Šefčovič naznačil, že pri legislatíve o Nord Streame 2 môžu štáty obísť jeho zástancov

Komisár Maroš Šefčovič (vpravo) a nemecký minister energetiky Peter Altmeier [Twitter MŠ]

Smernica o plyne má v Rade EÚ veľkú podporu, uviedol podpredseda Európskej komisie. Avizoval tiež, že do konca októbra chce zvolať novú schôdzku o pokračovaní prepravy plynu cez Ukrajinu.

Komisár pre energetickú úniu naznačil, že pri legislatíve o Nord Streame 2 môžu štáty obísť zástancov plynovodu. Tými sú Nemecko, Belgicko, Rakúsko a Holandsko.

„Ak sa tento návrh dá na hlasovanie kvalifikovanou väčšinou, podporu nájde,“ odpovedal Maroš Šefčovič na otázku EURACTIV.sk o pokroku smernice o plyne v Rade EÚ.

Podpredseda Európskej komisie tiež avizoval, že do konca októbra plánuje zvolať schôdzku na najvyššej úrovni o pokračovaní prepravy plynu cez Ukrajinu po roku 2019.

Urobil tak pri príležitosti predstavenia štúdie uskutočniteľnosti plynovodu Eastring vo štvrtok 20. septembra v Bratislave.

V rozpore s energetickou úniou

Plynovod Nord Stream 2, ktorý ruský Gazprom stavia spolu s piatimi európskymi firmami, bude priamo spájať Rusko a Nemecko pod Baltským morom. Podieľajú sa na ňom dve nemecké firmy, Uniper a Wintershall. Najväčším politickým obhajcom projektu je Nemecko. V Rade EÚ ho bránia spolu s Belgickom aj Rakúsko a Holandsko, ktorého firmy ho tiež spolufinancujú.

Analytik: Energetická politika Nemecka zlyháva, Nord Stream 2 sa nepostaví podľa plánu

Keby Európska únia vo výrobe elektriny nahradila uhlie plynom, splnila by cieľ COP21 už dnes, hovorí francúzsky energetický expert THIERRY BROS.

Do Nord Streamu 2 bude presmerovaná významná časť plynu, ktorý dnes tečie do západnej Európy cez Ukrajinu, Slovensko a Poľsko.

Podľa Európskej komisie je projekt v súčasnej podobe v rozpore s konceptom energetickej únie. Navrhla preto novú smernicu o plyne, ktorá má zabezpečiť uplatňovanie európskej súťažnej legislatívy na plynovody prichádzajúce z tretích krajín. Komisia sa netají tým, že smernica cieli na Nord Stream 2.

Európska exekutíva sa tiež snaží získať mandát na priame rokovania o novom plynovode s ruskou vládou.

Šefčovič vidí veľkú podporu

Smernicu o plyne musí schváliť Európsky parlament a Rada EÚ. Parlament má už svoju vyjednávaciu pozíciu pripravenú, Rada EÚ, teda členské štáty, sa nevedia dohodnúť.

Rusko hľadá novú trasu pre kontroverzný plynovod

Nord Stream 2 získal všetky povolenia na výstavbu v ruských teritoriálnych vodách. Stavbu podmorských častí nového plynovodu schválili aj Nemecko, Fínsko a Švédsko. Dánsko váha.

Šefčovič teraz za schodnú cestu označil hlasovanie kvalifikovanou väčšinou. To teoreticky umožňuje prehlasovať Nemecko, prípadne ďalšie krajiny. Rozhodnutie Rady bez súhlasu najväčšej krajiny – ak sa vôbec niekedy stalo – je však výnimočným úkazom.

„Návrh, s ktorým sme prišli, má naďalej veľkú podporu medzi členskými krajinami,“ uisťuje Šefčovič. „Treba doladiť posledné technické detaily, ktoré chce ešte riešiť rakúske predsedníctvo,“ tvrdí komisár.

Trialóg, teda zmierovacie konanie Komisie, Rady a Parlamentu, môže začať ešte v deň, keď sa štáty dohodnú. „Predseda výboru Parlamentu pre energetiku Jerzy Buzek je pripravený zvolať v to popoludnie trialóg,“ povedal Šefčovič. „Nemali by to byť náročné rokovania, lebo ide naozaj len o spresňujúcu novelizáciu,“ doplnil komisár.

V mandát dúfa na jar

Problém je, že rakúske predsedníctvo nepovažuje smernicu za svoju prioritu. Na rozdiel od inej energetickej legislatívy chce o smernici len „udržovať diskusiu“. Viedeň predsedá Rade EÚ do konca roka, po nej preberie polročnú štafetu Bukurešť.

Rakúske predsedníctvo narazí v energetike na záujmy strednej Európy

Na čele Rady EÚ nebude Viedeň klásť dôraz na reguláciu ruského plynovodu Nord Stream 2. Avizuje skôr pokrok v rokovaniach o klíme a obehovom hospodárstve.

Mandát pre rokovania o Nord Streame 2 s Moskvou potrebuje tiež súhlas Rady EÚ.

Hovorca Komisie pre EURACTIV.com vlani uviedol, že splnomocnenie by si tiež vyžadovalo len kvalifikovanú väčšinu a nie jednomyseľnosť.

„Dúfam, že do jari budúceho roku by sme mali mať tento prvý krok za sebou,“ povedal vo štvrtok Šefčovič o súhlase Rady EÚ. „Komunikujeme o tejto otázke veľmi intenzívne ako so súčasným rakúskym, tak aj s nadchádzajúcim rumunským predsedníctvom,“ dodal komisár. Čas ho súri: Nord Stream 2 má byť dokončený už na konci roka 2019.

Rokovania ministrov v októbri

Na podujatí venovanom Eastringu, novému projektu slovenského prepravcu plynu Eustreamu, sa slovenský komisár vyjadril aj k  preprave plynu cez Ukrajinu po roku 2019. Vtedy  vyprší zmluva o preprave medzi ruským Gazpromom a ukrajinským Naftogazom.

Šéf Eustreamu: Nový plynovod bude otvorený všetkým zdrojom plynu, aj ruskému

Ktokoľvek bude mať záujem, môže prepravovať plyn cez Eastring, hovorí RASTISLAV ŇUKOVIČ. Posunutie termínu jeho spustenia o štyri roky nenazýva meškaním, ale dozrievaním.

Komisia sa snaží sprostredkovať rokovania medzi firmami a ministrami o pokračovaní tranzitu, ktorý je významným zdrojom príjmov ukrajinského rozpočtu.

Stretnutie pred letom označil Šefčovič „za veľmi dobré“. Teraz prebiehajú rokovania na pracovnej úrovni. Jednou z tém je stále aj spoločné európske konzorcium pre spravovanie ukrajinského prepravného systému, prezradil komisár.

„Urobím, čo budem vedieť, aby som schôdzku na najvyššej úrovni opäť zvolal do konca októbra. Dúfam, že odpoveď (z Moskvy a Kyjeva) bude pozitívna,“ uzavrel Šefčovič.