Štyri krajiny sa spojili v plynárenskom projekte AGRI

Zdroj: TASR; autor: AP/Christian Duys

Štátne energetické spoločnosti z Azerbajdžanu, Gruzínska a Rumunska podpísali 14. septembra v Baku memorandum o porozumení, ktorým sa spustil spoločný azerbajdžansko-gruzínsko-rumunský projekt AGRI.

Nové konzorcium bolo vytvorené s prvotnou úlohou prípravy štúdie uskutočniteľnosti a získavania finančných prostriedkov.

„Summit AGRI“ sa neskôr uskutočnil za prítomnosti prezidentov Ilhama Alijeva z Azerbajdžanu, Michaila Saakašviliho z Gruzínska, Trajana Basescu z Rumunska a maďarského premiéra Viktora Orbána.

V pondelok (20. septembra) Maďarsko oznámilo, že by k AGRI mohlo pristúpiť. V tom prípade by mala každá krajina 25 % podiel na projekte.

Podľa dostupných informácií bude AGRI riadiť transport azerbajdžanského plynu do gruzínskeho prístavu v Čiernom mori, kde bude skvapalnený. Ďalšiu prepravu do Rumunska bude zabezpečovať tanker, následne bude plyn dodávaný do siete plynovodov v Rumunsku, odtiaľ do Maďarska a ostatného európskeho trhu.

Projekt predpokladá výstavbu továrne na skvapalňovanie plynu na gruzínskej strane, ako aj výstavbu terminálu na rumunskej strane, ktorý zabezpečí opätovné splyňovanie.

„Tvoríme dejiny“

„Tvoríme dejiny,“ vyhlásil Alijev na summite. Ďalej povedal, že diverzifikácia je dôležitým prvkom energetickej bezpečnosti a Azerbajdžan má už dnes sedem plynovodov, ktoré smerujú do rôznych oblastí.

Keď sa spustí druhá fáza ropných polí Shah Deniz v Kaspickom mori, bude krajina ročne produkovať 28 mld. kubických metrov plynu, povedal azerbajdžanský prezident. Keďže domáca spotreba je 10 – 11 mld. kubických metrov, zvyšok plyn pôjde na export, dodal.

Podľa Alijeva budú v nasledujúcom období veľmi dôležité štúdie uskutočniteľnosti a navýšenie rozpočtu. Na summite vyzval medzinárodné finančné inštitúcie, aby sa zapojili do projektu.

Rumunský prezident vyhlásil, že spoločne s Maďarskom podniknú nevyhnutné kroky, aby bola štúdia uskutočniteľnosti spolufinancovaná Európskou úniou ako súčasť Programu transeurópskej energetickej siete. V súčasnosti sa dokončuje posudok terminálu LNG v rumunskom prístave Constanta. Jeho výsledky poskytnú východiskom pre posudzovanie projektu AGRI, dodal Basescu.

Projekt, ktorý v rôznych scenároch môže ročne obchodovať s jedným, piatimi alebo ôsmymi mld. kubických metrov plynu, je považovaný za konkurenta pre Nabucco a za ďalší projekt v južnom plynárenskom koridore. Znalci zároveň poukazujú na odčerpávanie plynových zásob Azerbajdžanu.

Pre a proti

Podľa analytikov Ariela Cohena a Gulmiry Rzayevy je najväčšou výhodou projektu AGRI rýchlosť, akou môže byť realizovaný. Tvrdia, že jeho realizácia sa javí najrýchlejšia v rámci južného koridoru, ktorý zahŕňa projekty ako Nabucco, TAP (Trans – Adrianic Pipeline) a ITGI (Interconection Turkey – Greece – Italy).

Podľa informačnej agentúry Stratfor je projekt však AGRI veľmi nákladný a jeho realizácia je po finančnej stránke pre konzorcium štyroch krajín nekontrolovateľná.

Analytik Stratforu Eugene Chausovsky tiež upozornil, že plynovod medzi Azerbajdžanom a Gruzínskom bude veľmi blízko Abcházska, ktoré je pod ruskou kontrolou. Ruskí vojaci tu majú svoje základne a Rusko by mohlo plynovod ľahko poškodiť, ak by to malo v záujme, dodal Chasovsky.