Slovensko má dostať ďalšie stovky miliónov eur na transformáciu priemyselných regiónov

Baníci z bane Prosper-Haniel, Bottrop, Nemecko, kde bola utlmené ťažba uhlia v decembri 2018. [EPA-EFE/David Hecker]

Komisia navrhuje v rámci plánu oživenia európskej ekonomiky navýšiť Fond spravodlivej transformácie (Just Transition Fund – JTF) z pôvodných 7,5 miliardy eur na 40 miliárd eur.

Minulý týždeň predstavila predsedníčka Európskej komisie Ursula von der Leyenová dlhoočakávaný plán na oživenie európskeho hospodárstva (EÚ Budúcej generácie). Reaguje ním na dopady súčasnej krízy spôsobenej pandémiou Covid-19. Cieľom navýšenia JTF je umožniť hladký prechod najproblematickejších regiónov Európy na klimaticky neutrálne. Pre Slovensko to bude znamenať, že oproti pôvodným 162 miliónom eur môže z Fondu spravodlivej transformácie získať až 954 miliónov.

Eurokomisia pripravila najväčšiu finančnú injekciu pre ekonomiku v histórii, požičia si 750 miliárd eur

Nový 750 miliardový fond má členským štátom EÚ pomôcť zotaviť sa z krízy spôsobenej epidémiou koronavírusu. Dve tretiny z týchto peňazí podľa návrhu Európskej komisie budú môcť krajiny EÚ čerpať ako nevratné dotácie. Slovensko z neho dostane 10 miliárd eur. 

Slovensko môže profitovať aj z toho, že v súčasnom návrhu už nie je podmienkou, aby sa čerpanie viac ako 90 percent finančných prostriedkov z JTF spolufinancovalo zo štrukturálnych fondov.

Peniaze z JTF majú smerovať do sociálnej a ekonomickej transformácie uhoľných a priemyselných regiónov EÚ. Ide o regióny, pre ktoré je plnenie klimatických cieľov EÚ do roku 2050 najnáročnejšie. Fond má v týchto regiónoch podporiť najmä zamestnanosť a inovatívne technológie po útlme ťažby uhlia ako aj premenu uhlíkovo náročných priemyselných odvetví.

Zo Slovenska mali podľa pôvodného návrhu Fondu pre spravodlivú transformáciu čerpať dva kraje – Trenčiansky a Košický. V Trenčianskom kraji je okrem banského regiónu horná Nitra dôvodom aj uhlíkovo-intenzívna Považská cementáreň v Ladcoch. V Košickom kraji sa zas nachádzajú najväčší slovenský producent oxidu uhličitého, U. S. Steel Košice, uhoľná elektráreň Vojany a cementáreň v Turni nad Bodvou.

Z Fondu pre spravodlivú transformáciu budú môcť čerpať Trenčín a Košice

Európska komisia tento týždeň zverejnila predbežný zoznam stovky regiónov, ktoré budú oprávnené požiadať o financie zo 7,5-miliardového klimatického fondu. Na Slovensku sa okrem uhoľného regiónu horná Nitra budú týkať aj okolia cementární a oceliarne.

Pôsobnosť Fondu sa môže rozšíriť

Z navýšenia Fondu budú mať prospech najmä štáty závislé na ťažbe a produkcii energie z uhlia alebo na ťažkom priemysle.

Poľsko, ktoré malo už podľa pôvodného návrhu čerpať najviac, 2 miliardy eur, bude mať teraz nárok na 8 miliárd eur, čo predstavuje momentálne nový maximálny strop Fondu. Nemecko môže namiesto 877 miliónov eur rátať až s viac ako 5 miliardami eur. Rumunsko by mohlo dostať 4,4 miliardy eur a Česká republika 3,4 miliardy eur. Francúzsku, Taliansku a Španielsku sa má prideliť približne po 2 miliardy eur.

Slovensko v novom návrhu Komisie získalo možnosť čerpať päťnásobne väčšiu sumu, než s akou prišla Európska komisia v januári.

Komisia upozorňuje, že tieto sumy sú iba indikatívne. Vyjednávania medzi členskými štátmi ohľadom konkrétnych čísel a oblastí, kam majú peniaze z Fondu smerovať, stále pokračujú.

Slovenský europoslanec Robert Hajšel, (nom. SMER-SD, S&D) ktorý je tieňový spravodajca k legislatíve týkajúcej sa Fondu spravodlivej transformácie hovorí, že ak sa členské štáty zhodnú na navýšení Fondu, je dôležité, aby sa rozšíril rozsah ekonomických aktivít, ktoré bude možné financovať. Uviedol, že by malo ísť najmä o ďalšie energeticky náročné odvetvia priemyslu ako napríklad oceliarstvo. Je tiež potrebné zvážiť aj podporu pre transformáciu automobilového priemyslu, uviedol pre EURACTIV.sk.

„Ľudia, ktorí v dôsledku tejto transformácie prídu o prácu, musia dostať náhradnú možnosť, ako uživiť svoje rodiny. Presadzujeme preto, aby sa z Fondu mohlo financovať nielen preškoľovanie a pomoc pri hľadaní práce, ale aj vytváranie nových pracovných miest, ktoré budú udržateľné a to aj výdatnou podporou malých a stredných podnikov a živnostníkov,“ uzatvára Robert Hajšel.

Slovensko potrebuje národný plán transformácie

Vytváranie nových pracovných miest v dotknutých regiónoch na Slovensku považuje sa kľúčové aj Európska komisia. Uvádza to v prílohe správy o krajine v rámci Európskeho semestra, ktorá definuje oblasti, kam majú v jednotlivých členských štátoch smerovať peniaze z JTF. Slovensko by sa podľa dokumentu malo okrem digitalizácie zamerať na podporu vzniku nových firiem pomocou podnikateľských inkubátorov a zlepšiť obehové hospodárstvo. Len výnimočne by malo ísť o investície do veľkých podnikov.

Aby Slovensko získalo prístup k financiám JTF musí najprv Európska komisia schváliť národný plán spravodlivej transformácie. Ten má byť v súlade so spomínanými odporúčaniami, s Nízkouhlíkovou stratégiou SR a s klimatickými cieľmi, ktoré sa Slovensko zaviazalo dodržať. Slovensko má spolu s plánom spravodlivej transformácie dodať harmonogram jednotlivých krokov dekarbonizácie dotknutých regiónov na nasledujúce desaťročie.

Ako Slovensko dosiahne uhlíkovú neutralitu? Nová stratégia má návrhy, ale staré čísla

Nízkouhlíková stratégia odporúča zvážiť vytvorenie ministerstva pre zmenu klímy, ktoré by zahŕňalo aj energetiku, zvýšiť tempo obnovy fondu budov na 3,5 percent ročne aj prehodnotiť zvýhodnenú sadzbu DPH na mäso.