Rusko-ukrajinské rokovania o dodávkach plynu do konca septembra

Podpredseda komisie Maroš Šefčovič v piatok rokoval o zimných dodávkach plynu do Európy s ruským ministrom energetiky Alexandrom Novakom a šéfom plynárenského koncernu Gazprom Alexejom Millerom.

Diskusia bola podľa slov slovenského podpredsedu „konštruktívna“. Dátum pre trilaterálne rokovania medzi Ruskom, Ukrajinou a Európskou úniou oznámi už čoskoro.

Starý „zimný balíček“ o dodávkach na Ukrajinu, na ktoré Moskva poskytla zľavu 100 dolárov na 1000 metrov kubických plynu vypršal už koncom júla. Nový ho zatiaľ nenahradil, aj keď Kyjev dúfa, že sa tak stane už v najbližšej budúcnosti.

Ukrajine pred začiatkom vykurovacej sezóny stále hrozia nízke zásoby plynu v podzemných zásobníkoch.  Podľa informácií má Ukrajina v zásobe len 13,9 miliárd metrov kubických plynu a do začiatku sezóny plánuje tento objem zvýšiť o tri miliardy kubických metrov, čo môže stáť viac ako 664 miliónov eur.

Jednou z horúcich tém boli opäť financie a otázka ako bude Kyjev za zimné dodávky platiť. Komisia minulý týždeň odobrila pôžičku pre ukrajinský štátny plynárenský podnik Naftogaz vo výške 265 miliónov eur z Európskej banky pre obnovu a rozvoj na nákup zemného plynu Ruska. Predstavuje to však len niečo menej ako polovicu financií potrebných na zabezpečenie bezproblémovej zimy.

Po stretnutí s podpredsedom Komisie Novak novinárom oznámil, že Rusko je pripravené Ukrajine poskytnúť cenu porovnateľnú s tou, ktorú za plyn platí napríklad Poľsko. Pre informáciu severný sused Slovenska platí jednu z najvyšších cien za 1000 metrov kubických plynu v EÚ.

Obíde Gazprom Ukrajinu?

Šefčovič pred rokovaniami oznámil, že s ruskou delegáciou prediskutuje aj to, ako plánuje Gazprom zemný plyn do Európy dodávať. Nedávno totiž plynárenský gigant podpísal akcionársku dohodu s viacerými západnými energetickými spoločnosťami na dostavbu 3. a 4. vetvy plynovodu Nord Stream, ktorá podľa slovenského prepravcu Eustream „umožní úplné obídenie ukrajinskej trasy“.

„Výstavba nového Nord Streamu a presmerovanie tokov povedie k situácii, kde skoro celý objem ruského plynu bude do Európy privedený do jediného miesta v Nemecku, spolu s plynovodom Yamal. Odtiaľ by sa musel rozviesť do miest konečnej spotreby, teda do krajín strednej, južnej a juhovýchodnej Európy a Ukrajiny (v reverznom toku),“ tvrdí hovorca spoločnosti Eustream Vahram Chuguryan.

Na takúto prepravu plynárenská infraštruktúra v Európe nie je podľa Chuguryana kapacitne vôbec pripravená. Dostatočný objem plynu tam nie je možné prepraviť a krajiny budú medzi sebou „súperiť“ o dostatok kapacity, pričom niektorým z nich bude plyn chýbať. Zjednodušene povedané, Taliansko a Ukrajina budú súperiť o to, ktorá z oboch krajín bude dovážať plyn zo západnej Európy.

Ruský minister energetiky Alexander Novak po bilaterálnom stretnutí so Šefčovičom novinárom povedal, že je pripravený s Ukrajinou rokovať aj o predĺžení tranzitu po roku 2019. Rusko však nepristúpi na nevýhodné podmienky.

EurActiv/TASR