Šefčovičove rokovania o plyne zlyhali, ruské dodávky sú v budúcom roku neisté

Maroš Šefčovič (vľavo) a ruský minister energetiky Alexander Novak. [Twitter MŠ]

Slovenskému eurokomisárovi sa ani na štvrtýkrát neporadilo doviesť Rusov a Ukrajincov k novej dohode na tranzite zemného plynu európskym zákazníkom. Tvrdí, že na vine je Moskva.

Rokovania o dodávkach ruského plynu cez Ukrajinu nepokročili. Podpredseda Európskej komisie pre energetickú úniu Maroš Šefčovič vyjadril sklamanie, že v trojstranných rokovaniach medzi Komisiou, Ruskom a Ukrajinou nenastal pokrok a vyzval Moskvu a Kyjev, aby sa poponáhľali.

„Som sklamaný, ale nevzdávam sa,“ povedal Šefčovič.

Spor o štokholmskú arbitráž

Aktuálna zmluva medzi Ruskom a Ukrajinou o preprave zemného plynu do európskym zákazníkom vyprší 31. decembra 2019. Zároveň sa javí ako nepravdepodobné, že ruská strana stihne dokončiť rozšírenie plynovodu Nord Stream do konca tohto roku, ako to bolo plánované. Nord Stream 2 by mal spolu s novým projektom TurkStream, sprevádzkovaným zatiaľ len čiastočne, nahradiť ukrajinskú trasu.

Dodávky ruského plynu do Európy v budúcom roku sú tak naďalej neisté.

Preprava plynu cez Ukrajinu a Slovensko bude pokračovať, ukázal expert

V roku 2022 majú naplno fungovať Nord Stream 2 a Turk Stream. Napriek tomu Gazprom nedokáže uspokojiť svojich európskych zákazníkov bez ukrajinskej sústavy. Kyjev a Moskva sa preto zrejme dohodnú na pokračovaní prepravy.

Jedným z dôvodov zlyhania rokovaní sú rusko-ukrajinské politické pnutie a vojenský konflikt, ako aj štokholmská arbitráž o minulých dodávkach medzi Gazpromom a Naftogazom.

„Bohužiaľ, musím povedať, že ma dnešný výsledok sklamal,“ povedal Šefčovič v Bruseli po štvrtom kole rokovaní na ministerskej úrovni, ktorým predsedal. Je však optimistický a verí, že sa nájde riešenie, s ktorým budú súhlasiť Moskva aj Kyjev.

Komisia obom stranám navrhla desaťročný kontrakt o preprave 40 až 60 miliárd kubických metrov (BCM) plynu ročne s platbami za tento objem, aj keby bolo skutočné množstvo prepraveného plynu nižšie. V prípade vyšších dodávok ponúkla do zmluvy zapracovať možnosť navýšenia o ďalších 20 až 30 BCM.

Problémy na oboch stranách

Podľa Šefčoviča politická vôľa chýbala obom stranám, s návrhom komisie však nesúhlasilo predovšetkým Rusko.

To sa podľa neho sťažovalo, že všetky dokumenty neboli pripravené a niektoré neboli preložené do ruštiny. Zároveň sa podľa neho Moskva snažila spojiť dohodu na budúcej preprave s urovnaním sporu, ktorý je výsledkom štokholmskej arbitráže. Proti nej sa Gazprom odvolal. So spájaním týchto dvoch otázok však nesúhlasil Kyjev. Ukrajine zároveň hrozí, že do konca roka nestihne splniť to, čo v rámci rokovaní sľúbila: vytvoriť právne samostatného prepravcu zemného plynu.

Rusko a Ukrajina rokovali o preprave plynu v budúcom roku. Zatiaľ sa nedohodli

Ďalšie kolo trilaterálnych rokovaní o tranzite plynu sa bude konať na konci októbra. Európska únia ani Ukrajina sa vďaka naplneným zásobníkom nemusia obávať výpadkov dodávok.

Ruský minister energetiky Alexander Novak však vyhlásil, že rokovania z jeho pohľadu prebiehali konštruktívne.

Šefčovič informoval, že rokovania budú pokračovať v novembri.

Komisia už štvrtýkrát pozvala predstaviteľov oboch strán. Ich vzťah je napätý a komplikuje ho vojenský konflikt na východe Ukrajiny. Podmienky prepravy plynu cez ukrajinské územie rovnako ako dodávok plynu pre Ukrajinu boli aj v minulosti opakovane predmetom sporov, ktoré viackrát spôsobili zastavenie dodávok.

Partneri témy

O téme Energetika môžeme písať aj vďaka našim partnerom. Ich podpora umožňuje portálu EURACTIV Slovensko investovať odborné kapacity do širšieho a hlbšieho pokrývania vývoja európskych a národných politík a dôležitých tém. Redakčný obsah portálu EURACTIV Slovensko je nezávislý od názorov jeho podporovateľov.