Rusko dalo Bulharsku košom v projekte výstavby plynovodu

zdroj: flicr, rickz

Podľa denníka Kommersant sa teraz časť plynovodu, ktorá mala viesť cez Bulharsko, presmeruje na Rumunsko a nepovedie cez bulharské prístavné mesto Varna ako sa pôvodne navrhovalo. Moskva tak pravdepodobne Sofiu trestá za nesplnené termíny. Pohár trpezlivosti pravdepodobne pretiekol keď sa Bulharsko stiahlo z Ruskom podporovanej výstavby ropovodu vedúceho pod hladinou Čierneho mora.

Plány o vylúčení Bulharska z projektu Južný prúd ruská tlač avizovala už minulý október a reči sa potvrdili vo februári tohto roku.

Na stretnutí s veľvyslancami EÚ v Sofii minulý týždeň (11. júna) bulharský premiér Bojko Borisov oznámil, že Sofia sa sťahuje z projektu výstavby ropovodu Burgas- Alexandroupolis. Pre pozorovateľov bolo jeho vyhlásenie veľkým prekvapením a dokonca bulharský minister pre energetiku Traičo Traikov povedal, že neverí v jeho pravdivosť.

Plánovaný ropovod v réžii prevažne ruských firiem, má prepojiť a skrátiť dodávky z bulharského na grécke pobrežie, čím by sa zmiernila hustota tankerov v prielive Bospor a Dardanely.

Borisov o rozhodnutí povedal, že je výsledkom obáv o životné prostredie, keďže si jeho krajina neželá podobnú ekologickú katastrofu ako tú, ktorej v súčasnosti čelia Spojené štáty v Mexickom zálive. Grécky ľavicový poslanec dodal, že rozhodnutie Bulharska nie je výsledkom amerického politického tlaku. Magazín Forbes ale uvádza, že Borisovovo vyhlásenie prišlo následne po tom, čo bol v krajine na dvojdňovej návšteve šéf CIA Leon Panetta.

V každom prípade sa zdá, že ruské rozhodnutie je neodvolateľné. Výkonný šéf Gazpromu Alexei Miller už včera (16. júna) rokoval s rumunským ministrom hospodárstva Adrianom Videanu a šéfom spoločností Romgaz a Transgaz- jedna z nich by sa mala stať rumunským partnerom Ruska v projekte Južný prúd. Podľa zdroje Gazpromu by bolo možné už v priebehu niekoľkých mesiacov navrhnúť trasu plynovodu vedúcu cez územie Rumunska. Plynovod cez Rumunsko a Slovinsko do Talianska by mohol byť navyše komerčne atraktívnejší, keďže by sa mohol budovať paralelne s plánovaným ropovodom Constanta- Trieste.  

Postoje

K názorom o tom, že bulharský názor ovplyvnili Spojené štáty analytik Inštitútu medzinárodných bezpečnostných otázok (RAN) Alexei Fernenko hovorí: „ Problém je hlbší. Rozdelenie Juhoslávie a zhoršenie vzťahov medzi EÚ a Tureckom dalo Bulharsku nádej, že sa stane regionálnou mocnosťou. V snahe dosiahnuť tento ciel sa chce Sofia stať baštou amerického vplyvu v južnej Európe. To vedie k zvýšeniu anti- ruských prvkov v bulharskej politike.“ Fernenko zároveň pripomenul, že Bulharsko nedávno podpísalo dohodu, v ktorej Spojeným štátom povoľuje využívanie ich základne pri Čiernom mori a dodal, že stiahnutie sa z ruských energetických projektov je len logickým vyústením tohto procesu.