Rusko zakázalo plytvať plynom

Ruský prezident Dmitrij Medvedev vystúpil uplynulý týždeň (12.11.) pred poslancami Štátnej dumy s prejavom, v ktorom označil spaľovanie zvyškového zemného plynu v ropných rafinériách za jeden z najviac do očí bijúcich príkladov plytvania s energetickými zdrojmi.

„Znečisťuje to životné prostredie a posiela to miliardy rubľov komínom,“ vyhlásil ruský prezident.

„Vláda sa touto otázkou zaoberala pri mnohých príležitostiach, pričom sľúbila skoncovať s touto hanbou. Naozaj sa potrebujeme rýchlo rozhodnúť a nebudeme akceptovať žiadne námietky zo strany firiem,“ doplnil Medvedev.

Ruský premiér Vladimír Putin nadviazal na prezidenta a doplnil, že pre neadekvátnu energetickú infraštruktúru sa ročne v západo-sibírskych ropných rafinériách spáli 20 mld. kubických metrov plynu. Problém sa týka najmä ropných polí, ktoré sú staršie.

„V utorok nariadil ruský premiér Vladimír Putin ropným spoločnostiam, aby využívali až 95 percent zvyškového plynu,“ píše denník Moscow Times. Firmy majú na to čas do roku 2012. Ruský denník dopĺňa, že spomedzi ťažobných spoločností je v tomto smere na tom najhoršie štátom kontrolovaná Rosneft.

Ruská tlač píše, že v súčasnosti sa priemyselne dokáže využiť len štvrtina objemu zvyškového plynu z ropných rafinérií. Zvyšok sa spáli bez ďalšieho energetického využitia.

Objem plynu, ktorý sa v Rusku spáli bez energetického využitia, predstavuje tretinu prepravnej kapacity ruského plánovaného plynovodu Južná vetva, resp. dve tretiny plánovanej ročnej prepravnej kapacity projektu Nabucco.

Analýzy mimovládnych organizácií hovoria, že ak sa ruským ťažobným spoločnostiam podarí energeticky zužitkovať zvyškový plyn a zvýšiť svoju celkovú energetickú efektívnosť, mohli by znížiť mieru produkcie svojich emisií CO2 o 10,5 – 15,5 percent.