Rusko sa chce k bulharskej atómovej elektrárni prepracovať súdnou cestou

Ruská firma Atomstrojexport, pobočka štátnej korporácie Rosatom, si na súde nárokuje 58 miliónov eur od bulharskej Národnej elektrickej spoločnosti (NEK). Dôvodom majú byť podľa RIA Novosti prieťahy v platbách za práce na dvoch jadrových reaktoroch.

Atomstrojexport obviňuje Bulharsko z nerešpektovania podmienok kontraktu za práce, ktorí boli dokončené pred tým, ako sa v apríli pozastavila konštrukcia 1000 MW reaktoru. Médiá informovali, že ruská spoločnosť podala na Medzinárodnom arbitrážnom súde (ICC) v Paríži žalobu, pretože oneskorenia v platbách by mohli spôsobiť problémy s daňovými úradmi a domácimi veriteľmi.

Na otázku bulharského denníka Dnevnik, ktorý je partnerom EurActivu, predstavitelia NEK a bulharského ministerstva pre energetiku reagovali, že najprv musia vidieť oficiálnu správu o pohľadávke. Jeden z vládnych predstaviteľov sa však vyjadril, že ak sa Rusko naozaj domáha nároku na súde, Bulharsko urobí to isté a jeho nárok bude ešte vyšší.

Nehoda v japonskej jadrovej elektrárni zvýšila nátlak bulharských environmentalistov a lobingových skupín, aby krajina odstúpila od projektu, ktorý je ako uvádza Reuters podľa nich v oblasti vystavenej zemetraseniam a bude príliš drahý. Do prevádzky by sa v prípade pokračovania projektu mohla uviesť v rokoch 2013-2014.

Začiatkom júla Sofia oznámila, že pozastavuje práce na elektrárni Belene do septembra, čím predĺžila oneskorenie. Ako dôvod uviedla to, že chce prekontrolovať bezpečnostnostné opatrenia a vyjasniť podmienky ruského financovania projektu.

Bulharsko uzavrelo dohodu s Atomstrojexport ešte v roku 2006, ale projekt sa odkladal kvôli cenovým sporom s Moskvou a problémom s financovaním. Podľa ruskej strany bude výstavba elektrárne stáť 6,3 miliardy eur, zatiaľčo podľa Bulharska by nemala prekročiť 5 miliárd.

V roku 2010 Moskva navrhla predĺžiť pôžičku, aby projekt pokračoval. Sofia túto ponuku odmietla s tým, že sa sústredí na hľadanie strategického investora.

Brusel i Washington varovali Bulharsko, že projekt prehĺbi energetickú závislosť krajiny na Rusku, ktoré už kontroluje jedinú ropnú rafinériu a dodáva takmer 100 percent zemného plynu.