerov veľmi jasné.“

Komisár Oettinger je znepokojený najmä znížením objemu dodávok zemného plynu do Litvy. Litovské úrady oznámili, že dovoz plynu cez Bielorusko sa znížil o polovicu.

„Medzinárodné záväzky o dodávkach zemného plynu sa musia bezpodmienečne dodržiavať. Krátenie dodávok, ktorého svedkom sú teraz niektoré členské štáty, je neprijateľné. Je to urážka pre celú Európsku úniu,“ vyhlásil komisár.

EÚ by nemala ani jedna zo strán považovať za svojho rukojemníka, doplnil Oettinger. Zdôraznil, že „je to problém medzi Bieloruskom a Ruskom“.

Do zajtra (25.6.) by sa objem dodávok cez Bielorusko do Litvy mohol znížiť až o 85 percent v porovnaní s objemom dohodnutým v zmluvách. Vyplýva to z pracovného dokumentu Európskej komisie, ktorý získal portál EurActiv.

Problémom  je, že Litva je na 100 percent závislá na dovoze zemného plynu z Ruska cez bieloruské územie. Komoditu dováža cez jeden plynárenský uzol.

Ruský koncern Gazprom vo svojom komuniké informuje, že i keď vlastní 50 percent akcií bieloruského monopolu Beltransgaz, „neruší to komerčný základ pre vzťah medzi oboma firmami“.

Na otázku, prečo Bielorusku dlh neodpustí, keďže si obe firmy dlhujú približne rovnakú sumu, Gazprom v stanovisku uvádza: „Bez zachádzania do zmluvných detailov, je faktom, že nie sú to len finančné otázky, ktoré sa musia vyriešiť [..] ale obe strany by mali nájsť dohodu o množstve služieb, ktoré si za tie peniaze poskytujú. Naviac je potrebné podpísať relevantné akceptačné zákony.“