Spojené štáty a Nemecko sa dohodli o Nord Stream 2. Ukrajine to chcú vynahradiť

Nemecká kancelárka Angela Merkel a prezident Spojených štátov na tlačovej konferencii minulý týždeň. [EPA-EFE/Alex Edelman]

Nemecko a Spojené štáty dosiahli kompromis ohľadom výstavby plynovodu Nord Stream 2. Nemecko chce Ukrajine vynahradiť stratu postavenia tranzitnej krajiny priamou finančnou pomocou, aj podporou energetickej transformácie. 

„Nemecko si tým kupuje dokončenie plynovodu,“ uviedol nemecký denník FAZ v nadväznosti na nemecko-americkú dohodu o plynovode.

Projekt plynovodu Nord Stream 2, ktorý väčšinovo vlastní a prevádzkuje ruská štátna spoločnosť Gazprom, má zvýšiť dodávky plynu z Ruska do Európy. Okrem toho, že zaostáva za časovým plánom, politicky proti nemu vystupujú USA, Ukrajina a Poľsko. Keďže bude viesť popod Baltické more, pripravuje tým Ukrajinu o postavenie tranzitnej krajiny.

Vyhostenie diplomatov nemení postoj Merkelovej k Nord Stream 2

„Pozícia federálnej vlády k projektu Nord Stream 2 je známa a vyhostenie diplomatov ju zatiaľ neovplyvní,“ reagovala nemecká kancelárka Angela Merkelová na kroky Ruska. Dodala, že „je diplomatickou povinnosťou“ udržiavať otvorené komunikačné kanály s veľkým východným susedom Európy.

Podľa novej dohody má Nemecko finančne podporiť Ukrajinu výmenou za to, že Spojené štáty stiahli svoju hrozbu sankcií voči spoločnostiam zapojených do výstavby plynovodu. Ten považuje Washington dlhodobo za ohrozenie energetickej bezpečnosti Európy.

„Je dobré, že opäť sledujeme spoločné ciele a zdieľame so Spojenými štátmi názory na Rusko a energetickú politiku, a že sme boli schopní dohodnúť na konštruktívnom riešení otázky Nord Stream 2,“ uviedol nemecký minister zahraničia Heiko Maas.

Pre Ukrajinu sú v hre príjmy z prepravy ruského plynu vo výške dvoch miliárd eur. „Pre nás nie je ‘energetická bezpečnosť’ len slovo,“ zdôraznil ukrajinský prezident Volodymyr Zelenský.

V dohode sa nepredpokladá, že Nemecko zaplatí celú sumu. Zaväzuje sa v nej, že obháji postavenie Ukrajiny ako tranzitnej krajiny pre zemný plyn a „využije všetky dostupné páky, aby zabezpečilo predĺženie zmluvy o tranzite plynu (medzi Ruskom a Ukrajinou – pozn.red.) o ďalších desať rokov. Jej platnosť by mala vypršať už v roku 2024.

Washington považuje dohodu za pragmatický spôsob urovnania sporu, pretože ropovod je už z 98 percent dokončený a má strategický význam pre budúce dodávky plynu do Nemecka.

Dohoda tiež nadväzuje na klimatické partnerstvo, ktoré podpísali Nemecko a Spojené štáty 15. júla. Cieľom partnerstva je podporiť „ukrajinskú energetickú transformáciu, energetickú účinnosť a energetickú bezpečnosť“.

„Obama, Trump ani Biden nedokázali presvedčiť Nemecko, aby od projektu upustilo a stavalo sa ďalej. Nešťastné, ale pravdivé, ”tweetoval Chris Murphy, americký senátor za Demokratickú stranu. Bez tejto dohody by Ukrajina podľa neho nedostala nič.

Gazprom dodal na európsky trh menej plynu. Vytláčajú ho USA aj Azerbajdžan

Rusko vyviezlo do Európy v roku 2020 o 12 percent menej zemného plynu ako v roku 2019. Môže za to zníženie dopytu a ceny v dôsledku pandémie koronavírusu. Tento trend do budúcna posilní aj nová plynárenská infraštruktúra na juhu Európy.

Ukrajina a Poľsko dohodu odsudzujú

spoločnom vyhlásení Ukrajina a Poľsko dohodu odsúdili a uviedli, že program Nord Stream 2 „je politickou, vojenskou a energetickou hrozbou pre Ukrajinu a strednú Európu a zároveň zvýši potenciál Ruska destabilizovať bezpečnostnú situáciu v Európe a posilní rozpory medzi NATO a členskými štátmi Európskej únie.”

Šéf ukrajinskej diplomacie Dmytro Kuleba a jeho poľský náprotivok Zbigniew Rau v spoločnom vyhlásení skritizovali rozhodnutie zastaviť boj proti tomuto spornému plynovodu, ktorého dokončenie sa blíži ku koncu.

„Vyzývame USA a Nemecko, aby adekvátne riešili bezpečnostnú krízu v našom regióne,“ uviedli ministri zahraničia a zdôraznili, jediná krajina, ktorá zo situácie profituje je Rusko.

„Ukrajina a Poľsko budú spolupracovať so svojimi spojencami a partnermi na boji proti Nord Stream 2, kým nenájdu riešenie bezpečnostnej krízy, ktorú stavba plynovodu vyvolala,“ uvádzajú obe krajiny v závere vyhlásenia.

Poľské ministerstvo zahraničných vecí podľa TASR uviedlo, že plynovod Nord Stream 2 je „politickým projektom, ktorý ohrozuje bezpečnosť nielen Ukrajiny, ale aj celej Európskej únie”.

Zelení naprieč Európou sú proti

Proti dostavbe Nord Stream 2 v júni ostro vystúpili zelení europoslanci aj politické strany z krajín okolo Baltského mora.

V spoločnom vyhlásení signatári vrátane zelených poslancov EP a strán z Fínska, Švédska, Litvy, Poľska, Nemecka a Dánska uviedli, že kontroverzný projekt plynovodu považujú za politické a environmentálne zlyhanie.

Podľa vyhlásenia bude mať spoločnosť Nord Stream 2, ktorá má prepravovať ruský plyn do Nemecka, negatívny vplyv na snahy Ukrajiny chrániť svoju suverenitu a „právo zvoliť si európsku cestu“. Signatári vyhlásili, že zvýšením závislosti bloku na ruskom plyne projekt ohrozuje energetickú suverenitu Európy.

Kritici tiež tvrdia, že plynovod je v rozpore s Európskou zelenou dohodou. Plyn by nemal byť vnímaný ako prechodné palivo na ceste k obnoviteľným zdrojom. Investície do plynovej infraštruktúry môžu prehĺbiť závislosť od fosílnych palív, uvádzajú signatári v stanovisku.

Podľa nich je rozširovanie infraštruktúry pre fosílne palivá zo strany Únie ‘pokrytecké’ a Európa tým stráca pozíciu svetového klimatického lídra.

Proti dostavbe sú aj nemeckí Zelení, ktorí avizovali, že ak budú v novej vláde po septembrových voľbách, nedovolia plynovod dokončiť. Environmentálne organizácie naprieč Európou považujú nový plynovod z klimatického hľadiska za nezmyselný a za takzvanú uviaznutú investíciu, keďže pre dosiahnutie klimatickej neutrality by mala spotreba zemného plynu v budúcnosti klesať. Na klimatickú rozporuplnosť dohody medzi Spojenými štátmi a Nemeckom upozorňuje aj odborník na výskumník v oblasti klimatických politík Felix Heilmann na sociálnej sieti.

Slovensko: Dohoda potvrdzuje strategický význam Ukrajiny

Spoločná dohoda Spojených štátov a Nemecka o plynovode Nord Stream 2 potvrdzuje strategický význam Ukrajiny pre bezpečnosť Slovenska a celej Európy. Povedal to minister zahraničných vecí a európskych záležitostí Ivan Korčok pre TASR.

Šéf slovenskej diplomacie ocenil silnú podporu Nemecka a Spojených štátov teritoriálnej integrite Ukrajiny a plánované kroky, ktoré majú garantovať energetickú bezpečnosť strednej a východnej Európy. „Táto dohoda predstavuje dôležitý záväzok a politický signál zo strany Spojených štátov a Nemecka pri obnove transatlantickej spolupráce, ktorá je zásadným bezpečnostným záujmom Slovenskej republiky,” uviedol. Od Spojených štátov a Nemecka naďalej očakáva, že využijú svoj vplyv pre zachovanie tranzitu dostatočného množstva plynu cez Ukrajinu aj do budúcnosti.

„Toto je výzva pre najbližšie obdobie v rokovaniach s Ruskom, aby sa tak naplnil jeden z kľúčových cieľov dohody, ktorú v stredu urobilo Nemecko so Spojenými štátmi,” dodal Korčok.

Z plynárenskej infraštruktúry naprieč Európou uniká metán, tvrdí mimovládka

Emisie metánu zachytila infračervená kamera v plynárenských zariadeniach v celej Európe. Európska únia metánové úniky v energetike nereguluje, takže plynárenské spoločnosti neporušujú zákon. Komisia to plánuje zmeniť.  

Ukrajiny môže získať

V porovnaní s ročnými príjmami vo výške dve miliárd eur, ktoré Ukrajina získa tranzitom zemného plynu, ponúka Nemecko relatívne málo. Okrem počiatočnej podpory vo výške 175 miliónov amerických dolárov (148,3 milióna eur) pre ešte nezriadený Zelený fond chce Nemecko nominovať osobitného vyslanca. Ten má so sumou 70 miliónov dolárov (59,3 milióna eur) naštartovať ukrajinský útlm využívanie uhlia.

Zelený fond má podporiť energetickú transformáciu, energetickú účinnosť a energetickú bezpečnosť Ukrajiny. Nemecko a USA sa zaväzujú na tento účel prilákať miliardu dolárov (847,4 milióna eur) v investíciách vrátane investícií zo súkromného sektoru.

USA naopak neponúkajú Ukrajine finančnú pomoc, ale zaväzujú sa podporiť Zelený fond technickou pomocou a politickou podporou „v súlade s cieľmi fondu“.

Fond tiež podporí rozvoj vodíka na Ukrajine, čo podľa nemeckých politikov zohráva „kľúčovú úlohu“ v budúcich dodávkach vodíka do Európy.

Nemecko už dávnejšie rokovalo s Ukrajinou o investíciách do vodíkovej infraštruktúry. Minister hospodárstva Peter Altmaier v máji uviedol, že Nemecko má pripravené dve miliardy eur na medzinárodné investície do vodíkových projektov.

Ďalším ziskom pre Ukrajinu je perspektíva úplnej integrácie do európskej elektrickej siete, ktorá je najväčšou na svete. Odteraz je do siete integrovaná iba malá časť Ukrajiny. Dohoda však predpokladá, že Nemecko na to poskytne technickú pomoc v koordinácii s Úniou a Agentúrou pre medzinárodný rozvoj Spojených štátov.

Vstup do Európskej únie je dlhodobým politickým cieľom Ukrajiny. Kyjev tiež začiatkom tohto mesiaca podpísal partnerstvo s Úniou s cieľom rozvíjať dodávky surovín pre európsky batériový priemysel.

Šefčovič v Kyjeve dohodol partnerstvo Únie a Ukrajiny v oblasti kritických surovín a batérií

Európska únia a Ukrajina sa stali strategickými partnermi v oblasti kritických surovín. Ich spoločným cieľom je dosiahnuť užšiu integráciu hodnotových reťazcov surovín a novej generácie batérií.