Slovensko odmietlo ambicióznejšie ciele pre energetickú účinnosť

energetická efektívnosť

Stavebné materiály s vyššou účinnosťou. FOTO: TASR/Andrej Galica

Členské štáty sa dohodli na kľúčovej legislatíve o energetickej efektívnosti. Európski ministri energetiky schválili v pondelok 26. júna všeobecný prístup k dvom smerniciam – o energetickej efektívnosti a o energetickej výkonnosti budov.

Navyše schválili nariadenie o označovaní domácich spotrebičov.

Európska komisia sa však sťažovala na „výrazné zníženie“ cieľov v porovnaní s jej pôvodnými návrhmi.

Nezáväzný 30-percentný cieľ

Eurokomisár pre energetiku a klímu Miguel Arias Cañete priznal, že dohoda na smernici o energetickej efektívnosti „nebola ľahká“, ale „dostala sa pod úroveň ambícií Komisie“.

Komisia pôvodne podľa portálu EurActiv.com navrhovala, aby Európska únia zvýšila energetickú efektívnosť o 30 percent do roku 2030. Štáty ešte pred tým schválili cieľ 27 percent v rámci klimaticko-energetického balíčka 2030.

https://euractiv.sk/clanky/energetika/maltske-predsednictvo-je-pod-palbou-pre-energeticku-efektivnost/

Na pondelkovom zasadnutí Rady EÚ súhlasili ministri s 30-percentným, právne nezáväzným cieľom.

Komisia tiež predložila cieľ pre spotrebiteľov na úrovni 1,5 percenta úspor ročne do roku 2030. Ministri sa napokon dohodli na rozdelení obdobia 2020-2030 na dve polovice. Cieľ 1,5 percenta bude platiť len do roku 2025. Ak Komisia vtedy zistí, že hlavný, 30-percentný cieľ bude dosiahnutý, môže sa čiastkový cieľ pre spotrebiteľov znížiť o 1 percento ročne.

Slovensko dohodu nepodporilo

„Členské štáty boli rozdelené a kompromis sa podarilo dosiahnuť až po dlhých vyjednávaniach,“ napísala o rokovaní ministrov mimovládka WWF.

„Pokrokovejšími krajinami v diskusiách o energetickej efektívnosti boli dnes Nemecko, Dánsko, Francúzsko, Švédsko, Luxembursko a Írsko,“ komentovala WWF v pondelok.

Mimovládka kritizovala Veľkú Britániu, Poľsko, Bulharsko, Maďarsko, Slovinsko, Slovensko a Rumunsko, pretože „nedokázali podporiť ani konečnú slabú dohodu.“

Eurokomisár Cañete doplnil, že horšie ako zlú by bolo nemať žiadnu dohodu. Dúfa, že smernica o energetickej efektívnosti sa priblíži k svojej pôvodnej podobe v Európskom parlamente. Ten o konečnom znení rozhoduje spolu s členskými štátmi zastúpenými Radou EÚ.

Menej nabíjacích bodov

Eurokomisár Cañete upozornil na „výrazné zníženie“ cieľov v smernici o energetickej výkonnosti budov.

Za sklamanie označil osud návrhu, podľa ktorého mali v nových budovách povinne vzniknúť tri milióny nabíjacích bodov. Tento cieľ bol podľa Cañeteho okresaný o 96 percent.

Ministri energetiky a hospodárstva členských štátov ešte schválili nové pravidlá o označovaní spotrebičov, ktoré už odhlasoval Európsky parlament.

Podľa nových pravidiel sa ruší neprehľadné označovanie a doterajšie označenie „A“ s hviezdičkami sa zmení na jednoduché „A“. Menej úsporné spotrebiče padnú do kategórií „B“ až „G“. Táto stupnica síce platila aj doteraz, no vzhľadom na čoraz úspornejšie modely sa systém vymkol spod kontroly. Najmodernejšie spotrebiče preto dostávali k písmenu „A“ ešte hviezdičky, pre top modely dokonca až tri.