Siemens bude rozvíjať jadro s Rusmi, Francúzi to ľutujú

Výkonný riaditeľ spoločnosti Siemens Peter Löscher bol 3. februára prijatý ruským premiérom Vladimírom Putinom ktorý oznámil, že nemecká firma a ruský Rosatom začínajú „rozsiahle partnerstvo, pripravené pôsobiť v Rusku, v Neemcku, i v tretích krajinách“.

Löscher navrhol vytvorenie pracovnej skupiny s cieľom „dosiahnuť konkrétne rozhodnutie koncom apríla“, píše sa v prepise zo stretnutia, dostupnom na stránkach ruskej vlády.

Claude Mandil, bývalý výkonný riaditeľ parížskej Medzinárodnej energetickej agentúry (IEA), ktorý pre francúzsku vládu pripravil správu o energetickej bezpečnosti EÚ, vyhlásil, že rozhodnutie Siemensu „ľutuje“.

„Ako Francúz a európsky zmýšľajúci občan ľutujem, že to už nie je európske partnerstvo“, povedal Mandil per EurActiv na konferencii organizovanej IFRI (Francúzsky inštitút medzinárodných vzťahov).

„Európske partnerstvo existujúce medzi Siemensom a Areva (francúzska energetická spoločnosť) je zničené, možno kvôli predchádzajúcim chybám, no nechcem o tom hovoriť podrobnejšie. No bolo zničené z iniciatívy Siemensu“, povedal Mandil.

Francúzsky jadrový expert však vidí vo veci aj pozitívnu stránku. „Z pozitívnej stránky, bol by som extrémne šťastný, ak by Siemens ostal zapojený do jadrového sektora. Myslím si, že pre Nemecko je kľúčové, aby ostalo jadrovou krajinou. Ak to bude Siemens robiť s Rusmi, potom to nie je najlepšie riešenie. Najlepším riešením by bolo s (francúzskou firmou) Areva. No je to omnoho lepšie riešenie ako vzdať sa jadrovej energie.“

Podľa francúzskeho denníka Le Monde je blížiaca sa rusko-nemecká dohoda víťazstvom Putinovho politického projektu rozdelenia Európanov, a súčasne zvýšenia exportných akapcít jeho krajiny.