Šefčovič: Diverzifikácia dodávateľov jadrového paliva je v záujme každého štátu EÚ

Zdroj: European Commission

Atómové elektrárne v krajinách strednej a východnej Európy sú väčšinou úplne závislé na dodávkach jadrového paliva od ruskej spoločnosti TVEL patriacej do skupiny Rosatom. Vo svete sa skôr uprednostňuje model, podľa ktorého majú elektrárne zmluvy s viacerými dodávateľmi.

„Určite je to téma, ktorou sa budú zaoberať,“ povedal podpredseda Komisie pre Energetickú úniu Maroš Šefčovič v rozhovore pre EurActiv.cz na margo Skupiny jadrových dodávateľov, ktorá sa vyjadruje ku každému významnému kontraktu s dodávateľmi paliva so zreteľom na zvyšovanie bezpečnosti dodávok.

„Je v záujme každého členského štátu a prevádzkovateľov jadrových elektrární, aby si zachovali možnosti voľby,“ myslí si Šefčovič.

Najväčším problémom diverzifikácie jadrového palive je podľa slovenského podpredsedu Komisie „špecifikácia technických štandardov.“ Napríklad Fínsko či Česká republika sa v minulosti pokúsili prejsť na iný druh paliva. Pre technické problémy sa však vrátili späť k ruskému typu.

Slovenské elektrárne, ktoré prevádzkujú dva jadrové reaktory ruského typu VVER v Jaslovských Bohuniciach a dva v Mochovciach majú s ruskou spoločnosťou TVEL podpísaný kontrakt na dodávku obohateného uránu od roku 2008. Zmluva nadobudla platnosť až v roku 2011, pričom sa v nej hovorí aj o ďalšej spolupráci.

S cieľom diverzifikovať zdroje paliva  uzatvorili Slovenské elektrárne koncom roka 2014 zmluvu aj s alternatívnym dodávateľom. Podľa informácií portálu vEnergeticke.sk by malo ísť o francúzsku spoločnosť Areva. Elektrárne však nechceli konkretizovať či palivo budú aj reálne používať alebo ide iba o prípadnú zábezpeku.

To či hľadanie alternatívy k ruskému palivu bude v budúcnosti v rámci zvyšovania bezpečnosti pre členské krajiny povinné Šefčovič nešpecifikoval. „V súčasnosti je to v tomto zmysle (Skupina jadrových dodávateľov) najspoľahlivejší orgán,“ dodal.