Sú Američania na Nord Stream 2 príliš mäkkí? Poliaci chcú sankcie

Rex Tillerson (vľavo) a Jacek Czaputowicz [Veľvyslanectvo USA vo Varšave]

Plynovod, ktorý má viesť z Ruska popod Baltické more, získal povolenie na stavbu v nemeckých teritoriálnych vodách.

„Spojené štáty sú proti plynovodu Nord Stream 2 presne tak ako Poľsko,“ povedal na tlačovej konferencii vo Varšave šéf americkej diplomacie. Rex Tillerson uistil svojho poľského kolegu Jaceka Czaputowicza, že odpor voči plynovodu, ktorý Poľsko obchádza popod Baltické more, je „motivovaný našimi spoločnými strategickými záujmami.“

Už o dva dni neskôr, v pondelok 29. januára, však Czaputowicz kritizoval Spojené štáty, že proti Nord Streamu 2 neuplatňujú sankcie. Poľsko sa zrejme snaží presvedčiť Washington, aby sankcie uplatnil bez konzultácie s Nemeckom a Rakúskom, ktorých firmy sa na projekte podieľajú.

Po Tillersonovej návšteve vo Varšave spoločnosť Nord Stream 2 vyhlásila, že jej budúci subdodávatelia a veritelia stavbu podporujú napriek americkému a poľskému odporu. O rok chce hľadať pre plynovod medzi Ruskom a Nemeckom financovanie u bánk.

V stredu 31. januára spoločnosť informovala, že získala povolenie na stavbu a prevádzkovanie plynovodu v nemeckých teritoriálnych vodách.

Američania vyvážajú do Európy

Nord Stream 2 „podkopáva celkovú energetickú bezpečnosť a stabilitu Európy a poskytuje Rusku ďalšiu možnosť využívať energetiku ako politický nástroj,“ povedal v sobotu vo Varšave americký minister zahraničia podľa Deutsche Welle.

Spojené štáty dlhodobo kritizujú projekt, ktorý pripraví o tranzitné poplatky Ukrajinu, Slovensko a Poľsko.

Americké firmy majú tiež záujem dovážať skvapalnený zemný plyn (LNG) do strednej Európy. Poľský terminál pre dovoz LNG prijal vlani prvé dodávky amerického plynu.

Potrubný plyn z Ruska je momentálne lacnejší ako americký, ktorý treba skvapalniť, prepraviť na špeciálnych tankeroch a potom plynofikovať.

Poliaci žiadajú uvalenie sankcií

Varšava aj naďalej vníma projekt ruských a západoeurópskych firiem ako bezpečnostnú hrozbu.

„Áno, hovorili sme o Nord Streame 2,“ povedal Czaputowicz po stretnutí s Tillersonom poľským novinám Dziennik Gazeta Prawna. „Chceme, aby stavba Nord Streamu 2 spadala pod americký sankčný zákon, ktorý zahŕňa okrem iného sankcie proti Rusku,“ pokračoval poľský minister.

Gazprom asi nezastavia. Otázky a odpovede o amerických sankciách

Posledné slovo pri uplatňovaní protiruských sankcií má Donald Trump.

Sankčný zákon, ktorý možno uplatniť aj na firmy podieľajúce sa na Nord Streame 2, schválil americký kongres vlani. O ich uvalení však musí rozhodnúť americká administratíva.

„Doteraz bola interpretácia tohto dokumentu americkým ministerstvom zahraničia dvojznačná a pre nás neuspokojivá,“ posťažoval sa v pondelok Czaputowicz.

Nord Stream 2 chváli Washington

Hrozba sankcií zatiaľ nemala dopad na financovanie projektu, povedal novinárom v utorok 30. januára finančný riaditeľ spoločnosti Nord Stream 2 Paul Corcoran. Washington dokonca pochválil.

„Vysvetlenie, ktoré prišlo z amerického ministerstva zahraničia v októbri (2017), bolo dosť užitočné. Zohľadňuje energetickú bezpečnosť amerických spojencov. Zdá sa, že sankcie (by mali byť uplatňované) v koordinácii s americkými spojencami, napríklad s Európskou úniou,“ citovala Corcorana ruská agentúra TASS.

Európska komisia sa momentálne snaží získať od Rady EÚ mandát pre priame vyjednávanie o Nord Streame 2 s Moskvou. Chce, aby sa na plynovod uplatňovala európska legislatíva, ktorá pre jednu firmu obmedzuje možnosti vlastniť a prevádzkovať plynovod a zároveň cezeň predávať plyn. Komisia preto tiež predložila taký návrh na revíziu smernice o plyne, ktorý umožní jej uplatnenie aj na mimoeurópsku infraštruktúru smerujúcu do Únie.

Komisia ide pre Nord Stream 2 meniť európsku legislatívu

Európska exekutíva chce odstrániť právnu neistotu okolo ruského plynovodu. Dosiahne opak, tvrdia jeho zástancovia.

Bulharské predsedníctvo v Rade EÚ však nepovažuje energetiku za prioritu. Od júla bude členským štátom predsedať Rakúsko, ktorého OMV sa zase na Nord Streame 2 podieľa. Jeho veľkým obhajcom je v Únii aj Nemecko, ktorého firmy chcú plyn takisto dovážať.

Preinvestovali už 3 miliardy eur

Finančný riaditeľ Corcoran povedal, že západoeurópske firmy si v roku 2017 plnili svojej finančné záväzky. Všetci partneri vrátane Gazpromu do neho investovali približne tri miliardy eur, informoval.

„Ďalším krokom je začať pripravovať detailný obchod (žiadosť o pôžičku) a doniesť ju na finančný trh, čo bude, dúfajme na konci tohto roku, najneskôr v prvom štvrťroku budúceho roku,“ spresnil Corcoran.

Finančný riaditeľ vysvetlil, že teraz žiadajú o povolenia pre stavbu v Rusku, Fínsku, Švédsku a Dánsku. To vlani schválilo zákon, ktorý môže Nord Streamu 2 zakázať prechod cez jeho teritoriálne vody na základe rizika pre národnú bezpečnosť.

Nord Stream 2: Ak nás zablokuje Dánsko, budeme hľadať inú trasu

Nový plynovod medzi Ruskom a Nemeckom by mal vstúpiť do prevádzky v roku 2019.

Corcoran zopakoval, že spoločnosť je pripravená zvážiť alternatívnu trasu. Zároveň priznal, že „by to stálo viac, hoci je ťažké povedať, aké by boli presné náklady.“ Stavba by sa mala začať v lete.

Slovensko chce súlad s acquis

Nord Stream 2 v jeho súčasnej podobe, kedy je Gazprom prevádzkovateľom plynovodu aj exkluzívnym predajcom plynu, kritizuje naďalej aj Slovensko. Jeho rétorika je však oproti minulým rokom miernejšia.

„V roku 2018 bude v otázke projektu Nord Stream 2 Slovensko naďalej požadovať súlad s európskym acquis … a argumentovať  v prospech diverzifikácie nielen trás, ale predovšetkým dodávok plynu do Európy,“ píše sa v správe o zahraničnej politike na rok 2018, ktorú do pripomienkového konania predložilo minulý týždeň ministerstvo zahraničných vecí.

V rámci zvyšovania energetickej bezpečnosti chce diplomacia podporovať pokračovanie prepravy plynu cez ukrajinskú sústavu tak, že ju budú spoluspravovať západoeurópske firmy. V dokumente vyzdvihuje podpis Memoranda o spolupráci medzi slovenskou spoločnosťou Eustream, talianskou spoločnosťou Snam a ukrajinskými Ukrtrasngaz a Naftogaz v apríli 2017.

Eustream si istí prepravu plynu z východného aj západného smeru

Slovenský prepravca plynu sa pripravuje na spustenie Nord Streamu 2.

„Prioritami pre SR zostáva dobudovanie severojužného plynovodného koridoru prepojením slovenskej a poľskej plynovodnej sústavy a realizácia projektu Eastring, ktorých cieľom je prepojiť európske plynové trhy využívajúc existujúcu infraštruktúru,“ dopĺňa správa.