Spojenie projektov Južnej vetvy a Nabucca?

Veľvyslanec Thorne bagatelizoval odhalenia, ktoré začiatkom decembra zverejnil server WikiLeaks, podľa ktorých americkí diplomati obvinili, že premiér Silvio Berlusconi osobne profituje z energetických projektov medzi Talianskom a Ruskom.

„Sme oveľa menej znepokojení údajnou blízkosťou medzi Berlusconim a ruským premiérom Vladimírom Putinom,“ uviedol Thorne v pondelok (10. januára). Vysvetlil, že „Taliansko bolo silným podporovateľom zblíženia s Ruskom a to je aj pozícia [amerického prezidenta] Obamu.“ Dodal, že „došlo k pokroku s Ruskom, čo zlepšilo atmosféru.“

Na otázku, či to platí aj o vzťahoch medzi talianskym energetickým gigantom ENI, ktorý je dôležitým investorom v projekte plynovodu Južná vetva, odpovedal: „Áno, pretože došlo k mnohým stretnutiam s [výkonným riaditeľom ENI] Paolo Scaronim v Ríme aj vo Washingtone. Spoločnosť ENI zmenila svoj prístup, v prospech konvergencie plynovodov Južná vetva a Nabucco. Povedal by som, že sme v konštruktívnej fáze dialógu.“

Možnosť spojenia časti trás projektov zvažoval Scarconi už na jar 2010. Uviedol, že by to „znížilo investície, operačné náklady a zvýšilo celkovú návratnosť.“ Túto variantu ale vzápätí odmietol ruský minister energetiky Sergej Šmatko a partner v konzorciu Nabucco OMV taktiež poprel aktuálnosť takejto diskusie.

Marlene Holzner, hovorkyňa eurokomisára pre energetiku Günter Oettingera, reagovala na otázku EurActivu ohľadom noviniek z Ríma. Uviedla, že Nabucco a projekty v rámci Južného plynárenského koridoru zostávajú prioritou EÚ, nakoľko pomáhajú diverzifikovať zdroje dodávok do Európy.

Ohľadom toho, či je Komisia oboznámená s myšlienkou spojenia Nabucca a Južnej vetvy odpovedala, že na stole bolo veľa projektov „vrátane myšlienok o zlúčení rozličných projektov.“

Dodala ale, že Komisia „v tejto chvíli nediskutuje o spojení Nabucca a Južnej vetvy.“

Minulý týždeň predseda Komisie José Manuel Barroso pripomenul svoju blížiacu sa návštevu Azerbajdžanu a Turkmenistanu. Práve Azerbajdžan v súčasnosti zvažuje ponuky, kto získa práva k zemnému plynu z poľa Shah Deniz II. V hre sú okrem Nabucca aj projekty ITGI a TAP (viď. Súbor liniek)

Projekt plynovodu Nabucco pôvodne navrhli USA tesne po páde berlínskeho múru. Bol vnímaný ako politický projekt s cieľom znížiť závislosť Európy na ruskom plyne.

Tiež Južnú vetvu možno považovať za politický projekt zameraný na to, vyhnúť sa, trasou popod Čierne more a Bulharsko, územiu Ukrajiny. Podľa oficiálnej stránky má Južná vetva „posilniť európsku energetickú bezpečnosť“ eliminovaním „tranzitného rizika“ a „je ďalším krokom stratégie Gazpromu diverzifikovať ruské trasy dodávok zemného plynu.“

Ďalšie kroky

13.-14. január 2011: návšteva predsedu Komisie José Manuel Barrosa a eurokomisára pre energetiku Günter Oettingera v Azerbajdžane a Turkmenistane.