Rusko-ukrajinská dohoda znamená pre Slovensko istotu aj po dokončení nových plynovodov

Loď švajčiarskej spoločnosti Allseas, ktorá pre americké sankcie prestala budovať plynovod Nord Stream 2. [Lex Van Lieshout/EPA/EFE]

Americké sankcie podľa Ruska dokončenie plynovodov Nord Stream 2 a Turkish Stream neohrozia.

Ruský Gazprom a ukrajinský Naftogaz v noci 30. decembra 2019 podpísali päťročnú dohodu o tranzite plynu do Európy cez ukrajinské územie. Stalo sa tak len deň pred skončením platnosti aktuálneho kontraktu. Podpis následne na sociálnej sieti potvrdil aj ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj.

V roku 2020 by podľa zmluvy malo cez Ukrajinu prejsť do Európy 65 miliárd metrov kubických ruského plynu a v ďalších štyroch rokoch potom 40 miliárd metrov kubických ročne. Doteraz sa cez Ukrajinu do Európy prepravovalo okolo 90 miliárd metrov kubických ruského plynu za rok, pripomína agentúra DPA.

Slovenský plynárenský a naftový zväz (SPNZ) ocenil jasnú špecifikáciu objemu dodávok, ktoré budú prúdiť cez Ukrajinu. „Z toho vyplýva, že aj po dokončení plánovaných plynovodov Nord Stream 2 a Turk Stream ruský plyn Ukrajinu neobíde a z existujúcej tranzitnej infraštruktúry bude naďalej profitovať aj Slovensko,” uviedol pre TASR výkonný riaditeľ SPNZ Richard Kvasňovský.

Šéf Eustreamu: Nord Stream 2 nie je pre Slovensko problém

Hoci dokončenie plynovodu z Ruska do Nemecka sa posúva na polovicu roka 2020, odborníci nepredpokladajú, že Moskva a Kyjev sa dohodnú na novej prepravnej zmluve po roku 2019. Podmienky dodávok do Európy sú tak v budúcom roku neisté.

Sankcie príliš neskoro?

Ruskí predstavitelia napriek americkým sankciám presvedčení, že by Nord Stream 2 mohol byť dokončený do konca roka 2020. O presnom dátume hovoriť nechcú. Pôvodný dátum dokončenia plynovodu bol koniec roka 2019, pred uvalením sankcií sa hovorilo o polovici roka 2020.

Výstavba plynovodu je v súčasnosti prerušená. V reakcii na americké sankcie totiž švajčiarska firma Allseas stiahla svoje špeciálne lode, ktoré kládli potrubie plynovodu. Chýbalo jej však už položiť len posledných 160 kilometrov potrubia (približne 2300 kilometrov je už položených).

Ak by spoločnosť lode nestiahla, pravdepodobne by projekt dokončila už o mesiac, uvádza EURACTIV.com. Gazprom však v roku 2016 kúpil vlastnú loď schopnú klásť potrubie. Uvádza, že dokončenie plynovodu by jej trvalo dlhšie ako švajčiarskym lodiam, nehovorí však o koľko.

Ruská loď by sa v súčasnosti mala nachádzať v prístave Nakhodka, z ktorého by cesta k plynovodu mala trvať 37 – 45 dní. Alternatívou je ďalšia ruská loď, ktorá položila prvých 13 kilometrov plynovodu, avšak v plytkých vodách. Spoločnosť, ktorá loď vlastní uvádza, že dokáže klásť potrubie až do hĺbky 200 metrov.

Únia nesúhlasí s americkými sankciami pre Nord Stream 2

Európska únia vyjadrila nesúhlas s americkými sankciami na spoločnosti, ktoré sa podieľajú na výstavbe plynovodu Nord Stream 2. Ten by mal privádzať ruský zemný plyn do Nemecka.

Víťazstvo pre Úniu

Podpredseda Európskej komisie Maroš Šefčovič, ktorý bol v predchádzajúcom období zodpovedný za energetickú úniu, pre TASR označil podpis zmluvy za víťazstvo všetkých zainteresovaných strán vrátane Európskej únie.

Za problém nepovažuje ani dohodnuté zníženie prepravovaného objemu plynu približne na polovicu ani platnosť zmluvy na päť rokov. Upozorňuje totiž, že v zmluve sú stanovené iba minimálne objemy.

“Bolo jasne avizované, že v prípade dobrej komerčnej ponuky a dopytu po ruskom plyne sú pripravení prepravovať plynu viac nielen počas týchto piatich rokov, ale že sú pripravení rešpektovať podobný rámec, podobnú dohodu aj v ďalších desiatich rokoch,” povedal Šefčovič pre TASR.

Eurokomisár je presvedčený, že v nasledujúcich rokoch dopyt po ruskom plyne vzrastie. Dôvodom má byť klesajúca ťažba v Holandsku, v Severnom mori, a tiež odstavenie uhoľných elektrární v západnej Európe.

Nemecký expert: Pre premenu uhoľných regiónov nestačia len peniaze

Trh môže vytlačiť uhlie z výroby elektriny skôr, ako plánujú politici, tvrdí PHILIPP LITZ z think-tanku Agora Energiewende. Z tohto dôvodu možno Nemecko skoncuje s uhlím skôr ako v roku 2038.

Slovensko sa pripravovalo aj na krízu

Podpis dohody o tranzite uvítalo aj slovenské ministerstvo hospodárstva a prepravca plynu Eustream, informuje TASR.  “Bude to mať pozitívny dosah na našu energetickú bezpečnosť a vyťaží tranzitné kapacity cez Slovensko. Naši obyvatelia a ekonomika začiatkom roka nebudú vystavení neistote,” uviedol podľa agentúry hovorca rezortu Maroš Stano s tým, že ministerstvo bolo pripravené aj na krízový scenár.

Podľa hovorcu Eustreamu Pavla Kubíka je podpis dobrou správou z hľadiska energetickej bezpečnosti aj veľkoobchodných cien zemného plynu. “Potvrdilo sa, že Rusko aj Ukrajina sú spoľahliví partneri európskej energetiky. Zároveň oceňujeme aktívnu úlohu, ktorú v týchto rokovaniach zohrala Európska komisia, osobitne jej viceprezident Maroš Šefčovič,” dodal Kubík pre TASR.

Rusko a Ukrajina už 19. decembra po rokovaniach sprostredkovaných Európskou úniou ohlásili, že sa na dodávkach plynu v princípe dohodli. Neskôr uviedli, že by malo ísť o päťročný kontrakt a súčasťou dohody má byť aj urovnanie dlhoročných sporov.

Ruský Gazprom súhlasil, že do konca roka 2019 zaplatí ukrajinskej spoločnosti Naftogaz 2,9 miliardy dolárov (2,62 miliardy eur) ako vyrovnanie sporu týkajúceho sa poplatkov za tranzit plynu cez ukrajinské územie do Európy. Vyrovnanie v tejto výške vo februári 2018 nariadil aj Medzinárodný arbitrážny súd v Štokholme.