Slovensko ešte nevie, či podporuje európske financovanie zemného plynu

Vlajky pred Európskou investičnou bankou. [Zdroj: EIB]

Ministerstvo financií vyjadruje podporu klimatickým ambíciám Európskej investičnej banky, ministerstvo hospodárstva zas zdôrazňuje úlohu zemného plynu v prechode na nízkouhlíkovú ekonomiku.

Rezort financií sa k novej energetickej stratégii Európskej investičnej banky (EIB) vyjadrí až po jej schválení, diskusiu o nej však víta. Je presvedčený, že energetická politika EIB by mala reflektovať na zmeny v energetickom sektore a ciele vyplývajúce z Parížskej dohody.

„Podporujeme EIB v ambícii, aby ako inštitúcia EÚ sa stala lídrom klimatickej témy a zároveň poskytovala potrebnú podporu,“ uviedlo pre EURACTIV.sk tlačové oddelenie rezortu. Pripomína tiež záväzok EÚ aj Slovenska dosiahnuť do roku 2050 uhlíkovú neutralitu.

Aj Slovensko musí podporiť nefosílne zameranie Európskej investičnej banky

Banka Európskej únie by mala prestať posilňovať závislosť Slovenska od dovozu zemného plynu a jadrového paliva z Ruska. Mala by konečne začať podporovať zvyšovanie energetickej efektívnosti budov a citlivé využívanie miestnych obnoviteľných zdrojov energie, píše JURAJ MELICHÁR.

Pre rezort hospodárstva je dôležitý plyn

Návrh stratégie hovorí, že EIB už nebude financovať projekty, v ktorých sa využívajú fosílne palivá vrátane zemného plynu. Netýka sa to však projektov, ktoré už v štádiu posudzovania a výstavby plynárenskej infraštruktúry zo štvrtého zoznamu Projektov spoločného záujmu (PCI). Tieto projekty môže banka schváliť do konca roka 2020.

Ministerstvo hospodárstva však verí, že zemný plyn na seba preberie funkciu stabilizátora elektrickej siete, ktorú v súčasnosti zabezpečuje uhlie. „Preto by investície do plynárenskej infraštruktúry mali zohrávať dôležitú úlohu aj v nadchádzajúcom období,“ zdôrazňuje.

Rezort tiež pripomína, že v rámci plynárenskej siete je aj v súčasnosti možné využívať biometán a vodík. Projekty pre čistý plyn však podľa neho potrebujú nové možnosti financovania.

S podporovaním nízkouhlíkových plynov počíta aj aktuálny návrh stratégie. EIB sa chce zamerať na bioplyn, syntetický plyn a vodík. O podporu EIB sa tiež stále budú môcť uchádzať projekty výmeny starých kotlov za efektívne plynové alternatívy.

Nový slovenský plynovod vypadol zo zoznamu prioritných európskych projektov

Pološtátny prepravca plynu Eustream tvrdí, že vyradenie Eastringu spomedzi Projektov spoločného záujmu ho nepoškodí. Spolu s ministerstvom hospodárstva sa tešia, že na zoznam sa dostalo rozšírenie slovensko-maďarského prepojenia.

Oslabenie pôvodného návrhu

Pôvodný návrh úlohu plynu v prechode na nízkouhlíkové hospodárstvo nezdôrazňoval. V septembri však EIB predstavila upravený návrh, ktorý umožňuje financovanie niektorých plynárenských projektov.

Mimovládna organizácia CEE Bankwatch Network si myslí, že takýto krok pôvodný návrh oslabuje. Na zmeny podľa agentúry Reuters tlačilo najmä Nemecko, ktoré je najväčším akcionárom EIB. Plynárenské projekty podporujú aj Poľsko, Taliansko, Lotyšsko a odchádzajúca Európska komisia.

Mimovládka tiež upozorňuje, že do zemného plynu smerovali viac než tri štvrtiny prostriedkov, ktoré EIB Slovensku od roku 1993 poskytla. Týmto spôsobom podľa nej pôžičky európskej banky podporujú závislosť Slovenska od dodávok plynu z Ruska.

Šefčovičove rokovania o plyne zlyhali, ruské dodávky sú v budúcom roku neisté

Slovenskému eurokomisárovi sa ani na štvrtýkrát neporadilo doviesť Rusov a Ukrajincov k novej dohode na tranzite zemného plynu európskym zákazníkom. Tvrdí, že na vine je Moskva.

Rozhodne sa v novembri

Pôvodne sa očakávalo, že sa riaditelia z jednotlivých členských štátov EÚ stratégiu schvália už 15. októbra. Opäť sa majú stretnúť 14. novembra. Viceprezident EIB McDowell je podľa agentúry Reuters presvedčený, že na tomto stretnutí už bude stratégia schválená.

Na schválenie stratégie je potrebné, aby za ňu hlasovala najmenej jedna tretina členov, ktorí zároveň zastupujú najmenej päťdesiat percent upísaného základného imania EIB.