Šefčovič: Rusko a Ukrajina sa v princípe dohodli na tranzite plynu

Podpredseda EK Maroš Šefčovič, ruský minister energetiky Alexander Novak a ukrajinský minister energetiky Olexij Oržeľ. [Europe by Satellite/EURACTIV.com]

Rokovania majú pokračovať v piatok (20. decembra) v bieloruskom Minsku.

Moskva a Kyjev sa vo štvrtok počas rokovaní v Berlíne dohodli na tranzite ruského zemného plynu do Európskej únie cez Ukrajinu. S odvolaním sa na vyhlásenie podpredsedu EK pre medziinštitucionálne vzťahy a strategický výhľad Maroša Šefčoviča o tom informovala agentúra DPA.

“Som veľmi rád, že po mimoriadne intenzívnych rozhovoroch môžem vyhlásiť, že v princípe bola dosiahnutá dohoda vo všetkých kľúčových bodoch,” povedal Šefčovič.

Detaily dohody by mali byť podľa jeho slov prediskutované v piatok. Ruská spoločnosť Gazprom podľa agentúry Reuters potvrdila, že Moskva a Kyjev sa v piatok stretnú v bieloruskom Minsku, aby v rokovaniach pokračovali.

Ukrajina chce dlhodobú dohodu

Ukrajinský minister enegetiky Olexij Oržeľ a jeho ruský náprotivok Alexander Novak sa vo štvrtok stretli v Berlíne, aby dosiahli novú dohodu o tranzite ruského plynu cez Ukrajinu ešte pred tým, ako momentálne platná dohoda vyprší 31. decembra.

Pre Úniu, ktorá rokovania sprostredkovala, ide o dôležitú otázku, keďže niekoľko členských štátov je závislých od plynovej infraštruktúry vedúcej z Ruska cez Ukrajinu.

Vzhľadom na to, že na budúci rok by mali byť do prevádzky uvedené hneď dva nové ruské plynovody obchádzajúce územie Ukrajiny (Nord Stream 2 a TurkStream), snažil sa Kyjev v rámci rokovaní uzavrieť s Moskvou dlhodobú dohodu o tranzite.

Rokovania o preprave ruského plynu cez Ukrajinu pokročili, dohodu má dosiahnuť Šefčovič

Ohľadom tranzitu plynu po 31. decembri 2019 sa predstavitelia Gazpromu a Naftohezu stretávali v posledných týždňoch bez Európskej komisie. Dohodli sa na možnej štruktúre kontraktu.

Putin verí  v dohodu

Putin tiež podľa Reuters vo štvrtok (19. decembra) na svojej výročnej tlačovej konferencii vyhlásil, že Moskva plánuje zachovať tranzit cez Ukrajinu bez ohľadu na nové plynovody.

„Hľadáme riešenie, ktoré je by bolo akceptovateľné pre všetky strany, vrátane Ukrainy,“ vyhlásil Putin s tým, že je pripravený poskytnúť Ukrajine zľavu na dodávky plynu vo výške 20 – 25 percent.

Reagoval tiež na sankcie, ktoré pre nové ruské plynovody schválil americký Kongres. “Moskva odpovie rovnako,” uviedol ruský prezident, ktorý sankcie nepovažuje za hrozbu pre dokončenie plynovodu.

Vzťahy Ruska a Ukrajiny sa vyostrili po tom, ako Moskva v roku 2014 anektovala Krymský polostrov. Ukrajina potom v novembri 2015 zastavila priamy dovoz ruského plynu.

Partneri témy

O téme Energetika môžeme písať aj vďaka našim partnerom. Ich podpora umožňuje portálu EURACTIV Slovensko investovať odborné kapacity do širšieho a hlbšieho pokrývania vývoja európskych a národných politík a dôležitých tém. Redakčný obsah portálu EURACTIV Slovensko je nezávislý od názorov jeho podporovateľov.