Rokovania o reverznom toku plynu na Ukrajinu vrcholia

Vo Veľkých Kapušanoch na východe Slovenska sa dnes (15.4.) uskutočnia rokovania medzi Slovenskom a Ukrajinou o dodávkach plynu na Ukrajinu za prítomnosti zástupcov Európskej komisie. Spoločnosť Eustream informovala, že cieľom stretnutia je zavŕšiť dlhodobé rokovania o realizácii nového prepojenia s využitím vojanského plynovodu.

Ten sa vybudoval medzi tepelnou elektrárňou Vojany a podzemnými zásobníkmi plynu v Užhorode, avšak v praxi sa nevyužíval. Jeho sprevádzkovanie bude vyžadovať úpravy, dobudovanie prepojenia na tranzitnú sieť a meracej stanice. Následne by umožnil tok plynu v objeme asi 9 miliárd metrov kubických plynu ročne.

Ukrajina by však chcela zo západu cez Slovensko získavať až 20 miliárd m3 plynu ročne. Minulý rok z Ruska importovala približne 28 miliárd m3 plynu, čo je asi polovica ukrajinskej spotreby.

Zmluva s Gazpromom a garancie platieb

„Dodávky plynu na Ukrajinu zo západu a zo Slovenska nie je tak jednoduché zrealizovať. Je tam niekoľko technických špecifík, ktoré treba vyriešiť. Je tu aj zmluvný problém, lebo táto trasa slúži na to, aby bol dodávaný plyn z Gazpromu cez Ukrajinu do Európy,“ uviedol minister hospodárstva Tomáš Malatinský.

„Chceme a sme pripravení pomôcť Ukrajine , ale musíme to robiť tak, aby sa nestratili slovenské a európske záujmy, pretože ten plyn tečie do Európy. A Európa pri všetkých alternatívnych trasách je ešte stále závislá a potrebuje plyn, ktorý prichádza do Európy cez eustream," dodal minister.

Taktiež premiér Robert Fico upozorňuje na riziko porušenia základného kontraktu s ruským Gazpromom.

Okrem toho žiada záruky platieb za dodávky plynu na Ukrajinu, ktoré by mala poskytnúť tretia strana, teda Európska komisia. Obáva sa toho či sa investícia slovenskému prevádzkovateľovi prepravnej siete oplatí a či Kyjev nebude hromadiť dlh voči Slovensku obdobne ako voči Rusku. Ten sa vyšplhal na sumu 2,2 miliardy dolárov.

MH SR vydalo licenciu

Slovensko už začalo s prácami na spustení spätného toku plynu. Rezort hospodárstva firme eustream vydal licenciu na túto činnosť.

Prevádzkovatelia prepravných spoločností eustream a Ukrtransgaz a ministri zodpovední za energetiku dnes očakávajú podpis Memoranda o porozumení, ktoré bolo pripravené za asistencie Európskej komisie. Dokument definuje podmienky vybudovania technického riešenia pre spätný tok plynu na Ukrajinu.

Na programe sú tiež diskusie o podmienkach prepojovacej dohody medzi susednými operátormi prepravných sietí ako aj o konkrétnych podmienkach Open Season pre nové prepojenie. Ide o procedúru, v ktorej sa zisťuje záväzný záujem trhu o prepravné kapacity.