Rusko-bieloruský ropný spor sa dotýka aj Únie

Už v pondelok agentúra Reuters oznámila, že Minsk obmedzil export nafty do Európy. V utorok ale Bieloruská ropná spoločnosť, ktorá na export ropy a ropných produktov z krajiny dohliada, správy poprela.

„Nemáme žiadne obmedzenia dodávok. Zmluvy sa plnia,“ uviedol hovorca spoločnosti Andrej Sinitsa.

Oficiálne bieloruské zdroje dnes priznali zastavenie dodávok nafty do Európy.

Dodávky ruskej ropy do Poľska a Nemecka severnou vetvou ropovodu Družba sú bezproblémové.

Výkonný riaditeľ ruskej distribučnej spoločnosti Transneft Nikolai Tokarev už predtým uviedol, že v prípade prerušení sú pripravení využiť dodávky napríklad cez prístavy Primorsk alebo Novorossijsk.

Ide o cenu

Spor ohľadom ceny za dodávky surovín vznikol po tom, čo sa Minsk pripojil k Rusku a Kazachstanu v zóne voľného obchodu. Moskva následne zrušila exportné clá pre dodávky ropy do Bieloruska.

Ruské spoločnosti stále rokujú s Bieloruskom ohľadom cien ropy určenej pre bieloruské rafinérie, ktoré majú dennú kapacitu 360.000 barelov.

Vzhľadom na to, že Bielorusko zvýši od 1. februára svoje tranzitné tarify o 12,5% a ceny ropy na svetových trhoch sa pohybujú na dvojročných maximách, ruské firmy požadujú zvýšiť cenu za prepravu suroviny o $3,9 – $45 za tonu. Tranzitná tarifa za tonu ropných produktov v Bielorusku na 100 kilometrov sa od 1.1. zvýšila z $1,6 na $1,64.

V decembri sa obe krajiny dohodli, že Moskva od roku 2011 zruší clá na export ropy do Bieloruska a poskytne Minsku asi 6,3 miliónov m3 ropy bez cla pre domácu spotrebu. Za to požadovala od Bieloruska preplatiť výnosy zo všetkých ciel, ktoré získava z exportu produktov vyrobených z ruskej ropy ďalej do Európy.

Hľadanie riešenia na najvyššej úrovni

Ruský premiér Vlatimír Putin by mal v štvrtok privítať bieloruského premiéra Michaila Mjasnikoviča a jednou z diskutovaných tém má byť práve bilaterálna spolupráca v energetickej sfére. Stretnutie sa má uskutočniť deň pred opätovnou inauguráciou prezidenta Lukašenka do úradu.

V pondelok sa stretli aj ruský podpredseda vlády Igor Sečin, ktorý je bývalým predsedom Rady riaditeľov ropnej spoločnosti Rosneft, s bieloruským náprotivkom Vladimirom Semaškom. Podľa agentúry Reuters šlo o prípravu na zajtrajšie stretnutie predsedov vlád.

Zdroj z bieloruskej vlády uviedol: „Očakávame, že premiér bude otázku dodávok ropy s Putinom diskutovať. Túto záležitosť nemôžu vyriešiť firmy, siaha na oveľa vyššiu úroveň.“

(EurActiv s Reuters)