Slovensko, Poľsko a Česko podpísali spoločnú deklaráciu o dekarbonizácii európskej dopravy pomocou lokálne vyrábaných zelených biopalív. Okrem klímy to podľa nich pomôže aj vidieku.
Cesta k naplneniu európskej smernice o obnoviteľných zdrojoch vedie cez výrobu biopalív z poľnohospodárskych plodín. V deklarácii, ktorú podpísali 15. apríla v Luxemburgu, to tvrdia ministri poľnohospodárstva z Česka, Poľska a Slovenska.
„Veríme, že ciele v rámci smernice o obnoviteľných zdrojoch by sme mohli splniť vďaka miestnej výrobe zaisťujúcej energetickú bezpečnosť, zachovanie pracovných miest a poľnohospodárskych aktivít v Európskej únii,“ uvádzajú tri krajiny v stanovisku, ktoré predstavili na nedávnej európskej ministerskej schôdzke v rámci Rady EÚ.
Praha, Varšava a Bratislava považujú biopalivá z plodín za užitočné najmä v oblasti dopravy. Primiešavaním biopalív do pohonných hmôt sa nahrádzajú ropné produkty, ktoré majú vyššiu uhlíkovú stopu.
Liek na nedostatok bielkovín
„Dostupné vedecké poznatky o nepriamych zmenách využívania pôdy vrátane výskumov, ktoré si objednala Európska komisia, neustále zdôrazňujú obrovský potenciál Európy v produkcii biopalív z poľnohospodárskych plodín, a to pri nízkom riziku nepriamych dôsledkov na využívanie pôdy,“ hovorí stanovisko.
Ministri z krajín Vyšehradskej skupiny tvrdia, že podpora lokálne vyrábaných biopalív prispeje aj k výrobe bielkovinového krmiva a zachová úrodnosť pôdy. Tá je hlavným argumentom európskych pestovateľov proti dovozu geneticky modifikovaného krmiva z Latinskej Ameriky.
Farmári tvrdia, že biopalivá pomôžu vyriešiť problém zvyšujúceho sa európskeho bielkovinového deficitu. Sebestačnosť Únie v pestovaní sóji sa v súčasnosti pohybuje iba okolo piatich percent.
„S týmito produktmi sa nám každý rok podarí znížiť závislosť na dovoze o 10 až 15 percent,“ skonštatoval generálny riaditeľ Európskej únie farmárov (Copa-Cogeca) Pekka Pesonen pre EURACTIV.com.
Z deklarácie sa tešia potravinári
Napriek prevažne skeptickému prístupu slovenskej vlády k ambicióznym klimatickým cieľom označila ministerka pôdohospodárstva Gabriela Matečná (SNS) deklaráciu za súčasť boja proti klimatickým zmenám.
„Európsky agrosektor jedinečným spôsobom prispieva k znižovaniu emisií množstvom existujúcich opatrení. Prostredníctvom trvalo udržateľnej produkcie surovín podporuje výrobu a plošné zavádzanie obnoviteľných zdrojov energií ako napríklad biopalív,“ citovala Matečnú TASR.
Potravinárska komora Slovenska súhlasí, že iniciatíva posilní celý agrosektor, zvýši energetickú bezpečnosť, zníži emisie skleníkových plynov a vytvorí prostredie pre environmentálnu, ekonomickú a sociálnu udržateľnosť. Víta tiež otvorenie priestoru pre oživenie výroby na vidieku.
„Sme presvedčení, že pri politickej vôli sa spoluprácou rezortov pôdohospodárstva, hospodárstva a životného prostredia, dajú dosiahnuť potrebné výsledky v ochrane životného prostredia a udržateľnosti zdrojov surovín, ktoré budú celospoločensky prospešné z viacerých pohľadov,“ uviedla komora.
E10 v ďalších krajinách?
Krajiny sa v deklarácii zaviazali presadiť opatrenia vedúce k vytvoreniu „priaznivého prostredia“ pre využívanie palív s vyšším obsahom obnoviteľných energií z poľnoshospodárskych plodín ako E10, čo je benzín s obsahom etanolu do desiatich percent.
„Veríme, že zavedenie E10 ako bežnej a jedinej bioetanolovej zmesy v Českej republike, Poľsku a na Slovensku by mohlo byť realitou najneskôr v roku 2020. Cieľom je zabezpečiť efektívne naplnenie energetických a klimatických cieľov a zachovať možnosť využívania tradičných biopalív na úrovni siedmich percent, ako to prikazuje (smernica).“
Niektoré krajiny už E10 na trhu majú. Patria medzi ne Nemecko, Francúzsko, Fínsko, Belgicko, Rumunsko a Bulharsko. Zavedenie E10 pred rokom 2020 zvažujú Holandsko, Spojené kráľovstvo či Litva. Maďarská vláda by o E10 mala rozhodnúť do leta.
Zástupcovia ePure, Európskeho združenia pre obnoviteľný etanol, majú z deklarácie radosť, nakoľko otvorene podporuje využívanie biopalív ako prostriedku k dekarbonizácii dopravného sektoru. „Teraz je na ďalších členských krajinách, aby nasledovali a podporili deklaráciu rýchlym zavedením palív s vyšším obsahom obnoviteľnej energie poľnohospodárskeho pôvodu, ako je E10,“ vyzýva ePure.