Slovensko-maďarský plynovod spustili do komerčnej prevádzky

Zdroj:TASR

Eustream dnes spustil komerčnú prevádzku slovensko-maďarského plynovodu. „Prekážky, ktoré  na maďarskej strane bránili spusteniu plynovodu do prevádzky boli  odstránené,“ oznámil hovorca slovenského prepravcu Vahram Chuguryan.

Problematická bola najmä časť sekcie prechodu rieky Ipeľ (IRCS) vybudovanú medzi obcami Slovenské Ďarmoty a Balassagyarmat. „Išlo o časť potrubia prechádzajúceho popod rieku Ipeľ, ktorého výstavbu, aj na slovenskom území, realizoval maďarský subdodávateľ vybraný spoločnosťou Magyar Gaz Tranzit,“  vysvetlil v minulosti Chuguryan.

Plynovod oficiálne „otvorili“ slovenský premiér Robert Fico a maďarský predseda vlády Viktor Orbán ešte koncom marca tohto roka.

„Nebudeme mať k dispozícii len rakúske a české prepojenie, ale budeme mať aj k dispozícii prepojenie slovensko-maďarské, čo nám umožní postupne sa napojiť na plynový koridor v Poľsku a potom smerom dole z Maďarska ísť ešte hlbšie na juh. Čiže severo-južné prepojenie sa stáva realitou,“ uviedol pri tejto príležitosti Fico.

Okrem Poľska tak Slovensko získalo prístup k LNG terminálu v Chorvátsku, Maďarsko naopak prístup k západoeurópskym plynovým sieťam. 

Obojsmerný plynovod s celkovou dĺžkou 113 kilometrov, z toho 94 kilometrov na území Maďarska a 19 kilometrov na slovenskom území, prepojil vysokotlakové prepravné systémy medzi Veľkými Zlievcami na slovenskej strane a maďarskou obcou Vecsés na predmestí Budapešti.

Slovensko-maďarský plynovod ponúka trhu prepravnú kapacitu v objeme 4,5 miliardy metrov kubických plynu ročne v smere zo Slovenska do Maďarska na pevnej báze. V opačnom smere je k dispozícii prerušiteľná kapacita vo výške 1,8 miliardy metrov kubických ročne.

Výstavba stála 170 miliónov eur, z toho na slovenskej strane asi 21 miliónov eur. Projekt podporila aj Európska únia, a to v rámci Európskeho energetického programu pre obnovu sumou 30 miliónov eur.