SaS sa bude na Jahnátka sťažovať Európskej komisii

Jahnátek ÚRSO

Jahnátek (vpravo) bol v minulej vláde ministrom pôdohospodárstva. FOTO: TASR/Michal Svítok

Opozičná strana Sloboda a Solidarita (SaS) pripravuje v súvislosti s kandidatúrou Ľubomíra Jahnátka na post predsedu Úradu pre reguláciu sieťových odvetví (ÚRSO) sťažnosť na Európsku komisiu (EK).

Uviedli to dnes na brífingu predstavitelia SaS Jana Kiššová a Karol Galek. Jahnátka 28. júna výberová komisia na Ministerstve hospodárstva (MH) SR odporučila na post šéfa regulačného úradu.

MH SR označilo vyjadrenia poslancov za “nezmyselné, nekompetentné a čisto politické”.

Nechcú jeho schválenie vládou

“Pripravujeme spolu s kolegom (Galekom, pozn. TASR) v strane SaS sťažnosť na EK, jednak pre zverenie úplnej nominačnej právomoci nového predsedu regulačného úradu do rúk vlády, bez možnosti brzdy, ktorá predtým bola v zákone v podobe menovania šéfa ÚRSO prezidentom SR, ako aj pre zavedenie povinnej účasti ministerstiev (MH SR, MŽP SR) vo vybraných cenových konaniach,” priblížila Kiššová.

Členovia SaS zároveň podľa nej zašlú všetkým členom vlády SR otvorený list, v ktorom zdôrazňujú výhrady voči Jahnátkovej nominácii a vyzývajú ich, aby Jahnátek nebol na najbližšom štvrtkovom (6.7.) rokovaní vládneho kabinetu schválený na post predsedu ÚRSO.

Jahnátek sa podľa Galeka nemôže stať predsedom ÚRSO, pretože je politicky aktívny, naviazaný na stranu Smer-SD, ktorá na významných štátnych postoch stále “točí” tých istých ľudí.

Nejde o čestnú funkciu

“V prípade stoličky šéfa ÚRSO však nejde o žiadnu čestnú funkciu, ani o ‘trafiku’,” podčiarkol Galek.

Šéf ÚRSO podľa neho musí zabezpečiť spravodlivé ceny energií pre všetkých, nielen ich krátkodobé zníženie cien pred voľbami, keď je potrebné si kúpiť voličov a po voľbách sa spoločnosť dočká káuz vysokých cien energií.

“Vyzývame preto členov vlády, aby v záujme všetkých spotrebiteľov odmietli nomináciu Ľubomíra Jahnátka na post predsedu ÚRSO. Vyzývame zástupcov MH SR na aktívne hľadanie iných vhodných kandidátov, ktorí by mali dostať priestor na verejné vypočutie,” dodal Galek.

Kiššová a Galek kritizovali Jahnátkovu kandidatúru na post šéfa regulačného úradu 29. júna.

Mala by ho akceptovať verejnosť

“Myslím si, že pán poslanec Jahnátek nemá potenciál ani odborné znalosti, ani praktické skúsenosti na to, aby sa v danej situácii dostatočne zorientoval a aby riešil tie problémy, ktoré dnes pretrvávajú. Možno sa o nich dnes trochu menej hovorí, ako sa hovorilo pred polrokom, ale problémy stále pretrvávajú, stále nie sú ‘upratané’ ceny energií, čo by mal vziať do rúk nejaký odborník,” povedala Kiššová minulý týždeň.

Podľa Galeka kandidát na šéfa ÚRSO by mal byť akceptovaný verejnosťou a hlavne musí mať odvahu a chuť “pozametať” na regulačnom úrade po bývalom predsedovi Jozefovi Holjenčíkovi.

“Pán Ľubomír Jahnátek ani jeden z týchto predpokladov nespĺňa a tiež nemá vôľu nič meniť, je čisto čiste politickým nominantom, ktorý bude vykonávať príkazy Roberta Fica (Smer-SD),” povedal Galek.

Nespĺňa zákonné predpoklady

Jahnátka podľa neho rovnako diskvalifikuje na post šéfa ÚRSO to, že nespĺňa ani len zákonné predpoklady. Jeho vzdelanie je jedinou podmienkou, ktorú síce spĺňa, ale je makromolekulárnym chemikom.

“Je toto relevantné vzdelanie na najdôležitejší post v energetike v tejto krajine?” spýtal sa Galek.

Jahnátek podľa neho nespĺňa 7-ročnú dĺžku praxe v sieťových odvetviach alebo v energetickej cenotvorbe.

“Podľa životopisu si môže započítať do praxe iba štyri roky na pozícii šéfa MH SR počas vlády Roberta Fica,” poznamenal opozičný politik.

Žiga: Nominovali ho zamestnávatelia

Šéf MH SR Peter Žiga (Smer-SD) pravdepodobne predloží na tohtotýždňové rokovanie vlády návrh na post šéfa ÚRSO s menom Ľubomíra Jahnátka, ktorého mu odporučila výberová komisia na MH SR.

“Výsledok výberového konania je, že komisia odporučila pána Jahnátka. Myslím si, že sa stotožním s týmto návrhom a navrhnem ho budúci týždeň na rokovaní vlády. Z mojich informácií vyplýva, že zo štyroch kandidátov jasne vyčnieval. Komisia ho vyhodnotila ako najlepšieho,” povedal Žiga po stredajšom (28.6.) rokovaní vládneho kabinetu.

Upozornil, že Jahnátek nie je člen strany Smer-SD.

“Bol vždy len nominantom strany Smer-SD. Neznamená to, že aj stranícky kandidát nemôže byť transparentný a nezávislý. Jeho nominácia prišla zo strany Asociácie zamestnávateľských zväzov a združení (AZZZ) SR, neprišla teda zo strany vlády alebo MH SR,” poznamenal minister hospodárstva SR.

Ministerstvo: Poslanci sa vyjadrujú nekompetentne

Vyhlásenia opozičnej strany SaS ohľadom kandidáta na post predsedu Úradu pre reguláciu sieťových odvetví (ÚRSO) Ľubomíra Jahnátka “sú nezmyselné, nekompetentné a čisto politické”.

Uviedol to hovorca Ministerstva hospodárstva (MH) SR Maroš Stano v reakcii na dnešné vyjadrenia predstaviteľov SaS Jany Kiššovej a Karola Galeka.

Podľa Stana výberová komisia na MH SR s reprezentatívnym zložením, vrátane najväčších zamestnávateľských zväzov a samosprávy, jednoznačne odporučila ministrovi hospodárstva SR Petrovi Žigovi (Smer-SD), aby za predsedu ÚRSO vláde navrhol Ľubomíra Jahnátka.

Prihlásiť sa mohol ktokoľvek

“Nominovalo ho najväčšie združenie zamestnávateľov a predstavitelia komisie sa zhodli, že bol jednoznačne najlepší zo všetkých prihlásených kandidátov,” upozornil Stano.

Zdôraznil zároveň, že do výberového konania mal pritom možnosť prihlásiť sa ktorýkoľvek kandidát, ktorý spĺňa zákonné kritériá.

“Výberová komisia ešte pred vypočutím preverila všetkých uchádzačov o post predsedu ÚRSO a skonštatovala, že spĺňajú prísne zákonné kritériá,” podčiarkol hovorca MH SR.

Poslancov zo strany SaS podľa Stana ilustruje fakt, že si vymysleli, že syn Ľubomíra Jahnátka pracuje v spoločnosti JAVYS, čo mal byť konflikt záujmov. “Keď to spomínaná spoločnosť poprela, prešli to len mlčaním,” dodal hovorca rezortu hospodárstva.