Rusko chce Poľsko za partnera v jadrovej elektrárni

Foto: flickr.com (helmen)

Otepľovanie vo vzťahoch Poľska a Ruska pokračuje. V piatok poľský minister pre infraštruktúru Cezary Grabarczyk vyhlásil, že Moskva jeho krajinu požiadala, aby sa pripojila k výstavbe jadrovej elektrárne v ruskej enkláve Kaliningrad, informuje ruská agentúra RIA Novosti.

„Rusko pozvalo Poľsko, aby sa zúčastňovalo na výstavbe baltskej elektrárne a neskôr spoločne s poľskou prenosovou sústavou predávalo energiu na európske trhy,“ vyhlásil Grabarczyk počas svojej tlačovej konferencie v Moskve.

Tzv. baltskú jadrovú elektráreň budujú ruské firmy od februára 2010. Moskva si od nej sľubuje vyriešenie čoraz častejšie sa objavujúcich problémov so zásobovaním Kaliningradu elektrickou energiou. Jadrová elektráreň bude mať dva bloky; prvý by sa mal spustiť do prevádzky v roku 2016, druhý o dva roky neskôr.

Rusko pri plánovaní elektrárne pôvodne odmietalo investície zo zahraničia. Dnes však Sergej Kirijenko, riaditeľ ruskej jadrovej spoločnosti Rosatom, hovorí, že v tomto roku bude štátna firma rokovať so všetkými zaujímavými investormi. Predpokladá sa, že štát by mal kontrolovať 51 percent elektrárne, ostatní investori 49 percent, uzatvára RIA Novosti.