Rusko hľadá novú trasu pre kontroverzný plynovod

Trubice pre plynovod Nord Stream 2 [www.nord-stream2.com]

Nord Stream 2 získal všetky povolenia na výstavbu v ruských teritoriálnych vodách. Stavbu podmorských častí nového plynovodu schválili aj Nemecko, Fínsko a Švédsko. Dánsko váha.

Projekt plynovodu Nord Stream 2 získal všetky potrebné povolenia ruských orgánov. V utorok  14. augusta o tom informovala spoločnosť Nord Stream 2 AG, 100-percentná dcéra ruského plynárenského gigantu Gazprom.

Do celkovej mozaiky však novému ruskému plynovodu ešte chýba jeden kamienok. Čaká na vyjadrenie Dánska, ktoré váha. Severská krajina zvažuje zákon, ktorý by umožnil jej vláde takýto projekt z bezpečnostných dôvodov vetovať.

Rusko sa snaží Dánov presvedčiť a predložilo novú žiadosť s alternatívnou trasou plynovodu.

Ruské orgány dali projektu zelenú

Nord Stream 2 AG získala tento mesiac povolenie od ruského regulačného úradu pre životné prostredie na výstavbu 114-kilometrov dlhej podmorskej časti plynovodu v teritoriálnych vodách Ruskej federácie, spresnila agentúra TASS. Ešte predtým vydalo povolenie na realizáciu projektu ruské ministerstvo výstavby.

Sýria, Ukrajina a Nord Stream 2 boli hlavné témy stretnutia Merkelová – Putin

Vyše trojhodinová stretnutie potvrdilo spoluprácu krajín najmä v hospodárskej oblasti. Ruský prezident ale opäť odmietol návrh nemeckej kancelárky vyslať pozorovateľov OSN na Ukrajinu.

„V súčasnosti už máme všetky povolenia potrebné na výstavbu ruskej časti plynovodu Nord Stream 2,“ uviedla spoločnosť. Jej hlavný projektový riaditeľ Henning Kothe pre TASS povedal, že projekt postupuje podľa pôvodného harmonogramu.

„Ďalej sa budeme spoliehať na spoluprácu zapojených krajín, aby realizácia projektu prebehla včas a efektívne,” povedal Kothe.

Plynovod by mal prechádzať výlučnými ekonomickými zónami niekoľkých európskych krajín. Spoločnosť má povolenie od Švédska, Fínska a Nemecka. Čaká na to dánske.

Budú Dáni plynovod vetovať?

Dánsko sa ešte nevyjadrilo, či dovolí, aby nový ruský plynovod prechádzal blízko jeho pobrežia. V parlamente je návrh zákona, ktorý by krajine umožnil projekt vetovať z bezpečnostných dôvodov. Kodaň však nechce konať bez podpory iných a rozhodnutie o novom zákone odložila, napísala agentúra Reuters.

Nord Stream 2: Šefčovič sa zastal Trumpa, Kremeľ sa mu vysmial

Európska komisia podporila Spojené štáty v kritike nového ruského plynovodu. Hovorca ruského prezidenta hovorí o neférovej súťaži.

Jednotný postoj všetkých členských štátov Európskej únie je ťažko dosiahnuteľný. Krajiny sa nevedia zhodnúť v otázke, či je správne s Moskvou obchodovať kvôli jej vojenským aktivitám na Ukrajine a v Sýrii.

Dánska vláda navyše čelí protichodným tlakom záujmových skupín, Ruska, niektorých európskych krajín aj Spojených štátov. Washington je proti Nord Streamu 2 a spolu s niektorými východoeurópskymi krajinami sa obáva, že Únia sa stane ruským rukojemníkom.

Dánske veto by donútilo Rusko, ktoré v súčasnosti pokrýva približne tretinu európskeho dopytu po plyne, aby hľadalo alternatívne trasy pre svoj projekt. Spoločnosť Nord Stream AG však už teraz ponúkla Kodani nový návrh.

Ponuka na alternatívnu trasu

„Na odporúčanie (dánskeho) ministerstva zahraničných vecí sme čakali od januára 2018. Nord Stream 2 sa preto rozhodol preskúmať alternatívne trasy mimo dánskych teritoriálnych vôd,“ konštatovala spoločnosť vo svojom vyhlásení.

Nord Stream 2: Ak nás zablokuje Dánsko, budeme hľadať inú trasu

Nový plynovod medzi Ruskom a Nemeckom by mal vstúpiť do prevádzky v roku 2019.

Začiatkom augusta podala v Dánsku novú žiadosť, ktorá ponúka alternatívnu trasu plynovodu.

Nový proces spracovania žiadosti bude trvať približne 12 mesiacov, povedal hovorca dánskej energetickej agentúry pre Reuters. Spoločnosť Nord Stream 2 AG uviedla, že pôvodnú žiadosť nesťahuje.

Dánska časť plynovodu by sa mala vybudovať v druhej polovici roku 2019. Alternatívna trasa je dlhá 175 kilometrov a pôjde severozápadne od ostrova Bornholm.