Šéf Eustreamu: Nord Stream 2 nie je pre Slovensko problém

Rastislav Ňukovič. [TASR/Pavel Neubauer]

Hoci dokončenie plynovodu z Ruska do Nemecka sa posúva na polovicu roka 2020, odborníci nepredpokladajú, že Moskva a Kyjev sa dohodnú na novej prepravnej zmluve po roku 2019. Podmienky dodávok do Európy sú tak v budúcom roku neisté.

O firmách, ktoré sa podieľajú na Nord Streame 2, povedal v roku 2015 bývalý premiér Robert Fico, že „zradili“. V nasledujúcom roku sa Slovensko pridalo k deviatim krajinám, ktoré zaslali do Bruselu protestný list proti novému plynovodu. Slovensko a ďalšie krajiny mal totiž projekt Gazpromu vedúci z Ruska priamo do Nemecka popod Baltské more obrať o tranzitné poplatky.

Po štyroch rokoch však už Nord Stream 2 pre Slovensko „nie je problém“. Pre portál Slovenského plynárenského a naftového zväzu Slovgas to minulý týždeň povedal Rastislav Ňukovič, šéf slovenského pološtátneho prepravcu plynu Eustream.

Ako vysvetlil, ruský plynovod bude prepravovať plyn, ktorý príde až na západnú hranicu Slovenska. Odtiaľ ho bude Eustream prepravovať buď ďalej do západnej alebo do južnej Európy.

Európsky trh s plynom medzitým vstupuje do obdobia novej neistoty. Hoci dokončenie Nord Streamu 2 sa pravdepodobne odsúva do polovice roku 2020, odborníci nepredpokladajú, že Rusko a Ukrajina sa dohodnú na náhrade prepravného kontraktu, ktorý vyprší na konci tohto roka.

Kapacity sú rezervované

„Nord Stream 2 z pohľadu Eustreamu (…) nepredstavuje problém. Naša spoločnosť je a ostane dlhodobou súčasťou európskej strategickej infraštruktúry aj po jeho sprevádzkovaní,“ povedal pre Slovgas generálny riaditeľ Eustreamu.

Priznal, že pre budúcu prepravu plynu z Ruska došlo k rezervácii prepravných kapacít na trase Nemecko-Česko-Slovensko. „V našom systéme v smere z Česka sú tieto kapacity aktuálne rezervované až do roku 2039,“ spresnil šéf slovenského prepravcu, ktorého 51 percent vlastní štát.

Napriek rétorike neexistuje vo V4 zhoda na ruských plynovodoch

Štyri stredoeurópske krajiny sú v otázke Nord Streamu 2 rozdelené podobne ako zvyšok Európy. Vyšehradská skupina je figovým listom, ktorý zakrýva ich rozdiely, píše MARTIN JIRUŠEK.

Ňukovič uistil, že podnikanie Eustreamu „je založené na stabilných kontraktoch a dlhodobých rezerváciách prepravných kapacít na princípe ship-or-pay, čo platí aj v kontexte Nord Stream 2.“

Pozícia Slovenska sa začala meniť už v roku 2016. Šéf Gazpromu Alexej Miller vtedy premiéra Fica uistil, že slovenská sieť bude dlhodobo využívaná aj po sprevádzkovaní Nord Streamu 2. V roku 2017 zase ruský plynárenský gigant stručne informoval o podpise rámcovej dohody s Eustreamom o preprave až do roku 2050.

Kompenzácie pre Slovensko

Nord Stream 2 odkloní prepravu väčšiny ruského plynu z ukrajinskej a slovenskej trasy popod Baltické more. Ňukovič pre Slovgas potvrdil, že pokles prepravy v smere z Ukrajiny bude v dostatočnej miere kompenzovaný vyššou prepravou zo Západu.

„V prípade Slovenska je to presne tak. Zemný plyn, ktorý Eustream prepravuje cez Slovensko v smere z Ukrajiny, pokračuje ďalej pre rakúsky a taliansky trh. Po dokončení Nord Stream 2 vzrastie preprava ruského plynu priamo do Nemecka, no odtiaľ sa cez Česko logicky musí tento plyn dostať k nám, aby mohol pokračovať ďalej do Rakúska a Talianska,“ uviedol šéf Eustreamu.

Nord Stream 2: Smerujú Slovensko a Rusko k zmiereniu?

Nedávne stretnutia a vyjadrenia naznačujú, že sa hľadá také riešenie, ktoré umožní súbežne využívať nový plynovod aj starú slovenskú sústavu.

Priznal tiež, že definitívne rozhodnutie o vybudovaní novej kompresorovej stanice v Lakšárskej Novej Vsi na západnom Slovensko padlo až po rezervovaní kapacít pre prepravu ruského plynu zo severozápadu.

„Prišlo až potom, ako sme získali záväznú objednávku od zákazníka na prepravu v smere zo západu. Výstavba tejto kompresorovej stanice nám umožní vyššiu flexibilitu a posilnenie dodávok v smere z Českej republiky do všetkých okolitých krajín,“ vysvetlil Ňukovič.

Neistý rok 2020

Šéf slovenskej firmy tvrdí, že pokračovanie prepravy plynu cez Ukrajinu je naďalej dôležité. „Naše argumenty nezahŕňajú len úzky slovenský pohľad, ale aj celoeurópsky kontext energetickej bezpečnosti a potreby zachovania importných kapacít. Preto je dôležité, aby Nord Stream 2 priniesol nové kapacity, a nie iba nahradenie tých súčasných. Toto je v záujme všetkých strán, teda Európskej únie, Ruska a samozrejme Ukrajiny. Naopak, v budúcnosti môže význam ukrajinskej trasy v kontexte dlhodobo klesajúcej ťažby v krajinách EÚ dokonca vzrásť,“ spresnil Ňukovič.

Na novembrovej Stredoeurópskej energetickej konferencii Slovenskej spoločnosti pre zahraničnú politiku však Ňukovič vyslovil názor, že Rusko a Ukrajina sa nedohodnú na novej zmluve o preprave plynu po roku 2019. S tým súhlasil aj expert Michal Kocůrek z brnianskej konzultačnej firmy EGÚ.

Kontroverzný ruský plynovod Nord Stream 2 smeruje na súdy

Spoločnosť Nord Stream 2 AG sa obrátila na Súdny dvor EÚ a zvažuje arbitráž v rámci Energetickej charty. Sekretariát energetickej charty vyzýva obe strany na zmierovacie rokovanie.

Nasvedčuje tomu aj nedávne ukrajinské odmietnutie ruskej ponuky predĺžiť platnú prepravnú zmluvu o jeden rok.

Je nejasné, za akých podmienok bude od začiatku roku 2020 pokračovať preprava väčšiny ruského plynu do Európy. Dokončenie Nord Streamu 2 sa totiž pre problém so získaním povolení v EÚ odložilo až na polovicu roku 2020, informoval podľa portálu S&P Global Platts ruský vicepremiér Dmitry Kozak. Posledné povolenie – v Dánsku – získal Gazprom len na konci októbra.