Spomienka na Černobyľ na pozadí protestov

26. apríla 1986 zasiahla 4. reaktor elektrárne Černobyľ na území vtedajšieho Sovietskeho zväzu výbuch a následný požiar. K nehode došlo v dôsledku nevydareného testu. Výbuch rozšíril rádioaktívny mrak naprieč Európou.

Priamo na následky havárie zomrelo 31 ľudí, oveľa viac umrelo v dôsledku chorôb z radiácie, predovšetkým v dnešnom Bielorusku.

Desiatky tisíc ľudí muselo byť evakuovaných a nikdy sa do svojich domovov v meste Pripjať, ktoré malo v tej dobe asi 50.000 obyvateľov, nevrátilo.

Minulý týždeň medzinárodné spoločenstvo, na pozadí jadrovej krízy vo Fukušime,vyzbieralo 550 miliónov eur na výstavbu nového krytu nad poškodených reaktorom. Sarkofág by mal približne 100 rokov nahradiť ten súčasný, z ktorého začala presakovať radiácia.

„Černobyľ bol výzvou celosvetových dimenzií. Odpoveď na na takúto výzvu môže poskytnúť len svetové spoločenstvo,“ uviedol ukrajinský prezident Viktor Janukovyč.

Janukovyč v utorok spolu s ruským prezidentom Dmitrijom Medvedevom a pravoslávnym patriarchom Kirillom navštívili Černobyľ, kde si tragédiu pripomenuli.

Hoci samotné mesto Černobyľ zostalo po havárii relatívne nezmenené, Pripjať je v súčasnosti v strede neobývanej zóny s polomerom 30 km.

Protesty v Japonsku i Európe

12. apríla zvýšilo Japonsko stupeň vážnosti havárie vo Fukušime na úroveň sedem, ktorú mala dovtedy len havária na Ukrajine.

Neutíchajúca jadrová kríza otriasa aj postavením japonského premiéra Naoto Kana. Hlasy za jeho odstúpenie silnejú aj v jeho vlastnej Demokratickej strane Japonska.

V pondelok vo viacerých krajinách, napríklad v Japonsku, Rakúsku, Francúzsku a Nemecku, tisíce ľudí protestovali proti jadrovej energetike.

Na moste Pont de l´Europe, ktorý spája Francúzsko a Nemecko ponad rieku Rýn demonštranti skandovali heslá ako „Černobyľ, Fukušima, nikdy viac!“ Ich hlavnou požiadavkou bolo uzatvorenie najstaršej francúzskej elektrárne Fessenheim.

Spomienka na Ukrajine

„Pre nás je toto deň smútku. Smútime za ľuďmi, ktorí pred 25 rokmi bojovali, aby nás ochránili,“ vyjadril sa Gennady Pikul (50) na adresu hasičov a iných „likvidátorov“, ktorí v snahe získať kontrolu nad požiarom v reaktore riskovali svoje životy. „Urobíme všetko pre to, aby sa to už nikdy nezopakovalo,“ dodal.

V roku 1986 sovietske úrady dva dni tajili správy o havárii.

„Myslím, že sa musíme poučiť z toho, čo sa stalo,“ povedal Medvedev, „zo vzdialenejšej černobyľskej udalosti v roku 1986 a z nedávnej tragédie v Japonsku. Snáď najdôležitejším poučením je potreba povedať ľuďom pravdu.“

Dodal, že kvôli svetovej zraniteľnosti a vzájomnej prepojenosti, podcenenie takýchto kríz povedie k strate ľudských životov.

(EurActiv/Reuters)