Rusko presmerovalo bieloruskú ropu

Ruský prevádzkovateľ ropovodov Transnefť oznámil, že presmeroval dodávky komodity pre Bielorusko .

"Presmerovali sme tranzit ropy do poľského prístavu Gdansk a do ruských prístavov Primorsk a Novorossijsk," uviedol hovorca spoločnosti Transnefť Igor Ďomin. Dôvodom presmerovania je neschopnosť Moskvy a Minsku dohodnúť sa na cene za ropu.

Túto možnosť v prípade, že by boli rusko-bieloruské rokovania o cene ropy neúspešné, načrtol riaditeľ Transneftu Nikolai Tokarev krátko po tom ako spor vznikol.

Rokovania ruského premiéra Vladimira Putina a jeho kolegu Michaila Mjasnikoviča o cene za dodávky suroviny skončili v Moskve minulý štvrtok (20.1.) bez výsledku. Moskva zastavila dodávky bieloruským rafinériám 1. januára 2011, s cieľom získať od Bieloruska vyššie platby za ropu. Minsk naopak vyššie ceny za ropu odmieta. Presmerované dodávky sú v objeme asi 1,5 milióna ton mesačne.

Spor sa komplikuje aj vďaka vzájomným nezhodám o cene plynu. Minsk požaduje, aby mu Kremeľ na tento rok cenu znížil, ale Putin v štvrtok uviedol, že sa drží súčasne platného kontraktu, ktorý predpokladá navýšenie cien.

Kríza v rafinériách

Bieloruské rafinérie, ktoré za bežnej prevádzky využívali asi 360.000 barelov ropy denne, už oznámili, že ich zásoby ropy sa minú do konca tohto mesiaca. Nemenovaný zdroj agentúre Reuters prezradil, že rafinérie už obmedzili svoju prevádzku.

„Existujú informácie, že [rafinéria] Mozyr je blízko stavu, že začne recyklovať ropu,“ uviedol zdroj. V prípade, že by sa výroba v rafinériách zastavila, bolo by ťažké produkciu obnoviť, preto preferujú opätovné spracovanie toho, čo už vyrobili.

Bielorusko bolo nútené v januári odkúpiť asi 160.000 ton ropy od Venezuely. Pre udržanie produkčnej kapacity rafinérií to ale nestačí.

(TASR/Reuters)