Slovenský plynovod získal chýbajúci kus skladačky, podporia ho aj Rumuni

Trasovanie Eastringu [Eustream]

Eastring má teraz podporu zo všetkých krajín, cez ktoré prechádza. Termín spustenia sa posunul na rok 2021.

Slovenský a rumunský prepravca plynu sa dohodli na spolupráci na plynovode Eastring. Eustream a Transgaz podpísali 9. februára memorandum o porozumení.

Projekt Eustreamu, ktorý má prepojiť strednú a juhovýchodnú Európu, tak konečne získal podporu z Rumunska. S hráčmi z ostatných krajín, cez ktoré bude plynovod prechádzať, už memorandá podpísal.

Rumuni sa zaujímajú o technológie

„Podpisom memoranda obe strany vyhlasujú, že budú spolupracovať s cieľom preskúmať možnosť vybudovania Eastringu na území svojich krajín a stávajú sa teda podporovateľmi projektu,“ píše sa v tlačovej správe zverejnenej na webstránke Eastringu.

Správa pripomína, že podobné memorandum už Eustream podpísal s bulharským prepravcom plynu Bulgartransgaz. Rámcovú dohodu o spolupráci na Eastringu uzavrelo slovenské ministerstvo hospodárstva s bulharským aj maďarským.

Hlavným cieľom nového slovenského plynovodu sú zisky, nie bezpečnosť

Hoci je Eastring prezentovaný ako diverzifikačný projekt so stredoeurópskym zameraním, má len obmedzenú schopnosť prispieť k európskej energetickej bezpečnosti.

V Rumunsku doteraz chýbal Eustreamu partner pre jeho plynovodný projekt.

Šéf rumunského Transgazu Ion Sterian podľa tlačovej správy dúfa vo „výmenu skúseností s technológiami v oblastiach dizajnu a výskumu, prevádzky a rozvoja systému prepravy plynu, plynového dispečingu, údržby plynovodov, implementácie a modernizácie (kontrolných systémov) SCADA a implementácie nariadení Európskej únie.“

Nákladovo najefektívnejšia cesta

Eustream získal z Nástroja pre prepájanie Európy milión eur na štúdiu uskutočniteľnosti. Príspevok predstavuje 50 percent nákladov. Štúdia má byť dokončená v júni 2018.

Únia zafinancuje plynovodné prepojenie s Poľskom aj Eastring

Nástroj na spájanie Európy podporí dva slovenské projekty v sume vyše 100 miliónov eur.

Eastring má zabezpečiť obojsmerný tok plynu medzi slovenskou a bulharsko-tureckou hranicou. Využiť má pritom existujúcu infraštruktúru.

„Ponúkne priamu a nákladovo najefektívnejšiu prepravnú cestu medzi plynovými hubmi v západnej časti EÚ a regiónom Balkánu a Turecka, územím s potenciálom stať sa vysoko likvidným regiónom ponúkajúcim plyn z rôznych zdrojov,“ napísal Eustream v tlačovej správe.

V prvej fáze má plynovod zásobovať juhovýchodnú Európu. V druhej fáze má umožniť prepravovať plyn aj opačným smerom, z tureckej hranice do Únie. V budúcom desaťročí by mal cez Turecko do Únie tiecť kaspický plyn.

Konkurencia plynovodu do Rakúska?

Slovenská spoločnosť predstavila Eastring po prvýkrát v roku 2014. Prvá časť plynovodu mala byť pôvodne spustená v roku 2018.

Dnes je oficiálne naplánovaná na rok 2021. Píše sa to vo vyhodnotení Projektov spoločného záujmu, ktoré zverejnila Agentúra pre spoluprácu energetických regulátorov (ACER) vlani v júli. Projekt má podľa ACER pozmenený termín spustenia.

V správe ACER z roku 2016 projekt ešte nebol označený ako meškajúci.

Väčšina spoločných plynových projektov mešká. Slovensko ovplyvnia najviac

Hoci Slovensko bude hostiť len dve plynové prepojenia, ovplyvní ho ďalších jedenásť. V Európe je to najväčší nepomer.

Eastring môže ohroziť aj konkurencia v podobe plynovodu BRUA. Na projekte spolupracujú Bulharsko, Rumunsko, Maďarsko a Rakúsko. Podobne ako Eastring, aj BRUA sa zaradila na zoznam európskych Projektov spoločného záujmu.