Strednej Európe hrozí nedostatok zelených technológií

Česko bojuje s nedostatkom zelených technológií, ako sú tepelné čerpdlá či solárne panely. Experti varujú, že problémy môžu prísť aj na Slovensko. [Pixabay]

Nárast dopytu po tepelných čerpadlách a solárnych paneloch v kombinácii s narušením dodávateľských reťazcov začína v Česku spôsobovať vážny nedostatok týchto technológií. Výrobcovia sa navyše zameriavajú na západoeurópske trhy, kde sú spotrebitelia ochotní si priplatiť. Odborníci varujú, že problémy sa môžu už čoskoro preliať aj na Slovensko a do ostatných stredoeurópskych krajín.

Nárast dopytu po zelených riešeniach spôsobuje najmä neistá budúcnosť ruského plynu. Ten hrá vo väčšine krajín strednej a východnej Európy dôležitú úlohu vo vykurovaní. Plyn zároveň v uplynulých mesiacoch významne zdražel, čo motivuje ľudí aj podniky prejsť na tepelné čerpadlo alebo iné ekologické alternatívy.

Niektoré české médiá už informovali, že tamojšie firmy súčasný tlak na trhu nezvládajú, keďže dopyt po solárnych paneloch či tepelných čerpadlách je veľmi vysoký. Chýbajú materiály na výrobu a aj potrební pracovníci. Podľa spravodajského portálu ČT24 sa na dodávku tepelného čerpadla môže v súčasnosti čakať až rok. Pri solárnych paneloch je to menej, aj tu sa však čakacie lehoty predĺžili.

Problém ešte viac zvýraznila nedávna zmena českého dotačného programu. Rezort životného prostredia v apríli zrušil kotlíkové dotácie a štátny program Nová zelená úsporám, v rámci ktorých podporoval plynové kotle. Namiesto toho avizoval vyššiu podporu tepelných čerpadiel.

„Zrušenie dotačnej podpory pre plynové kotly a naopak zvýšenie dotácie pre tepelné čerpadlá situáciu neriešia. Výsledkom je, že ľudia reagujú masívnym dopytom po obnoviteľných zdrojoch energie, pričom trh na strane ponuky nie je na takýto nárast pripravený,” povedal Luděk Lošťák, majiteľ českej spoločnosti Zero living, ktorá sa zaoberá inštaláciou čerpadiel a fotovoltiky.

Slovenský trh sa s vysokým dopytom zatiaľ vyrovnáva

Zemný plyn by mal dostať stopku v centrálnom vykurovaní aj na Slovensku. Štátny tajomník rezortu hospodárstva Karol Galek uviedol, že cestou vpred je rozvoj domácich zdrojov, nie zmena dodávateľa. Jednou z priorít budú aj tepelné čerpadlá. Dopyt už rastie. Podľa Richarda Paksiho z Budov pre budúcnosť však nedostatok zatiaľ nie je cítiť.

„Slovenský trh s tepelnými čerpadlami je oproti tomu českému päťkrát menší a postupný nárast dopytu sa u nás ešte naplno neprejavil ako v Českej republike. Zatiaľ to trh u nás zvláda, dá sa ale predpokladať, že k problémom postupne bude dochádzať tiež,” povedal pre portál EURACTIV.

Zemný plyn má dostať v centrálnom vykurovaní stopku

Pre obmedzenie využívanie ruského plynu je dôležité zastaviť investície do nových zariadení účinnej kogenerácie na zemný plyn, hovorí štátny tajomník rezortu hospodárstva Karol Galek. Nahradiť ho má geotermálna energia, biomasa a spaľovanie odpadov.

Dopyt po tepelných čerpadlách a solárnych paneloch rastie v celej Európe. Fínska ministerka životného prostredia Emma Kari dokonca ich inštaláciu označila za „akt patriotizmu”.

Komisia sľubuje „zdvojnásobenie plánovaného ročného tempa zavádzania tepelných čerpadiel”. V nasledujúcich piatich rokoch je v pláne inštalácia desiatich miliónov tepelných čerpadiel. Podľa prepočtov Komisie by každých desať miliónov tepelných čerpadiel nainštalovaných v domácnostiach ušetrilo 12 miliárd metrov kubických plynu.

Výrobcovia uprednostňujú západ

Obavy z rastúceho dopytu cítiť aj na západe. Vzbudzuje ich najmä zhoršujúca sa epidemická situácia v Číne. Tá vyváža do Európy kľúčový komponent na správne fungovanie čerpadiel – chladiace okruhy. Krajiny ako Francúzsko alebo Nemecko dlhšie čakacie lehoty a nedostatok technológií zatiaľ nepociťujú.

Paksi vysvetľuje, že mnohí výrobcovia sa v súčasnosti zameriavajú na západné trhy, pretože sú lukratívnejšie. „Najväčšou bariérou je u nás vysoká investičná náročnosť danej technológie. V západných krajinách majú stavebníci alebo domácnosti oveľa menší problém zaplatiť za vyššiu investíciu do tepelného čerpadla,” povedal.

„Z programu Zelená domácnostiam dnešné dotácie ponúkajú maximálne 3400 eur, čo je pre vysokoteplotné systémy používané pri obnove rodinného domu nedostatočné. Ceny sa pohybujú na úrovni 15 tisíc eur,” dodal Paksi.

Solárne panely

„Záujem o inštaláciu fotovoltiky sa v súvislosti s rastúcimi cenami energií a hrozbou nedostupnosti plynu zvýšil mnohonásobne,” povedal pre EURACTIV Slovensko Ján Karaba zo Slovenskej asociácie fotovoltického priemyslu a OZE.

Podľa Karabu problém s dodávkami komponentov a inštaláciou fotovoltických zariadení nie je až taký vypuklý ako v prípade tepelných čerpadiel. „Dodacie lehoty materiálu a zariadení sa však aj tu predĺžili rádovo o mesiac až dva.”

Fotovoltický trh má inú charakteristiku ako trh s tepelnými čerpadlami. Produkčné kapacity sú celosvetovo výrazne vyššie, komponentov je preto zatiaľ dosť. Problémy však opäť spôsobujú dodávky z Číny. Karaba takisto spomenul výrobu hliníkových profilov, ktoré sa používajú v rámci montážnych systémov na uchytenie panelov.

„S významným nárastom záujmu o inštaláciu týchto zdrojov bude narastať aj potreba kvalifikovanej pracovnej sily najmä v súvislosti s dizajnom a elektroinštaláciou. V západných krajinách EÚ už pociťujú čoraz väčší nedostatok a na Slovensku na túto situáciu tiež nie sme pripravení,” dodal.

Partner