Šefčovič zvolal Rusko a Ukrajinu, aby rokovali o preprave plynu po roku 2019

Maroš Šefčovič (v strede) na rokovaniach s Ruskom a Ukrajinou [FB MŠ]

Podpredseda Európskej komisie a ministri z Ruska a Ukrajiny sa dohodli na otvorení trojstranného procesu o budúcom tranzite uhľovodíkov.

Európskej komisii sa po dlhšom úsilí podarilo dostať za rokovací stôl zástupcov Ruska a Ukrajiny a dohodnúť sa s nimi na otvorení trojstranného procesu rokovaní, ktoré majú zaistiť tranzit ruského plynu cez Ukrajinu aj po skončení roku 2019.

Pre TASR to uviedol podpredseda Komisie pre energetickú úniu Maroš Šefčovič.

Viac transparentnosti v preprave plynu

K dohode o otvorení rokovaní dospeli všetky strany v utorok 17. júla počas stretnutia v Berlíne. Šefčovič ocenil, že význam berlínskeho stretnutia pozdvihli svojou prítomnosťou šéf ukrajinskej diplomacie Pavlo Klimkin a ruský minister energetiky Alexander Novak, ako aj najvyšší predstavitelia plynárskych firiem Naftogaz a Gazprom, Andrij Koboljev a Alexej Miller.

„Podarilo sa nám dospieť k dohode, že sa budeme venovať hlavne budúcnosti. Tomu, ako zabezpečiť, aby tranzit plynu cez Ukrajinu pokračoval aj po roku 2019, kde sme sa zhodli, že musíme hovoriť o komerčne zaujímavých objemoch plynu, aby malo význam udržiavanie tak rozsiahlej sústavy, ako je ukrajinská prepravná sieť,“ vysvetlil Šefčovič.

Nový ruský plynovod odobrilo Švédsko, zraky sa upierajú na Dánsko

Nord Stream 2 získal všetky potrebné povolenia od vlády v Štokholme. Kodaň ho môže odmietnuť, údajne však existuje alternatívna trasa.

Dodal, že všetky tri strany sa v Berlíne zamerali na to, aby pokryli niekoľko kľúčových oblastí, bez ktorých sa nepodarí vyriešiť témy dôležité pre budúcnosť. Spresnil, že ukrajinská strana trvá na tom, aby budúca dohoda mala pevné zakotvenie v európskej legislatíve. Komisia ruskej strane už počas rokovaní na expertnej úrovni v septembri vysvetlí, aké vplyvy bude mať transponovanie európskej legislatívy na tranzit ruského plynu cez Ukrajinu.

Zrodila sa aj dohoda, že sa spresnia prognózy o tom, koľko plynu bude EÚ potrebovať v priebehu budúceho desaťročia, lebo objednávky od kľúčových hráčov sa líšia od údajov, ktoré má Komisia. Šefčovič upozornil, že priestor na vyjadrenie dostanú aj veľkí európski plynoví operátori, aby aj oni spresnili svoje prognózy o objemoch plynu pre budúce desaťročie.

Účastníci berlínskych rokovaní súhlasili aj s potrebou zaviesť viac transparentnosti do prevádzkovania tranzitného systému na Ukrajine a s nastavením európskeho mechanizmu tarifných poplatkov.

Štokholmskú arbitráž nebudú riešiť

„Som rád, že sme sa dohodli na tejto agende. V septembri bude praktické stretnutie na odbornej úrovni a v októbri by sme chceli mať nové stretnutie na politickej úrovni,“ opísal proces slovenský komisár. Dodal, že Komisia chce udržiavať frekvenciu týchto stretnutí na šesť- alebo osemtýždňovej báze.

Šefčovič pre TASR vysvetlil, že Komisia v tejto situácii zohráva úlohu mediátora, lebo dobre pozná situáciu na oboch stranách a zároveň prináša cennú expertízu fungovania európskeho práva v oblasti energetiky. Podpredseda európskej exekutívy už v minulosti dvakrát viedol trilaterálne rokovania o zabezpečení zimného energetického balíka pre Ukrajinu.

Nord Stream 2: Šefčovič sa zastal Trumpa, Kremeľ sa mu vysmial

Európska komisia podporila Spojené štáty v kritike nového ruského plynovodu. Hovorca ruského prezidenta hovorí o neférovej súťaži.

„Máme osobné väzby na partnerov z oboch krajín a snažíme sa konať preventívne, aby sme na jeseň 2019 neboli nervózni z toho, čo sa stane po 1. januári 2020,“ opísal situáciu.

Aj preto sa podľa jeho slov zrodila dohoda, že nové rokovania nebudú zatienené starými spormi. Ide najmä o súdny spor medzi spoločnosťami Naftogaz a Gazprom a s tým súvisiaci verdikt štokholmského arbitrážneho súdu a proces odvolania, ktoré Komisia aj tak nemôže ovplyvniť.

„My sme vždy za to, aby sa rešpektovali súdne rozhodnutia,“ opísal Šefčovič postoj Komisie. Zároveň vyjadril nádej, že proces, ktorý sa podarilo otvoriť v Berlíne, poskytne priestor pre lepšiu komunikáciu medzi Naftogazom a Gazpromom na doriešenie sporov z minulosti. „V tejto etape sme sa dohodli, že najlepšie bude sa zamerať na budúcnosť a na pozitívnu agendu,“ uzavrel Šefčovič.