Eastring má teraz podporu zo všetkých krajín, cez ktoré prechádza. Termín spustenia sa posunul na rok 2021.
Slovenský a rumunský prepravca plynu sa dohodli na spolupráci na plynovode Eastring. Eustream a Transgaz podpísali 9. februára memorandum o porozumení.
Projekt Eustreamu, ktorý má prepojiť strednú a juhovýchodnú Európu, tak konečne získal podporu z Rumunska. S hráčmi z ostatných krajín, cez ktoré bude plynovod prechádzať, už memorandá podpísal.
Rumuni sa zaujímajú o technológie
„Podpisom memoranda obe strany vyhlasujú, že budú spolupracovať s cieľom preskúmať možnosť vybudovania Eastringu na území svojich krajín a stávajú sa teda podporovateľmi projektu,“ píše sa v tlačovej správe zverejnenej na webstránke Eastringu.
Správa pripomína, že podobné memorandum už Eustream podpísal s bulharským prepravcom plynu Bulgartransgaz. Rámcovú dohodu o spolupráci na Eastringu uzavrelo slovenské ministerstvo hospodárstva s bulharským aj maďarským.
V Rumunsku doteraz chýbal Eustreamu partner pre jeho plynovodný projekt.
Šéf rumunského Transgazu Ion Sterian podľa tlačovej správy dúfa vo „výmenu skúseností s technológiami v oblastiach dizajnu a výskumu, prevádzky a rozvoja systému prepravy plynu, plynového dispečingu, údržby plynovodov, implementácie a modernizácie (kontrolných systémov) SCADA a implementácie nariadení Európskej únie.“
Nákladovo najefektívnejšia cesta
Eustream získal z Nástroja pre prepájanie Európy milión eur na štúdiu uskutočniteľnosti. Príspevok predstavuje 50 percent nákladov. Štúdia má byť dokončená v júni 2018.
Eastring má zabezpečiť obojsmerný tok plynu medzi slovenskou a bulharsko-tureckou hranicou. Využiť má pritom existujúcu infraštruktúru.
„Ponúkne priamu a nákladovo najefektívnejšiu prepravnú cestu medzi plynovými hubmi v západnej časti EÚ a regiónom Balkánu a Turecka, územím s potenciálom stať sa vysoko likvidným regiónom ponúkajúcim plyn z rôznych zdrojov,“ napísal Eustream v tlačovej správe.
V prvej fáze má plynovod zásobovať juhovýchodnú Európu. V druhej fáze má umožniť prepravovať plyn aj opačným smerom, z tureckej hranice do Únie. V budúcom desaťročí by mal cez Turecko do Únie tiecť kaspický plyn.
Konkurencia plynovodu do Rakúska?
Slovenská spoločnosť predstavila Eastring po prvýkrát v roku 2014. Prvá časť plynovodu mala byť pôvodne spustená v roku 2018.
Dnes je oficiálne naplánovaná na rok 2021. Píše sa to vo vyhodnotení Projektov spoločného záujmu, ktoré zverejnila Agentúra pre spoluprácu energetických regulátorov (ACER) vlani v júli. Projekt má podľa ACER pozmenený termín spustenia.
V správe ACER z roku 2016 projekt ešte nebol označený ako meškajúci.
Eastring môže ohroziť aj konkurencia v podobe plynovodu BRUA. Na projekte spolupracujú Bulharsko, Rumunsko, Maďarsko a Rakúsko. Podobne ako Eastring, aj BRUA sa zaradila na zoznam európskych Projektov spoločného záujmu.