Stavbu ruského plynovodu už zdržali Dáni. Ďalšou hrozbou sú americké sankcie

Americký minister energetiky Rick Perry. [EPA-EFE/Stéphanie Lecocq]

Spojené štáty pripravujú zákon trestajúci firmy, ktoré sa podieľajú na Nord Streame 2. Chýbajúce povolenia v dánskych vodách pritom jeho dokončenie už teraz posúvajú z tohto na budúci rok.

Spojené štáty schvália zákon, ktorý zavedie sankcie pre firmy zapojené do výstavby plynovodu Nord Stream 2, „v nie veľmi vzdialenej budúcnosti“. Podľa agentúry Reuters to v utorok (21. mája) povedal americký minister energetiky Rick Perry.

Stavbu plynovodu pod Baltským morom už stihlo skomplikovať Dánsko. Zdržuje totiž pridelenie povolení pre stavbu vo svojich teritoriálnych vodách. Firma Nord Stream 2 AG v nedeľu (19. mája) podľa agentúr Interfax a Reuters priznala, že spustenie plynovodu by to mohlo odsunúť z konca tohto roka na druhú polovicu roka 2020.

Ruský plynárenský gigant stavia Nord Stream 2 spolu s piatimi západoeurópskymi firmami. Dve z nich majú sídlo v Nemecku, ktoré plynovod priamo spojí s Ruskom.

Americké sankcie

Rick Perry sankcie avizoval na inaugurácii nového ukrajinského prezidenta Volodymyra Zelenského.

Ukrajina a viacero východoeurópskych členov Európskej únie plynovod Nord Stream 2 obchádza a oberá o tranzitné poplatky. Varujú tiež, že zvýši závislosť Únie na Rusku.

Europoslanci odklepli reguláciu ruského plynovodu, komisár hovorí o „veľkom kroku“

Európsky parlament schválil konečné znenie smernice o plyne, ktorá sa bude vzťahovať na plynovody z a do tretích krajín. Nové pravidlá umožňujú Komisii aj členským štátom uplatňovať výnimky.

Z rovnakých dôvodov ho pravidelne kritizuje americký prezident Donald Trump. „Opozícia voči Nord Streamu 2 je v Spojených štátoch stále veľmi vysoká,” citovala Perryho agentúra Reuters. „Senát amerického Kongresu by mal čoskoro návrh zákona schváliť. Následne ho plánuje schváliť i Snemovňa reprezentantov, ako aj prezident,“ dodal.

Kremeľ reagoval, že takýto krok predstavuje akt nekalej súťaže. „To je neprijateľné, ako pre nás, tak pre mnohé krajiny Európskej únie,“ povedal v reakcii na vyjadrenia Perryho hovorca Kremľa Dmitrij Peskov.

Gazprom trvá na tom, že Nord Stream 2 je čisto komerčný projekt. Šéf Nord Stream 2 AG, ktorá plynovod stavia, Henning Kothe podľa Financial Times neočakáva uvalenie žiadnych sankcií.

Dánske požiadavky

Poslednou krajinou, v ktorej projektu ešte chýbajú povolenia, je Dánsko. A jeho energetický regulátor požiadal Nord Stream 2 o tretí variant trasy, píše agentúra Platts. Urobila tak v čase, keď firma čaká na jeho povolenia pre dve existujúce varianty.

Proti rozhodnutiu o treťom variante sa odvolala a požiadala o schválenie dvoch prvých alternatív „hneď, ako to bude možné“. Lenže dánsky regulátor už varoval, že pre svoje rozhodnutie nemá žiadnu zákonnú lehotu.

Budúca preprava ruského plynu cez Ukrajinu a Slovensko je stále neistá

Maroš Šefčovič tvrdí, že Rusi v princípe súhlasia s tranzitom plynu cez ukrajinskú sústavu po roku 2019. Ukrajinci im neveria, záväzná dohoda bude najskôr v máji.

Gazprom bol tak nútený priznať možný posun spustenia plynovodu. „Aj keď sa objavujú niektoré situácie, je dôležité pochopiť, že termíny projektu by mohli ovplyvniť len veľmi, veľmi okrajovo,“ citovali šéfa Gazpromu Alexeja Millera agentúry Interfax a Reuters.

Pripomenul, že štyri pätiny kapitálových výdavkov na stavbu Nord Streamu 2 už boli odfinancované.

Spoločnosť Nord Stream 2 však zdržanie špecifikovala. Podľa Interfax a Reuters uviedla možný posun spustenia z konca roka 2019 a druhú polovicu roka 2020. Tento rok pritom Gazpromu vyprší dlhodobá zmluva o tranzite plynu s ukrajinským Naftogazom.